Έβαλε “φωτιά” η Τσεντεβίτα!

2016-01-21T21:55:29+00:00 2016-01-22T17:10:57+00:00.

21/Jan/16 21:55

Η Τσεντεβίτα έκανε την έκπληξη κόντρα στην Εφες, την οποία νίκησε με 84-80 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη της στον Ε’ όμιλο.

Κάπως έτσι τα πράγματα στον Ε’ όμιλο περιπλέκονται, με τον Παναθηναϊκό αυτή τη στιγμή να βρίσκεται σε δύσκολη θέση. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν το ξέσπασμα που έκαναν στην τρίτη περίοδο, το οποίο τους έφερε στο +13 (63-50), ενώ έδειξαν μεγάλη ψυχραιμία στα τελευταία λεπτά όταν η Εφές γύρισε το ματς. Ο Πίλεπιτς είχε καθοριστική παρουσία σε εκείνο το σημείο, ενώ το πιο κρίσιμο καλάθι πέτυχε ο Πιούλεν, ο οποίος έκανερ το 82-78 στα 9.7” για το φινάλε. Οι Μπίλαν και Αράποβιτς κυριάρχησαν μέσα στο “ζωγραφιστό” και συνέβαλαν τα μέγιστα στη δεύτερη νίκη της Τσεντεβίτα σε τρία φετινά ματς κόντρα στην Εφές.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο ξεκίνημα (20-12 στο 7’) κι έδειξαν να αιφνιδιάζουν την τουρκική ομάδα, η οποία, όμως, είδε τον Σάριτς να δίνει λύσεις. Ο Κροάτης σημείωσε τους 9 από τους 17 πρώτους πόντους της Εφες που, όμως, δυσκολεύτηκε πολύ στον περιορισμό του Μίρο Μπίλαν (10π. στην πρώτη περίοδο). Η “αφύπνιση” των Μπράουν και Γκρέιντζερ, οι οποίοι σημείωσαν μαζί 9 πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, βοήθησε τους φιλοξενούμενους να περάσουν μπροστά με 31-30 (14’). Οι παίκτες του Ίβκοβιτς, όμως, αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα στον περιορισμό του Μπίλαν και κάπως έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου τη… σκυτάλη στην επίθεση πήρε ο Αράποβιτς, ο οποίος σκόραρε 7 πόντους κι έδωσε μεγάλη ώθηση στην Τσεντεβίτα, η οποία με σερί 16-3 εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (63-50 στο 26’). Η ποιότητα των παικτών της Εφές, βέβαια, δεν θα μπορούσε να επιτρέψει να… τελειώσει η αναμέτρηση από τόσο νωρίς. Με πρωτοστάτες τους Σάριτς και Μπράουν, η τουρκική ομάδα έτρεξαν επιμέρους 19-4 και ανέτρεψε πλήρως την κατάσταση καθως πέρασε μπροστά με 69-67 (34’).

Η αναμέτρηση εξελίχθηκε σε ντέρμπι μέχρι το φινάλε, με τον Γκρέιντζερ να αστοχεί σε καθοριστική προσπάθεια του και τον Πιούλεν να κάνει το 82-78, 9.7” για το φινάλε. Ο Πίλεπιτς βιάστηκε να κάνει φάουλ αλλά ο Ντίμπλερ είχε 1/2, ενώ στη συνέχεια ο παίκτης της Τσεντεβίτα εξιλεώθηκε καθώς είχε με 2/2 έκανε το 84-79, 7.3” για το φινάλε κι ουσιαστικά “σφράγισε” τη νίκη.