Το… ξέσπασμα έφερε περίπατο!

2016-01-29T06:10:35+00:00 2016-01-29T04:30:01+00:00.

29/Jan/16 06:10

Ένα εντυπωσιακό 30-11 στη δεύτερη περίοδο ήταν αρκετό για την ΤΣΣΚΑ ώστε να επικρατήσει 91-70 της Μπάμπεργκ.

Το αήττητο στην έδρα της διατήρησε η “ομάδα του στρατού”, η οποία έκανε το “3 στα 3” στο “σπίτι” της στο Top-16 κι ανάγκασε τους παίκτες του Αντρέα Τρινκέρι στη δεύτερη συνεχόμενη ήττα τους. Παράλληλα, οι γηπεδούχοι, που ολοκλήρωσαν το ματς με 24/37 δίποντα, διατήρησαν τη θετική παράδοση κόντρα στον γερμανικό σύλλογο καθώς μετρούν μόνο νίκες σε 11 αναμετρήσεις τους.

Η ΤΣΣΚΑ έδειξε να δυσκολεύεται μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο κόντρα στον Νίκο Ζήση και την παρέα του καθώς ένα ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο ήταν αρκετό για να την οδηγήσει σε μια εύκολη επικράτηση. Ο Νάντο Ντε Κολό πραγματοποίησε μια από τις… γνωστές εξαιρετικές εμφανίσεις του (19π., 6ρ., 3ασ.), ενώ από κοντά ήταν κι ο Μίλος Τεόντοσιτς (14π., 6ασ.).

Παίκτης “κλειδί” για τους νικητές ήταν ο Νικίτα Κουρμπάνοφ, ο οποίος μαζί με τον Κάιλ Χάινς είχαν καταλυτική συμβολή στην αλλαγή εικόνας της ομάδας του Δημήτρη Ιτούδη, η οποία έφτασε να προηγείται ακόμα και με 64-36. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι επιβεβαίωσαν σε ακόμα ένα ματς γιατί είναι η καλύτερη επίθεση της διοργάνωσης (89.9 πόντους ανά αγώνα).