“Μπλόκο” στην ΤΣΣΚΑ ο Μπουρούσης!

2016-01-21T23:29:55+00:00 2016-01-22T17:08:16+00:00.

21/Jan/16 23:29

Ο Έλληνας σέντερ ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της Λαμποράλ Κούτσα, η οποία επικράτησε με 81-71 της ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 3 ασιστ σε 25 λεπτά, φτάνοντας τους 30 βαθμούς στο RKG! Μάλιστα, ήταν αυτός που πέτυχε και το πιο… μεγάλο καλάθι του αγώναμ, καθώς με τρίποντο έκανε το 72-70, 1’28” για το τέλος κι ενώ νωρίτερα η ΤΣΣΚΑ είχε περάσει για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ. Καταλυτική η παρουσία του Κοζέρ στην τέταρτη περίοδο, ενώ πολύτιμες βοήθειες έδωσαν Άνταμς και Χάγκα.

Από την άλλη πλευρά, ο Τεόντοσιτς κράτησε ουσιαστικά μόνος του την “ομάδα του στρατού” στη διεκδίκηση της νίκης αλλά τα δύο λάθη που έκανε στο φινάλε και τα νεύρα που οδήγησαν στην αποβολή του, αποτέλεσαν “ταφόπλακα” για τους φιλοξενούμενους. Η ΤΣΣΚΑ, πάντως, ήταν γενικά άστοχη, με χαρακτηριστικό παράδειγμα τα 6/26 τρίποντα.

Η Λαμποράλ έδειξε από το ξεκίνημα του αγώνα ότι θα βάλει δύσκολα στην ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η οποία έμοιαζε να βρίσκεται εκτός κλίματος. Μάλιστα, οι Βάσκοι με δύο βολές του Μπουρούση προηγήθηκαν με 22-12 (12’) αλλά οι ατομικές ενέργειες των Τεόντοσιτς και Χάινς έδωσαν… ανάσες στην ΤΣΣΚΑ. Μολονότι, λοιπόν, η “ομάδα του στρατού” είχε μόλις 1/11 τρίποντα στο πρώτο μέρος μπόρεσε να πάει στα αποδυτήρια, όντας ισόπαλη.

Με τον Μπουρούση να ανεβάζει την απόδοση του και να είναι εκ των πρωταγωνιστών στην τρίτη περίοδο, η Λαμποράλ διατηρούσε το προβάδισμα και μπόρεσε να ξεφύγει με 46-38 στο 23’. Με «μαέστρο» και πάλι τον Τεόντοσιτς και τους Φριντζόν, Χάινς να συμβάλουν στην επίθεση, οι φιλοξενούμενοι βρήκαν απαντήσεις κι έμειναν κοντά στο σκορ, ενώ μέσα με το ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου ισοφάρισαν σε 57-57 (31’) κι αγώνας όδευε με μαθηματική ακρίβεια σε δραματικό φινάλε.

Οι Βάσκοι πήραν ενέργεια από την εξαιρετική άμυνα τους και με τον Κοζέρ να δίνει το… σύνθημα και τον Άνταμς να ακολουθεί προηγήθηκαν με 69-64 (36’) αλλά ο Τεόντοσιτς συνέχισε να κρατά «ζωντανή» την ΤΣΚΚΑ, η οποία με τρίποντο του Χίγκινς πέρασε για πρώτη φορά μπροστά με 70-69 (38’).

Σε εκείνο το σημείο, όμως, μίλησε ο Μπουρούσης, ο οποίος πέτυχε ένα μεγάλο τρίποντο ενώ στη συνέχεια ο Τεόντοσιτς έκανε λάθος κι ο Χάνγκα στον αιφνιδιασμό έκανε το 74-70 (39’). Ο κορυφαίος της ΤΣΣΚΑ έκανε άλλο ένα καθοριστικό λάθος στα 35” και μετά το κάρφωμα του Τιλί (76-70 στα 25.4”), βγήκε εκτός εαυτού για ένα φάουλ που δεν σφύριξαν οι διαιτητές, με αποτέλεσμα να δεχθεί τεχνική ποινή και να αποβληθεί. Οι γηπεδούχοι πήραν πέντε πόντους απ’ όλη αυτή την κατάσταση και νίκησαν τελικά με διψήφια διαφορά.