2016-01-22T21:40:00+00:00 2016-01-22T21:50:11+00:00.

Lefteris Moutis

22/Jan/16 21:40

Του Αντώνη Στρογγυλάκη / info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός ήταν πολύ κακός στο Κάουνας και ηττήθηκε με 75-55 από τη Ζαλγκίρις του πολύ καλά διαβασμένου Σαρούνας Γιασικεβίτσιους που κράτησε τους Πειραιώτες πολύ χαμηλά στο σκορ.

Για δεύτερη συνεχόμενη αγωνιστική οι “ερυθρόλευκοι” ηττήθηκαν από μια ομάδα που δεν έχει άμεσα στόχο την πρόκριση στην επόμενη φάση και έχασαν και άλλο πολύτιμο έδαφος σε έναν όμιλο που έχει αρκετά “θηρία” που δεν θα συγχωρέσουν εύκολα στη συνέχεια τις ήττες από ομάδες όπως η Μπάμπεργκ και η Ζαλγκίρις.

Οι Πειραιώτες κυριάρχησαν στις κατοχές υπέρ τους, αλλά ήταν πάρα πολύ άστοχοι και με εξαίρεση κάποια ολιγόλεπτα ξεσπάσματα, δεν μπορούσαν να φανούν απειλητικοί και να κυριαρχήσουν στο παιχνίδι απέναντι σε μια ομάδα που δεν είχε νίκη μέχρι τώρα στο Top 16, αλλά ήταν πολύ διαβασμένη και προετοιμασμένη για το ματς. Ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν εξαιρετικός στο εντός έδρας ντεμπούτο του σε ματς της Ευρωλίγκας και έδειξε ότι (και) το προπονητικό μέλλον του ανήκει, αν συνεχίσει έτσι.

Δεν χρειαζόταν ο Σαρούνας Γιασικεβίτσιους να ξέρει πολύ καλά τον Βασίλη Σπανούλη από την κοινή παρουσία τους στον Παναθηναϊκό για να καταλάβει πως αν περιόριζε δραματικά τη δημιουργία και την εκτέλεση του αρχηγού του Ολυμπιακού, η Ζαλγκίρις θα αύξανε σε πολύ μεγάλο βαθμό την ανταγωνιστικότητά της και τη δυνατότητα της να διεκδικήσει τη νίκη με περισσότερες πιθανότητες.

Η Ζαλγκίρις προσάρμοσε από το πρώτο λεπτό την άμυνα της στον “Kill-Bill” και ο “Σάρας” επέλεξε να τον αντιμετωπίσει με δυναμικές εξόδους των ψηλών του. Με αυτό το πλάνο, οι Λιθουανοί κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα (10-5, 4′) από νωρίς κρατώντας τον Ολυμπιακό χαμηλά στο σκορ.

Οι “ερυθρόλευκοι” βρήκαν λύσεις επιθετικά με πόντους κοντά στο καλάθι με τον Πρίντεζη και τον Χάντερ, ενώ με σουτ μέσης απόστασης ο Σπανούλης κατάφερε να πληγώσει τους γηπεδούχους, όντας παράλληλα δημιουργικός με 3 ασίστ. Η διαφορά ανέβηκε στο +5 (19-24, 13′) με τον Χάκετ να δίνει φρεσκάδα και στην περιφέρεια και να ανεβάζει την αμυντική προσήλωση των “ερυθρολεύκων” σε συνδυασμό με τον Στρόμπερι.

Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός έδειχνε βραχυκυκλωμένος επιθετικά. Δεν σκόραρε ξανά εντός παιδιάς για επτά ολόκληρα λεπτά, μέχρι το τέλος του αγώνα και εξαιτίας των πολλών τακτικών λαθών και των πολλών βολών εκτέλεσε η Ζαλγκίρις (13/14 στο πρώτο δεκάλεπτο), η εικόνα του αγώνα άλλαξε και οι γηπεδούχοι πήραν τα ηνία της αναμέτρησης.

Ο Αγραβάνης δεν μπορούσε να ανταποκριθεί απέναντι στα μεγάλα και βαριά κορμιά των Λιθουανών, ο Γιανκούνας έκανε μεγάλη ζημιά με τα ριμπάουντ που μάζεψε και με την κακή άμυνα κοντά στο καλάθι ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 11 πόντους (40-29, 23′) στις αρχές της τρίτη περιόδου, η οποία ξεκίνησε όπως ακριβώς τελείωσε η δεύτερη!

Οι Πειραιώτες ήταν κακοί επιθετικά, διότι ήταν προβλέψιμοι, είχαν κάκιστα ποσοστά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (μέχρι το 27′ είχαν 2/17 σουτ!) και η Ζαλγκίρις έκλεινε την άμυνα της κοντά στο καλάθι. Ο Χάντερ δεν μπορούσε να κυριαρχήσει και να τελειώσει συνεχόμενες φάσεις και έτσι η διαφορά έφθασε στους 12 (45-33, 18′).

Η κατάσταση για τον Ολυμπιακό βελτιώθηκε μόνο όταν ευστόχησε σε δυο συνεχόμενες φάσεις και μάλιστα σε σουτ τριών πόντων! Οι Στρόμπερι και Μάντζαρης άνοιξαν το χορό, ο Οντομ έδωσε λύσεις αλλάζοντας το ρυθμό επιθετικά κυρίως με τις διεισδύσεις του και οι “ερυθρόλευκοι” μείωσαν στους 6 πόντους (51-45, 30′) βελτιώνοντας αισθητά τα ποσοστά ευστοχίας τους.

Η διαφορά ωστόσο, στην τρίτη περίοδο είχε να κάνει με την κυριαρχία στα επιθετικά ριμπάουντ και τα περισσότερα λάθη που έκαναν οι Λιθουανοί δίνοντας ουσιαστικά στον Ολυμπιακό το δικαίωμα για 10 παραπάνω κατοχές μέχρι τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Τίποτα από όλα αυτά όμως, δεν μπορούσε να εκμεταλλευτεί ο Ολυμπιακός, διότι είχε πολύ άσχημα ποσοστά ευστοχίας και έλλειψη δημιουργίας και φαντασίας στην επίθεση. Οση καλή δουλειά έκαναν οι Πειραιώτες στο δεύτερο μισό του τρίτου δεκαλέπτου, την πέταξαν στον κάλαθο των αχρήστων στην αρχή της τέταρτης περιόδου. Ο Γιανκούνας συνέχισε να σκοράρει κοντά στο καλάθι κερδίζοντας κατά κράτος τον Μιλουτίνοφ, αλλά η μεγαλύτερη ζημιά προερχόταν από την επιθετική δυστοκία. Ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς πόντο για έξι λεπτά στο τέταρτο δεκάλεπτο και πέτυχε το πρώτο του εντός παιδιάς καλάθι, λίγα δεύτερα πριν το φινάλε, μετά από 10(!) ολόκληρα λεπτά!

Η Ζαλγκίρις έτρεξε επιμέρους σκορ 16-2 σε διάστημα επτά λεπτών μέχρι το 67-47 (37′) και επικύρωσε έτσι την κατάκτηση μια πανάξιας νίκης, την πρώτη της στο Top 16!