Αυτοκράτορας στην Πυλαία ο Άρης!

2016-01-31T23:41:24+00:00 2016-02-01T00:21:49+00:00.

31/Jan/16 23:41

Σε ένα παιχνίδι με διακοπές και πολλά… χαρτάκια, ο Άρης είχε “καθαρό” μυαλό στο φινάλε και πέρασε για δεύτερη σερί χρονιά από την Πυλαία, επικρατώντας του ΠΑΟΚ με 77-69.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αλλά τα 11 επιθετικά ριμπάουντ των “κίτρινων” και κυρίως τα 22 λάθη των γηπεδούχων έκριναν στο φινάλε την αναμέτρηση. Καθοριστικό σημείο και το 4ο φάουλ του Σχορτσανίτη στο 24′. Σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν 45-35 αλλά με τον “Σόφο” να αποσύρεται στον πάγκο ο Άρης βρήκε διαδρόμους κι ως το τέλος της τρίτης περιόδου έκανε επιμέρους 23-11!

Οι φίλοι του ΠΑΟΚ έριξαν χαρτάκια τόσο στην έναρξη του αγώνα, όσο και με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με αποτέλεσμα να υπάρξει διακοπή. Κάτι που συνέβη και 8.3” πριν το τέλος όταν τα πάντα είχαν κριθεί… Προκλήθηκε ένταση με ορισμένους οπαδούς των γηπεδούχων να τα… βάζουν με τους παίκτες της ομάδας τους, ενώ ακούστηκαν τα γνωστά εμετικά συνθήματα κατά του Νίκου Γκάλη! Επίσης, σύμφωνα με όσα μετέφερε η Nova ένα αντικείμενο χτύπησε τον κομισάριο του αγώνα, κ. Σιμητόπουλο.

Οι διαιτητές αποχώρησαν στα αποδυτήρια και ζήτησαν την εκκένωση για να ολοκληρωθεί το ματς. Περίπου 20 λεπτά αργότερα κι ενώ είχαν απομείνει 100 άτομα (σ.σ. τα οποία χειροκρότησαν την ομάδας τους!), έγιναν και τα τελευταία δευτερόλεπτα.

Μύρισε ντέρμπι…!

Με το… καλημέρα οι παίκτες των δύο ομάδων φρόντισαν να μας θυμίσουμε ότι μιλάμε για το μεγάλο ντέρμπι της Θεσσαλονίκης καθώς έπειτα από μια άστοχη βολή του Σχορτσανίτη υπήρξε ένταση ανάμεσα στον Ουάιτ του Άρη και τους Τσόχλα Βασιλειάδη του ΠΑΟΚ. Τα πνεύματα γρήγορα ηρέμισαν με τους δύο πρώτους να δέχονται από μια τεχνική ποινή.

Μέχρι το 6ο λεπτό ο Άρης ήταν αυτός που είχε το προβάδισμα (11-15) κι έδειχνε να πατάει καλύτερα στο παρκέ, ωστόσο στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν… Οι “κίτρινοι” στερήθηκαν δημιουργίας στο παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να πάρουν τον έλεγχο. Οι παίκτες του Μαρκόπουλου βρέθηκαν ακόμα και στο +8 (32-24 στο 15’) αλλά οι ατομικές ενέργειες των Ουότερς και ΜακΝιλ κράτησαν τους φιλοξενούμενους κοντά στο σκορ.

Τα χαρτάκια έφεραν διακοπή!

paok aris xartakia

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου οι φίλοι του ΠΑΟΚ έριξαν χαρτάκια στο παρκέ (σ.σ. όπως και μετά το εναρκτήριο τζάμπολ), κάτι που προκάλεσε καθυστέρηση αρκετών λεπτών. Ο λόγος είναι ότι οι οπαδοί έριχναν συνεχώς χαρτάκια μόλις καθάριζε το παρκέ… Μάλιστα, ο Κώστας Βασιλειάδης πήγε να τους ζητήσει να σταματήσουν, έγιναν συστάσεις από τα μικρόφωνα ενώ κάποια στιγμή τόσο οι διαιτητές όσο κι ο Άρης πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι ομάδες μπήκαν “μουδιασμένα” αλλά ο ΠΑΟΚ ήταν σε καλύτερη κατάσταση και με καλάθι του Τέπιτς προηγήθηκε με 43-33 αλλά το 4ο φάουλ του Σχορτσανίτη (στο 24’) προκάλεσε εκνευρισμό τόσο στον ίδιο όσο και στην ομάδα του. Κάτι που εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο η ομάδα του Πρίφτη, η οποία με τρίποντο του ΜακΝιλ στην εκπνοή της τρίτης περιόδου πέρασε μπροστά με 58-56.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο με το προβάδισμα να αλλάζει διαρκώς χέρια… ο Άρης δεν πτοήθηκε από τον τραυματισμό του Σίμτσακ (αποχώρησε με πρόβλημα στον αριστερό αστράγαλο, 4’51” πριν το φινάλε) και παίρνοντας ενέργεια από τα επιθετικά ριμπάουντ ξέφυγε με 68-62 (37′), ολοκληρώνοντας επιμέρους 8-1. Ο Τσόχλας με τρίποντο μείωσε σε 67-70 αλλά ο Οκάρο Ουάιτ πέτυχε τρίποντο-μαχαιριά, κάνοντας το 73-67 στα 41.7” πριν το τέλος.

Νέα διακοπή…

Με 8.3” για το φινάλε και τον Άρη ουσιαστικά να έχει “σφραγίσει” τη νίκη (κέρδιζε 76-69) οι φίλοι του ΠΑΟΚ πέταξαν εκ νέου χαρτάκια κι επικράτησε ένταση, καθώς, όπως ανέφερε η Nova, ένα αντικείμενο χτύπησε τον κομισάριο του αγώνα, κ. Σιμητόπουλο, με αποτέλεσμα οι διαιτητές να αποχωρήσουν και πάλι για τα αποδυτήρια. Οι ρέφερι ζήτησαν την ολική εκκένωση για να ολοκληρωθεί το ματς. Τελικά, περίπου 20 λεπτά κι ενώ είχαν απομείνει 100 άτομα στο κλειστό ο αγώνας ολοκληρώθηκε…

paokaris

PAOK fans'… reaction after a certain call by the refs. in the Greek derby against Aris. One of the refs. was hit by an item and the match had to be stopped for 20 minutes. In the end, Aris won 77 – 69.