Απόδραση με… απρόσμενο ήρωα!

2016-01-30T19:10:43+00:00 2016-01-30T20:38:46+00:00.

30/Jan/16 19:10

Ο Νώντας Παπαντωνίου πέτυχε το καθοριστικό τρίποντο κι η ΑΕΚ έφυγε με τη νίκη (70-65) από τα Τρίκαλα και παραμένει στην τρίτη θέση της Basket League.

Ο Έλληνας γκαρντ κλήθηκε περισσότερο από κάθε άλλη φορά να “κουβαλήσει” την ομάδα μετά τη φυγή του Ντι Τζέι Κούπερ και το “ναυάγιο” με τον Κλιφ Χάμοντς. Είναι χαρακτηριστικό ότι έπαιξε σχεδόν τον διπλάσιο χρόνο από τον μέσο όρο του και τελικά ήταν αυτός που πέτυχε το κρισιμότερο καλάθι καθώς με τρίποντο έκανε το 65-67 στα 49 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε.

Θετικός ο ΤζεϊΚόβαν Μπράουν στο ντεμπούτο του, ενώ σταθερή αξία ήταν και πάλι ο Μαυροκεφαλίδης για την ΑΕΚ, η οποία έπαιξε καλή άμυνα στα τελευταία λεπτά κόντρα σε μια άκρως ανταγωνιστική ομάδα, η οποία είχε σε εξαιρετική κατάσταση τον Μπράντον Μπράουν (21π.) αλλά τελικά “πλήρωσαν” τα 18 λάθη.

Το τρίποντο του Παπαντωνίου επέτρεψε στην ΑΕΚ να βρεθεί στο +7 (26-19), δείχνοντας τη διάθεση της να επιβάλει τον ρυθμό της στο παιχνίδι, ωστόσο η άμυνα της κοντά στο καλάθι αποτέλεσε σημαντικό πρόβλημα. Οι γηπεδούχοι σημείωσαν 20 πόντους στο “ζωγραφιστό” (έναντι 8 της “Ένωσης”) και σημείωσαν 13/15 βολές στο πρώτο ημίχρονο.

Αν σε αυτά προσθέσει κάποιος και τα 6 κλεψίματα τότε αντιλαμβάνεται γιατί τα Τρίκαλα ισορρόπησαν γρήγορα τον αγώνα και μάλιστα πέρασαν μπροστά με 32-31 (17′). Οι Μαυροκεφαλίδης (10π.) και Μιλόσεβιτς (9π.) ήταν αυτοί που επέτρεψαν στους “κιτρινόμαυρους” να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, έχοντας το προβάδισμα.

Ο ΤζειΚόβαν Μπράουν έδειξε με το… καλημέρα ότι μπορεί να βοηθήσει με μεγάλο βαθμό στο επιθετικό κομμάτι την ΑΕΚ. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε τους 7 από τους 14 πόντους της στο τρίτο δεκάλεπτο κι η “Ένωση” βρέθηκε στο +8 (52-44 στο 26′). Η ομάδα του Φλεβαράκη “κόλλησε” επιθετικά αλλά τη λύση ήρθε να δώσει ο Μπράντον Μπράουν, ο οποίος σημείωσε και τους 10 πόντους των γηπεδούχων το συγκεκριμένο διάστημα.

Στο φινάλε η ΑΕΚ βρήκε λύσεις κι έξω από τα 6μ75, όπου γενικά δεν ήταν καλή σήμερα. Τόσο ο Σάκοτα (50-56 στο 32′), όσο κι ο Μαυροκεφαλίδης (56-61 στο 36′), σημείωσαν πολύ σημαντικά τρίποντα, τα οποία έδωσαν… ανάσες στους φιλοξενούμενους. Η αδυναμία περιορισμού του Μπράουν σε συνδυασμό με τις λύσεις που έδωσε ο Κόνγκερ επέτρεψαν στα Τρίκαλα να ανατρέψουν την κατάσταση και με σερί 6-0 να γυρίσουν το ματς (63-61 στο 38′).

Ο Νώντας Παπαντωνίου πέτυχε “μεγάλο” τρίποντο κι έκανε το 65-67 στο τελευταίο λεπτό, για να ακολουθήσουν δύο άστοχες προσπάθειες από Ρόμπινσον και Κάντουγκαν και 1/2 βολές του Καλαμπόκη (65-68). Στην τελευταία επίθεση των Τρικάλων ο Ρόμπινσον έχασε την ευκαιρία να στείλει το ματς στην παράταση καθώς αστόχησε σε τρίποντο για να σφραγίσει τη νίκη ο Καλαμπόκης από τη γραμμή των βολών.