Πέρασε από τη Ρόδο, με MVP τον Στρόμπερι

2016-01-18T17:51:06+00:00 2016-01-18T18:06:44+00:00.

18/Jan/16 17:51

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο και νίκησε τον Κολοσσό με 73-53. Έτσι, συνέχισε με νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον πάρα πολλά θα κριθούν αναφορικά με την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας, στο ντέρμπι με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ

Ο Ολυμπιακός πέρασε νικηφόρα από το Βενετόκλειο και νίκησε τον Κολοσσό με 73-53. Έτσι, συνέχισε με νίκες στο ελληνικό πρωτάθλημα και πλέον πάρα πολλά θα κριθούν αναφορικά με την πρωτιά και το πλεονέκτημα έδρας, στο ντέρμπι της επόμενης Δευτέρας με τον Παναθηναϊκό στο ΣΕΦ. Δεν βρέθηκαν σε ιδιαίτερα καλή μέρα οι κόκκινοι, είχαν και αρκετές απουσίες και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν “έπνιξαν” τον Κολοσσό με την άμυνά τους και δημιούργησαν μια διαφορά ασφαλείας.

Κορυφαίος συνολικά σε απόδοση για τους νικητές, ήταν ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, που έπαιξε… λυσσασμένη άμυνα και οδήγησε τους αντιπάλους σε πολλά λάθη και σε πολλές κατοχές που δεν καρποφόρησαν. Στην επίθεση, πέτυχε 16 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν και οι Παπαπέτρου, Αγραβάνης και Μιλουτίνοφ.

Ο αγώνας

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε αρκετά συγκεντρωμένος στην άμυνα και δυσκόλεψε πολύ τις επιθετικές προσπάθειες του Κολοσσού. Έτσι, βρήκε χώρο στο ανοιχτό γήπεδο και με δύο διαδοχικά καλάθια του Ιωάννη Παπαπέτρου προηγήθηκε με 5-13 στα μέσα του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γιάννης Σφαιρόπουλος γρήγορα προχώρησε στο δεύτερο ροτέισον της ομάδας του, τη στιγμή που οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να βρουν λύσεις και συνεργασίες απέναντι στις χεντς άουτ άμυνες του Ολυμπιακού. Κατάφεραν να ισοφαρίσουν 14-14, για να κλείσει η πρώτη περίοδος με τους κόκκινους να έχουν ένα ισχνό προβάδισμα ενός πόντου (14-15).

Ο Κολοσσός κατάφερε να βγάλει την ίδια ακριβώς φάση στην επίθεση τρεις φορές μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα και ισοφάρισε εκ νέου (19-19) με τον Σφαιρόπουλο να καλεί ταιμ – άουτ. Με τρίποντο του Μάντζαρη ο Ολυμπιακός πήγε στο +5 (22-27) και παρότι παρέμενε σκληρό στην άμυνα, δεν είχε φαντασία και παραγωγικότητα στην επίθεση. Παράλληλα, σε αυτό το διάστημα έχανε τις μάχες των ριμπάουντ (5 επιθετικά ο Κολοσσός στο πρώτο ημίχρονο) και έτσι έδωσε το δικαίωμα στην ομάδα του Άρη Λυκογιάννη να μείνει πολύ κοντά στο σκορ και τελικά να ισοφαρίσει με τρίποντο του Μανωλόπουλου στο τρανζίσιον.

Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-30. Ο Ολυμπιακός είχε 3/13 τρίποντα, δύο επιθέσεις λιγότερες και ένα ακόμα στοιχείο που έδειχνε πολλά, είναι πως οι Ροδίτες είχαν βάλει 18 πόντους μέσα στο ζωγραφιστό έναντι 14 των ερυθρολεύκων.

Ξέφυγε, με οδηγό την άμυνα

Στο ίδιο ακριβώς μοτίβο εκτυλίχθηκαν τα πρώτα λεπτά της επανάληψης. Αμφότερες οι ομάδες ήταν σκληρές και προσηλωμένες στην άμυνα, αλλά έβρισκαν το δρόμο προς το καλάθι με πολύ μεγάλη δυσκολία. Σαν να μην έφτανε αυτό, τα ποσοστά στις βολές ήταν και για τους δύο στο 50%! Με τα… πολλά, ο Ολυμπιακός κατάφερε να δημιουργήσει δύο φάσεις στον αιφνιδιασμό μετά από καλές άμυνες και πήγε στο 33-41, την μεγαλύτερη διαφορά του ως εκείνη την ώρα στην αναμέτρηση μετά το 5-13 στο ξεκίνημα. Ο Ντι Τζέι Στρόμπερι έκανε την περισσότερη δουλειά στην άμυνα με εντυπωσιακή πίεση πάνω στη μπάλα και ο Νίκολα Μιλουτίνοφ κέρδισε διαδοχικές μάχες κάτω από τα καλάθια. Με τρίποντο του Σπανούλη για πρώτη φορά η διαφορά πήγε στους 11 και λίγο αργότερα ο Ολυμπιακός την εκτόξευσε στους 15 πόντους (33-48), τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Με επί μέρους σκορ 12-25, ο Ολυμπιακός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο μπροστά με 42-55 και με βάση την εικόνα της αναμέτρησης, φαινόταν ως μια διαφορά ασφαλείας. Όλη η δουλειά είχε γίνει από την άμυνα και το τρανζίσιον στην επίθεση, συν κάποια – όχι πολλά – περιφερειακά σουτ. Εξάλλου, στο 30′ ο Ολυμπιακός σούταρε με 6/20 τρίποντα. Την ίδια στιγμή, όμως, ο Κολοσσός είχε 3/13 και 14/39 σουτ συνολικά εντός πεδιάς…

Αυτό αποδείχθηκε στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός έπαιξε με μεγαλύτερη άνεση, ο Κολοσσός δεν είχε ενέργεια, ούτε λύσεις και οι κόκκινοι άνοιξαν ακόμα περισσότερο την διαφορά με τον Στρόμπερι να είναι… παντού στο γήπεδο και να βραχυκυκλώνει τον κινητήριο μοχλό του Κολοσσού, Γιαννούλη Λαρεντζάκη.

Με πολλές απουσίες ο Ολυμπιακός

Με ελλείψεις αγωνίστηκαν οι πρωταθλητές στη Ρόδο. Πέραν του Πάτρικ Γιανγκ που θα είναι εκτός ολόκληρη την σεζόν, δεν έπαιξαν ο Ματ Λοτζέσκι, ο Γιώργος Πρίντεζης, αλλά και ο Οθέλο Χάντερ, που χτύπησε στο δάκτυλο στο ματς με τη Μπάμπεργκ.