Νίκη “οξυγόνο” για τον Παναθηναϊκό!

2016-01-29T23:45:01+00:00 2016-01-29T23:54:15+00:00.

29/Jan/16 23:45

Σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο, ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης όμως κατάφερε να πάρει μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη με 82-79 απέναντι στη Νταρουσάφακα και να κερδίσει χρόνο ενόψει της δύσκολης συνέχειας…

Σε ένα παιχνίδι δίχως αύριο, ο Παναθηναϊκός δεν έπιασε υψηλά επίπεδα απόδοσης όμως κατάφερε να πάρει μία ιδιαίτερα σημαντική νίκη με 82-79 απέναντι στη Νταρουσάφακα και να κερδίσει χρόνο ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

Ο Νικ Καλάθης με 14 πόντους, 9 ασίστ και 4 ριμπαόυντ ήταν ο κορυφαίος για τους “πράσινους”, έχοντας για άξιο συμπαραστάτη τον Μίροσβλαβ Ραντούλιτσα (17π, 8ρ). Για λογαριασμό των φιλοξενούμενων ο εντυπωσιακός Τζαμόντ Γκόρντον (26π, 5ρ, 3ασ.) πήγε να κερδίσει μόνος του στο τέλος.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα πολύ κακό ποιοτικά ξεκίνημα με λάθη εκατέροθεν, ο Παναθηναϊκός βρέθηκε πίσω στο σκορ με 9-4, χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Γκόρντον. Τα αμυντικά προβλήματα συνεχίστηκαν με αποτέλεσμα ο Ερντέν να ανεβάσει ακόμα περισσότερο τη διαφορά για την ομάδας του (14-7, 7′), πριν ο Ραντούλιτσα διαμορφώνει το 18-14 με συνεχείς κερδιμένες μάχες στη ρακέτα. Το μουδιασμένο πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 21-16 υπέρ της Νταρουσάφακα η οποία σούταρε με 80% (4/5) στα τρίποντα.

H βελτίωση της εικόνας του Παναθηναϊκού ήρθε κυρίως μέσω της άμυνας και έτσι οι γηπεδούχοι πέρασαν για πρώτη φορά μπροστά στο σκορ με 23-21 (12′). Τα φθηνά λάθη ωστόσο έκαναν ξανά την εμφάνιση τους και χάρισαν στη Μάλαγα εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό (25-23), αναγκάζοντας τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Ο πολύ θετικός Μπιέλιτσα με τους 7 συνολικά πόντους στη δεύτερη περίοδο διατήρησε τη Νταρουσάφακα σε ρόλο οδηγού (30-25, 27′) χτυπώντας κατά κύριο λόγο μέσα από το ζωγραφιστό.

Από αυτό το σημείο και έπειτα η εικόνα των δύο ομάδων άλλαξε. Ο Παναθηναϊκός έβγαλε ενέργεια στην άμυνα και είχε σωστές επιλογές στην επίθεση. Αποτέλεσμα; Να τρέξει σερί 17-4 και να ξεφύγει με 42-34 για να πάνε τελικά οι παίκτες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 42-38 υπέρ των “πρασίνων”.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνο οι “πράσινοι” αύξησαν ακόμα περισσότερο το υπέρ τους προβάδισμα (50-43, 24′), με τον Φελντέιν να αφυπνίζεται και να πετυχαίνει δύο τρίποντα. Σε κάθε καλάθι του Παναθηναϊκού όμως, η Νταρουσάφακα είχε την απάντηση και κατάφερε να κρατηθεί κοντά στο σκορ έπειτα από τρίποντο του Τζαμόν Γκόρντον (53-49, 26′). Σαν να μην έφτανε αυτό, το αντιαθλητικό φάουλ του Γιάνκοβιτς έδωσε την ευκαιρία στην τουρκική ομάδα να πλησιάσει στον πόντο (59-58, 28′). Στο υπόλοιπο της περιόδου ο πολύ θετικός Καλάθης έδωσε για ακόμα μία φορά σημαντικές επιθετικές βοήθειες και διαμόρφωσε το 63-58.

Η τελευταία και πιο κρίσιμη περίοδος ξεκίνησε με καλάθι του Παππά (65-58) αλλά οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν άμεσα και πέρασαν μπροστά (66-65) μετά από σερί 8-0! Ο Καλάθης συνέχισε να δίνει λύσεις σε σκορ και δημιουργία με αποτέλεσμα ο Ραντούλιτσα να διαμορφώσει το 72-68 στο 25′, πριν ο Ουίλμπεκιν σκοράρει για πρώτη φορά στην αναμέτρηση και φέρει τη Νταρουσάφακα ξανά σε απόσταση αναπνοής (72-71).

Η κατάσταση έγινε ακόμα χειρότερη για τον Παναθηναϊκό όταν ο Γκόρντον με 2.07′ να απομένουν πέτυχε τρίποντο “μαχαιριά” χαρίζοντας στους Τούρκους εκ νέου το προβάδισμα (74-72). Στην αμέσως επόμενη κατοχή, ο Γιάνκοβιτς ισοφάρισε σε 74-74 με ιδιαίτερα κρίσιμο καλάθι και οι Καλάθης (1/2 βολές) και Ραντούλιτσα χάρισαν στην ελληνική ομάδα πλεονέκτημα νίκης (77-74), 31″ πριν το τέλος. Ο Γκόρντον μείωσε και πάλι στον πόντο (77-76), ο Φελντέιν πέτυχε 2/2 βολές, κάτι το οποίο δεν κατάφερε ο Ουίλμπεκιν με αποτέλεσμα η Νταρουσάφακα να κυνηγάει με 79-77 και να απομένουν 16″ στο ρολόι. Ο Φελντέιν με 1/2 βολές διαμόρφωσε το 82-79 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης αφού στην τελευταία φάση ο Γκιστ έκοψε τον Γκόρντον σε προσπάθεια για τρεις.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 42-38, 63-58, 82-79