Τριπλέτα… ανατροπής για Φενέρ!

2016-01-14T23:05:58+00:00 2016-01-15T01:39:30+00:00.

14/Jan/16 23:05

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν εμφανίστηκε διαβασμένη στην Κωνσταντινούπολη αλλά στο τέλος μίλησε το ταλέντο της Φενέρμπαχτσε που νίκησε 85-79 κι έκανε το “3 στα 3” στον όμιλο του Παναθηναϊκού.

Για 30 λεπτά η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα είχε βάλει τους γηπεδούχους στον ρυθμό της κι έδειχνε ικανή να φύγει με το «διπλό» στο ντέρμπι κορυφής του Ε’ ομίλου. Ο εκπληκτικός Μπογκντάνοβιτς μαζί με τους Βέσελι και Ντατόμε “μίλησαν” στην τελευταία περίοδο, όπου η Φενέρ έκανε επιμέρους 34-19! Είναι χαρακτηριστικό ότι η εκπληκτική τριπλέτα των γηπεδούχων σημείωσε τους 30 πόντους και συνολικά τους 51 από τους 85 της της ομάδας τους!

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έδειξε από το ξεκίνημα ότι θα βάλει δύσκολα στη Φενέρμπαχτσε. Το “ζεστό” ξεκίνημα του Μπογκντάνοβιτς (7π. στο πρώτο δεκάλεπτο) επέτρεψε στην τουρκική ομάδα να προηγηθεί με 20-14 αλλά από εκεί και πέρα είδε την αντίπαλο της να διατηρεί το προβάδισμα στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης. Ο Μπίκοφ με τον Κλαβέρ έδωσαν το… έναυσμα για την αντεπίθεση κι η Λοκομοτίβ ανέτρεψε την κατάσταση και προηγήθηκε με 31-25 (14’), η Φενέρ απάντησε με σερί 10-0 αλλά οι φιλοξενούμενοι έμειναν ψύχραιμοι. Οι παίκτες του Μπρατζώκα ήταν αποτελεσματικοί έξω από τη γραμμή των 6μ75 και λίγο πριν την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγήθηκαν για πρώτη φορά με +10 (45-35 στο 19’).

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς προσπάθησε στην τρίτη περίοδο να μειώσουν τη διαφορά αλλά η εξαιρετική άμυνα των φιλοξενούμενων τους επέτρεψε να διατηρούν διαφορά ασφαλείας καθώς βρήκαν λύσεις κι από τον “ήσυχο” Ντιλέινι. Οι γηπεδούχοι, όμως, μπήκαν στην τελευταία περίοδο αποφασισμένοι να ανατρέψουν την κατάσταση και τα κατάφεραν, έπειτα από επιμέρους 12-2 στο ξεκίνημα της.

Πρωταγωνιστικό ρόλο στην αντεπίθεση τους είχε ο Γιαν Βέσελι, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους και με δικό του γκολ φαουλ η Φενέρ πέρασε μπροστά με 63-62. Οι Ντατόμε και Μπογκντάνοβιτς με διαδοχικά τρίποντα έκαναν το 76-70 (38’) αλλά ο δεύτερος που ήταν ο ηγέτης της ομάδας έκανε το πέμπτο του φάουλ και παράλληλα έδωσε τη δυνατότητα στον Μπρόκχοφ να πετύχει τετράποντο! Ένα καλάθι του Ντατόμε έπειτα από άστοχη βολή του Βέσελι κι ένα καλάθι του Τσέχου που έκανε το 81-77 στα 43’’ για το φινάλε, έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην τελική έκβαση στο φινάλε. Τη νίκη της Φενέρ “σφράγισε” ο Μπόμπι Ντίξον με 4/4 βολές στα τελευταία 22 δευτερόλεπτα.