Ο Μπαρτζώκας “πάγωσε” τον Παναθηναϊκό

2016-01-21T20:49:50+00:00 2016-01-22T17:10:36+00:00.

21/Jan/16 20:49

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας φαίνεται πως έχει βρει το κουμπί του Παναθηναϊκού, αφού η Λοκομοτίβ Κούμπαν επικράτησε με 76-69 των “πρασίνων” και πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της απέναντι στην ελληνική ομάδα…

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας φαίνεται πως έχει βρει το κουμπί του Παναθηναϊκού, αφού η Λοκομοτίβ Κούμπαν επικράτησε με 76-67 των “πρασίνων” και πήρε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της απέναντι στην ελληνική ομάδα.

Ονειρεμένη εμφάνιση πραγματοποίησε για τους γηπεδούχους ο Ντοντέι Ντρέιπερ ο οποίος ήταν και ο πλέον καθοριστικός παίκτης με 20 πόντους (6/8 τρίποντα), 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε διαγωνισμό τριπόντων στα τελευταία λεπτά με τον Παναθηναϊκό να γνωρίζει ακόμα μία ήττα στο φετινό top 16 και πλέον να βρίσκεται σε δύσκολη θέση με συνολικό ρεκόρ 1-3 νίκες.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Η Λοκομοτίβ ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και με επιθέσεις σε κατάσταση αιφνιδιασμού κατάφερε να προηγηθεί με 10-0 στο 3′ αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Η είσοδος του Νικ Καλάθη μεταμόρφωσε τον Παναθηναϊκό που κατάφερε να βρει πόντους στο ανοιχτό γήπεδο και να πλησιάσει (14-8, 6′), πριν ο Γιάνκοβιτς με δύο σερί τρίποντα ισοφαρίσει σε 14-14 (8′). Το ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στην ισοπαλία (22-22) και την ελληνική ομάδα να έχει “μαζέψει” το κακό της ξεκίνημα.

Με το μομέντουμ να δείχνει φανερά Παναθηναϊκό, οι Διαμαντίδης και Φώτσης ανέλαβαν επιθετικές πρωτοβουλίες και διεύρυναν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα (30-24, 13′). Η συγκεκριμένη εξέλιξη γέμισε αυτοπεποίθηση τον εξαιρετικό Γιάνκοβιτς και τους συμπαίκτες του, οι οποίοι με όπλο την άμυνα και τις σωστές επιλογές στην επίθεση ξέφυγαν ακόμα και με +12 (36-24, 17′). Το τελευταίο τρίλεπτο ωστόσο ήταν εφιαλτικό για τους “πράσινους”… Ο Ραντούλιτσα υπέπεσε σε διαδοχικά λάθη, η Λοκομοτίβ τα εκμεταλλεύτηκε και με σερί 14-3 πήγε στα αποδυτήρια κυνηγώντας με την ελάχιστη δυνατή διαφορά (39-38).

Απόλυτα μοιρασμένο ήταν το πρώτο μισό της αναμέτρησης με την κάθε ομάδα να έχει τα δικά της νεκρά διαστήματα και τα δικά της ξεσπάσματα. Ο Παναθηναϊκός εκμεταλλεύτηκε την κακή επιθετική βραδιά τον Ντιλέινι (2π) και ξέφυγε, αλλά το τέλος του ημιχρόνου του άφησε πικρή γεύση.

Η παραγωγικότητα των δύο ομάδων μειώθηκε σημαντικά στα επόμενα λεπτά και ο Κρις Σίνγκλετον με καλάθι από μέση απόσταση έβαλε και πάλι μπροστά τους γηπεδούχους με 46-44 στο 25′. Τα επιθετικά προβλήματα του “τριφυλλιού” έκαναν ξανά την εμφάνιση τους και έτσι οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζόκα πήραν προσωρινά τον έλεγχο του παιχνιδιού στα χέρια τους (50-45, 17′). Ο Μάλκολμ Ντιλέινι ανέβασε σημαντικά την απόδοση του, διαμόρφωσε το 53-48 με σουτ έξω απο τα 6.75, όμως ο Παναθηναϊκός κρατήθηκε κοντά μέχρι και το τέλος της περιόδου (53-51).

Στην τελική ευθεία της αναμέτρησης ο Ντιλέινι ήταν καλός τόσο σε σκορ όσο και σε δημιουργία (57-53, 32′) αλλά ο Παναθηναϊκός με τρομερή κυκλοφορία της μπάλας βρήκε τον τρόπο να περάσει μπροστά (58-57, 34′). Από αυτό το σημείο και έπειτα ξεκίνησε ένα ντεμαράζ τριπόντων με τους Φώτση-Ντρέιπερ να πετυχαίνουν από δύο και την Λοκομοτίβ να διατηρεί προβάδισμα μίας κατοχής (67-64), 3.14′ πριν το τέλος. Οι διαδοχικές χαμένες ευκαιρίες των “πρασίνων” να ισοφαρίσουν στοίχησαν και έτσι ο… δήμιος Ντρέιπερ με τρίποντο από τα 8 μέτρα (70-64) έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων, με 1.10′ στο ρολόι. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης ο Παναθηναϊκός δεν κατάφερε να αντιδράσει και το 6ο (!) τρίποντο του Ντρέιπερ χάρισε όχι μόνο τη νίκη αλλά και μία σημαντική διαφορά +9 (76-67) στη ρωσική ομάδα.