Ο Κάρι παραμένει ο νέος βασιλιάς

2016-01-19T06:00:45+00:00 2016-01-19T15:11:19+00:00.

19/Jan/16 06:00

Οι πρωταθλητές παραμένουν η ομάδα που όλοι το ΝΒΑ θέλει να κερδίσει και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο, όπως διαπίστωσαν οι Καβαλίερς

Οι πρωταθλητές παραμένουν η ομάδα που όλοι το ΝΒΑ θέλει να κερδίσει και αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο. Ο Στεφ Κάρι είχε 35 πόντους, ο Αντρέ Ιγκουοντάλα προσέθεσε 20 και οι Ουόριορς επέστρεψαν στο παρκέ που στέφθηκαν πέρυσι πρωταθλητές και ρεζίλεψαν τους Καβαλίερς με 132-98.

Στο πρώτο ημίχρονο το Γκόλντεν Στέιτ προηγήθηκε με 30 πόντους, συνήλθε σε χρόνο ρεκόρ από την ήττα του στο προηγούμενο ματς κόντρα στο Ντιτρόιτ και σημείωε την πέμπτη σερί τους νίκη επί τους Κλίβελαντ. Το μόνο που κατάφεραν οι Καβς ήταν να αποφύγουν τη μεγαλύτερη ήττα στην ιστορία τους με τον Λεμπρόν να έχει 16 πόντους, αλλά παρά την μικρή παραγωγικότητα του να είναι ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του Κλίβελαντ.

Ο Κάρι ευστόχησε σε συνολικά επτά τρίποντα! Με το τελευταίο από αυτά οι Ουόριορς προηγήθηκαν με 40 πόντους στην τρίτη περίοδο και κανείς δεν μπόρεσε να τον σταματήσει, στο γήπεδο όπου ο ΜVP πήρε πέρυσι το στέμμα του βασιλιά. Όπως δήλωσε και λίγες ώρες πριν την αναμέτρηση… “ελπίζω τα αποδυτήρια των φιλοξενουμένων να μυρίζουν σαμπάνια από πέρυσι”.