Ηττα που πονάει, εικόνα που προβληματίζει

2016-01-14T23:07:23+00:00 2016-01-15T00:19:47+00:00.

Lefteris Moutis

14/Jan/16 23:07

Ο Παναθηναϊκός ηττήθηκε 74-63 από τον Ερυθρό Αστέρα στο ΟΑΚΑ και προβλημάτισε ιδιαίτερα με την απόδοση του απέναντι στους Σέρβους. Οι “πράσινοι” δεν κατάφεραν να γιορτάσουν τα 1.000 ματς του Διαμαντίδη.

Το Top 16 είναι μια τεράστια σε διάρκεια διοργάνωση, αλλά οι “πράσινοι” ηττήθηκαν εντός έδρας από μια ομάδα χαμηλότερης δυναμικής και βρίσκονται πλέον σε μειονεκτικότερη θέση.

Το πιο ανησυχητικό ωστόσο, δεν είναι η ήττα του Παναθηναϊκού, αλλά η εικόνα που έδειξαν οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. Αδυνατούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους και παρασύρθηκαν από τους Σέρβους που κυριάρχησαν πλήρως με τους Στίματς, Τσίρμπες να κάνουν τη ζημιά στη ρακέτα και τους Κίνσεϊ, Γιόβιτς στην περιφέρεια. Ο Ραντούλιτσα πέτυχε 12 πόντους, αλλά δέχθηκε πολλούς περισσότερους στην άμυνα, ο Φελντέιν αγωνίστηκε 38 ολόκληρα λεπτά και πέτυχε 12 πόντους με 4/14 σουτ και ο Γκιστ πέτυχε 15 πόντους, τους περισσότερους εκ των οποίων στο τέλος του αγώνα, όταν δεν “πόνεσε” ο Αστέρας.

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε εξαρχής να βγάλει εκτός αγώνα τους δυο άξονες του παιχνιδιού του Ερυθρού Αστέρα. Οι “πράσινοι” τα κατάφεραν αρκετά καλά με τον Μάικ Τσίρμπες στο ξεκίνημα της αναμέτρησης λόγω της φθοράς που του προκάλεσαν και των πολλών επιθετικών ριμπάουντ που μάζεψαν σε αυτό το διάστημα. Ο Γιόβιτς δεν είχε σημείο αναφοράς για να ολοκληρώσει το παιχνίδι του δημιουργικά και έτσι οι Σέρβοι έμειναν χαμηλά στον εκτελεστικά τομέα έχοντας σκοράρει μόλις 2 πόντους μετά από 6 λεπτά.

Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να χτίσει διαφορά (4-2, 6′), διότι μετά το αρχικό 4-0 έμεινε για πέντε ολόκληρα λεπτά χωρίς σκορ. Ο Ραντούλιτσα μπήκε στο παρκέ για να τελειώσει φάσεις κοντά στο καλάθι, αλλά με δυο γρήγορα φάουλ βγήκε εκτός αγώνα μετά από μόλις τρία λεπτά.

Ο Παπαγιάννης προσπάθησε να περιορίσει τη “ζημιά” που έκαναν οι περιφερειακοί του Ερυθρού Αστέρα που “χτυπούσαν” σταθερά τα αργά πόδια των σέντερ του Παναθηναϊκού. Ωστόσο, οι Σέρβοι είχαν βρει πια ρυθμό με τον Στίματς κοντά στο καλάθι, έβγαζαν ελεύθερα σουτ από την περιφέρεια και από τα μέσα της πρώτης περιόδου και μετά διατηρούσαν μικρό προβάδισμα (19-22, 15′) μετά τα σουτ των Σιμόνοβιτς και Λάζιτς.

Οι γηπεδούχοι έμειναν ξανά για τέσσερα λεπτά χωρίς καλάθι εντός παιδιάς (από το 11′ μέχρι το 15′ ο Διαμαντίδης πέτυχε μόνο δυο βολές), καθώς δεν υπήρχε σταθερή απειλή κοντά στο καλάθι και ο Φελντέιν δεν μπορούσε να ωθήσει στην ανατροπή.

Στο δεύτερο μισό του δευτέρου δεκαλέπτου ο Ράντονιτς έδωσε εντολή στους παίκτες του να τροφοδοτούν με συνέπεια τον τέταρτο σκόρερ της φετινής Ευρωλίγκας, Μάικ Τσίρμπες και δικαιώθηκε. Ο Κούζμιτς επέτρεπε στον Γερμανό σέντερ να παίρνει τη μπάλα στο post και να γυρνάει με την άνεση του σκοράροντας 9 πόντους σε διάστημα 4 λεπτών φθάνοντας τη διαφορά υπέρ του Ερυθρού Ασστέρα στο +7 (30-37, 20′).

Ολο αυτό το διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε υπεροπλία στα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά με 12/35 σουτ συνολικά (και 2/12 τρίποντα) στο ημίχρονο, δεν μπορούσε να μείνει ανταγωνιστικός. Μείωσε σε 34-38 λίγο πριν την ανάπαυλα με δυο σερί καλάθια, αλλά με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Γιόβιτς πέτυχε δυο σερί τρίποντα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (34-44, 22′) για πρώτη φορά στο παιχνίδι.

Ο Παναθηναϊκός έδειχνε μπλοκαρισμένος επιθετικά και αυτός που κλήθηκε να αλλάξει τη ροή του αγώνα ήταν ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Ο Σέρβος σέντερ ήταν καθηλωμένος στον πάγκο μέχρι εκείνο το σημείο, αλλά μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι και κατάφερε να ισορροπήσει τον αγώνα παίρνοντας πολλές συνεχόμενες φάσεις πάνω του από τους Καλάθη και Διαμαντίδη που βρίσκονταν ταυτόχρονα στο παρκέ. Πέτυχε οκτώ πόντους σε διάστημα τριών λεπτών, πλήγωσε αμυντικά τον Στίματς, αλλά γρήγορα ο Αστέρας επανέκαμψε.

Πως; Με τον ίδιο ακριβώς τρόπο: ταϊζοντας σταθερά τον Στίματς στη ρακέτα με στόχο να “χτυπήσει” τις αμυντικές αδυναμίες του Ραντούλιτσα. Οι Κίνσεϊ και Μίτσιτς ήταν εξαιρετικοί στη δημιουργία, ο Στίματς τελείωνε όλες τις φάσεις κοντά στο καλάθι και η διαφορά ανέβηκε στο +11 για τους Σέρβους (48-57, 31′) φέρνοντας τον Παναθηναϊκό σε δυσχερή θέση μετά από 9-0 σερί.

Ο Τζόρτζεβιτς προσπάθησε και πάλι να γυρίσει το παιχνίδι για τους “πράσινους” με τη γνωστή συνταγή, σημαδεύοντας τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα. Αυτή τη φορά όμως, ο Σέρβος σέντερ δεν ήταν τόσο αποτελεσματικός. Οι Καλάθης και Διαμαντίδης δεν μπορούσαν να του δώσουν έτοιμα καλάθια, ο Φελντέιν ήταν πολύ άστοχος, φάσεις στο ανοικτό γήπεδο δεν έβγαιναν, προσωπικές φάσεις χωρίς τον Παππά στο παρκέ δεν υπήρχαν και έτσι ο Ερυθρός Αστέρας κράτησε μέχρι τέλους εύκολα την υπέρ του διαφορά.

Ο Στίματς συνέχισε να είναι σε εξαιρετική κατάσταση και έτσι παρά την πίεση του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δίλεπτο οι Σέρβοι πήραν ένα σπουδαίο “διπλό” που ανατρέπει τα δεδομένα του ομίλου.