Παλικάρι ο ΠΑΟΚ!

2016-01-16T18:32:44+00:00 2016-01-16T19:32:31+00:00.

16/Jan/16 18:32

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε ακόμα και στο -24 στο πρώτο μέρος αλλά με εντυπωσιακή ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο νίκησε 79-75 την ΑΕΚ κι έφτασε τις πέντε σερί νίκες στην Basket League.

Η ομάδα του Σούλη Μαρκόπουλου πλησίασε ακόμα περισσότερο την πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος, ενώ παράλληλα πανηγύρισε την έβδομη σερί εντός έδρας νίκη επί της “Ένωση”. Ο ΠΑΟΚ κυνηγούσε στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, έχανε με 15-39 και πέρασε μπροστά για πρώτη φορά 2 λεπτά πριν το φινάλε (70-69) αλλά στο τέλος ήταν αυτός που είχε το “καθαρό” μυαλό. Ο Κώστας Βασιλειάδης έδωσε το έναυσμα κι ο Ουίλιαμ Χάτσερ ολοκλήρωσε την ολική επαναφορά για την ομάδα της Θεσσαλονίκης. Ο Αμερικανός γκαρντ πέτυχε το τρίποντο “μαχαιριά” με το οποίο σφράγισε τη νίκη των γηπεδούχων καθώς διαμόρφωσε το αποτέλεσμα με τρίποντο 12.2΄΄ για το φινάλε. Καταλυτική κι η ψυχραιμία του Βαγγέλη Μαργαρίτη στα τελευταία λεπτά.

Η πιεστική άμυνα της ΑΕΚ στο ξεκίνημα του αγώνα δημιούργησε πολλά προβλήματα στον ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε… θέμα στην κυκλοφορία της μπάλας, μην μπορώντας να περάσει τη μπάλα στον Σχορτσανίτη. Καταλυτική συμβολή σε αυτό είχε ο Μαυροειδής, ο οποίος έκανε εξαιρετική δουλειά και στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι εξαργύρωσαν την εξαιρετική τους άμυνα, χτίζοντας διψήφια διαφορά από νωρίς (19-9 στο 8′). Ο Σάκοτα έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι και συνέβαλε τα μέγιστα στη μεγάλη αποτελεσματικότητα έξω από τα 6μ75 (8/15 στο πρώτο μέρος), κάτι που επέτρεψε στην “Ένωση” να προηγηθεί 39-15 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Χωρίς ψυχολογία οι παίκτες του Μαρκόπουλου έχαναν εύκολα καλάθια αλλά ο Ντούβνιακ ανέλαβε προσωπικά την επιστροφή της ομάδας του. Με τους 9 πόντους που σημείωσε έδωσε πνοή στους γηπεδούχους, οι οποίοι μείωσαν σε 32-43, αλλά ένα απίστευτο όσο και δύσκολο τρίποντο του Σάκοτα (15π. με 4/4 τρίποντα στο πρώτο μέρος) “έκοψε” τα πόδια τους.

Όπως ήταν φυσικό η ΑΕΚ δεν θα μπορούσε να έχει την ίδια ενέργεια στην άμυνα για 40 λεπτά, ωστόσο μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου έλεγχε το ματς και με τρίποντο του Μαυροκεφαλίδη προηγήθηκε με 56-40. Εκεί ανέλαβε δράση ο Κώστας Βασιλειάδης, ο οποίος σημείωσε 9 πόντους στην τρίτη περίοδο κι ο ΠΑΟΚ με σερί 12-0 επέστρεψε για τα καλά, μειώνοντας στους 4 πόντους τη διαφορά (52-56). Οι γηπεδούχοι ολοκλήρωσαν επιμέρους 26-14 στην τρίτη περίοδο και με το τρίποντο του Χάτσερ λίγο πριν το φινάλε έριξαν τη διαφορά στην ελάχιστη διαφορά της (59-60). Όσο η αναμέτρηση πλησίαζε προς το τέλος τόσο τα λάθη κι οι κακές επιλογές αυξάνοντας, με τη νευρικότητα να κυριαρχεί στις δύο ομάδες. Οι δεύτερες επιθέσεις ήταν αυτές που κράτησαν μπροστά την ΑΕΚ, η οποία μετά από καλάθι του Κούπερ στον αιφνιδιασμό βρέθηκε στο +6 (67-61 στο 35′).

Η πίεση που άσκησαν στην μπάλα οι γηπεδούχοι, όμως, είχε αποτέλεσμα και με επιμέρους 9-2 πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά με 70-69 (38′). Ο Κούπερ έδωσε κάποιες λύσεις στην ΑΕΚ αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν πιο ψύχραιμος με τον Μαργαρίτης να έχει 2/2 βολές στα 51” πριν το φινάλε (76-74) και τον Χάτσερ να σημειώνει το καλάθι του αγώνα, καθώς με σουτ έξω από τα 6μ75 έκανε το 79-75 στα 12.2” πριν το φινάλε. Ενδιάμεσα ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε 1/2 βολές.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 33-46, 59-60, 79-75.