2016-01-25T20:54:34+00:00 2016-01-25T20:54:34+00:00.

Lefteris Moutis

25/Jan/16 20:54

Του Λευτέρη Μούτη/ moutis@eurohoops.net

Σπουδαία νίκη πέτυχε ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι του ΣΕΦ κερδίζοντας τον Παναθηναϊκό με 80-66 σε ένα ματς που έφθασε να προηγείται μέχρι και με 30 πόντους διαφορά. Αβαντάζ Πειραιωτών για το πλεονέκτημα έδρας, καθώς κάλυψαν τη διαφορά του πρώτου γύρου.

Οι Πειραιώτες κατέκτησαν τη μεγάλη νίκη επί των “πρασίνων” που είναι πολύ σημαντική για βαθμολογικούς και ψυχολογικούς λόγους, αλλά εκτός των άλλων κάλυψαν και τη διαφορά των 4 πόντων από την ήττα στο ΟΑΚΑ και πλέον έχουν το πάνω χέρι σε περίπτωση ισοβαθμίας.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε πλήρως μέχρι το 18′ φθάνοντας τη διαφορά στους 30 πόντους (49-19), αλλά ο Παναθηναϊκός αντέδρασε βελτιώνοντας τα ποσοστά ευστοχίας και την προσήλωση του στην άμυνα μειώνοντας μέχρι και στους 9 πόντους. Ωστόσο, δεν κατάφερε να μειώσει περαιτέρω και να γίνει απειλητικός.

Κορυφαίος για τους Πειραιώτες ήταν ο Ντάνιελ Χάκετ, σπουδαία εμφάνιση και από τους Στρόμπερι και Σπανούλη, ενώ πολύ καλά τα πήγε αμυντικά ο Μιλουτίνοφ. Από τον Παναθηναϊκό ηγήθηκαν στο διάστημα της αντεπίθεσης οι Φώτσης, Διαμαντίδης, Γκιστ και Φελντέιν.

Ο Σάσα Τζόρτζεβιτς θέλησε να ακολουθήσει από τα πρώτα λεπτά το πλάνο του Αντρέα Τρινκέρι και του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους κλείνοντας την άμυνα της ομάδας και ρισκάροντας τα σουτ των περιφερειακών του Ολυμπιακού. Μέχρι το 3′ το σχέδιο ήταν αποτελεσματικό (2-4), αλλά τα πάντα άλλαξαν όταν οι Πειραιώτες βρήκαν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό με τον Ντι Τζέι Στρόμπερι και μακρινά σουτ από τον εξαιρετικό επιθετικά Αμερικανό και τον Βασίλη Σπανούλη που μπήκε φουριόζος στο παιχνίδι!

Ο “Kill-Bill” διάβαζε πολύ καλά την άμυνα του Παναθηναϊκού, προσπαθούσε συνεχώς να “χτυπήσει” τα αργά πόδια των αντίπαλων ψηλών και σκόραρε 10 πόντους μέχρι το πρώτο δεκάλεπτο με δυο τρίποντα και δυο διεισδύσεις. Η μεγάλη διαφορά ωστόσο, υπέρ των “ερυθρολεύκων” προέκυψε εξαιτίας της κακής αμυντικής συμπεριφοράς των “πρασίνων” που ήταν επίσης, πολύ άστοχοι.

Σε αντίθεση με τα δυο παιχνίδια στην αρχή της σεζόν, ο Νίκολα Μιλουτίνοφ ήταν πολύ καλός απέναντι στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα στην προσωπική άμυνα, στις τοποθετήσεις του και επιθετικά. Ο σέντερ των φιλοξενούμενων δεν μπορούσε να πάρει τη μπάλα με πλάτη στο καλάθι, παρά μόνο με πρόσωπο. Ευστόχησε με αυτόν τον τρόπο σε τέσσερα σουτ από μέση απόσταση, αλλά αυτά ήταν τα μοναδικά εντός παιδιάς καλάθια του Παναθηναϊκού από το 2′ μέχρι το 16′!

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός σούταρε με εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (6/10 μέχρι το 16′), ο Στρόμπερι ήταν αποτελεσματικότατος και στο ανοικτό γήπεδο και σε σετ καταστάσεις, αλλά αυτός που εκτόξευσε τη διαφορά ήταν ο Γιάννης Αθηναίου! Πέτυχε δυο τρίποντα ανεβάζοντας τη διαφορά στο +27 (42-15, 16′) δίνοντας ακόμα μεγαλύτερο ενθουσιασμό στους “ερυθρολεύκους”.

Ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους από κάποιον άλλο εκτός του Ραντούλιτσα, τον Καλάθη και τον Κούζμιτς, αλλά το εκτελεστικό κρεσέντο του Ολυμπιακού συνεχίστηκε με τον Βασίλη Σπανούλη να φθάνει τους 16 πόντους μόλις στο 18′ και τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +30 (49-19)!

Σε εκείνο το σημείο όμως, ο Παναθηναϊκός “αφυπνίστηκε” κάνοντας ο,τι δεν έκανε τα προηγούμενα 18 λεπτά. Οι “πράσινοι” σημάδεψαν και πάλι τον Ραντούλιτσα, αλλά αυτή τη φορά ο Σέρβος σέντερ είχε πολύ ευκολότερο έργο αντιμετωπίζοντας τον Αγραβάνη. Πέτυχε τέσσερις πόντους, αλλά χρεώθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία φωνάζοντας δικαίως για φάουλ του Αγραβάνη στο δεύτερο καλάθι του.

Αμέσως μετά όμως. ο Φελντέιν και ο Φώτσης πέτυχαν δυο τρίποντα “σπάζοντας” την κακοδαιμονία του Παναθηναϊκού που είχε μέχρι τότε 0/8 τρίποντα. Η διαφορά μειώθηκε στους 25 πόντους (54-29, ημίχρονο), αλλά αυτό το δίλεπτο ήταν απλώς η εικόνα από τα… προσεχώς της τρίτης περιόδου. Οι “πράσινοι” εκμεταλλεύτηκαν την παθητική άμυνα των Πειραιωτών στα μακρινά σουτ και με δυο σερί τρίποντα του Διαμαντίδη και δυο ακόμα του Φώτση, η διαφορά έπεσε στους 13′ σε διάστημα μόλις έξι λεπτών (58-45, 24′)!

Ο Ολυμπιακός ήταν κακός επιθετικά σε αυτό το διάστημα, δεν είχε παιχνίδι με πλάτη και ήταν προβλέψιμος, καθώς είχε σκορ κυρίως από προσωπικές φάσεις. Ο Πάβλοβιτς άρχισε να μπαίνει στο παιχνίδι σημαδεύοντας τον Σπανούλη στο παιχνίδι με πλάτη στο καλάθι, αλλά αποσύρθηκε γρήγορα στον πάγκο με 5 φάουλ στο 27′. Παρόλα αυτά, οι “πράσινοι” ανέβηκαν ψυχολογικά με τη μείωση της διαφοράς και με τον Διαμαντίδη να βάζει στο παιχνίδι τον Γκιστ με συνεχόμενες ασίστ η διαφορά έπεσε για πρώτη φορά σε μονοψήφιο αριθμό μετά τα πρώτα λεπτά (63-54, 30′)!

Ο Παναθηναϊκός πρόλαβε δηλαδή σε 12 λεπτά να καλύψει τους 21 από τους 30 πόντους της διαφοράς στο 30′ με επιμέρους σκορ 35-14! Σε όλα αυτό το διάστημα μάλιστα, ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν εκτός αγώνα με τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να χρησιμοποιεί ευέλικτα σχήματα με τον Γκιστ ως σέντερ και τον Φώτση στο “4”.

Ο Τζόρτζεβιτς χρησιμοποίησε ξανά τον Ραντούλιτσα στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Σφαιρόπουλος πέρασε απέναντι του τον Μιλουτίνοφ κάνοντας και πάλι εξαιρετική δουλειά. Ωστόσο, ο Παναθηναϊκός βρήκε σκορ από μακριά με τον Φελντέιν να αναδεικνύεται σε απόλυτο πρωταγωνιστή πετυχαίνοντας 10 συνεχόμενους πόντους από το 30′ μέχρι το 37′!

Οι “πράσινοι” μείωσαν μέχρι τους 9 (68-59, 34′), αλλά χωρίς δεύτερο παίκτη απειλητικό προς το καλάθι, δεν μπορούσαν να μειώσουν περαιτέρω. Και μάλιστα, σε ένα διάστημα που ο Ντάνιελ Χάκετ έβγαλε το “φονικό” του ένστικτο και κοίταξε περισσότερο την εκτέλεση παρά τη δημιουργία. Πέτυχε δυο συνεχόμενα τρίποντα και βοήθησε τα μέγιστα ώστε το “ερυθρόλευκο” προβάδισμα να φθάσει στο +17 (76-59, 36′).

Ο Παναθηναϊκός μείωσε και πάλι στους 11 πόντους (76-65, 37′), αλλά συνεχόμενες κακές επιλογές στην επίθεση δεν του επέτρεψαν να γίνει απειλητικός και να πλησιάσει έστω τη διαφορά των 4 πόντων που ήθελε να υπερασπιστεί από τη νίκη του πρώτου γύρου στο ΟΑΚΑ.