Σούπερ Βλάντο και “πράσινη” επικράτηση

2016-02-01T19:48:30+00:00 2016-02-01T20:11:26+00:00.

01/Feb/16 19:48

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος συνδύασε θέαμα και ουσία, επικρατώντας με 84-62 απέναντι στο μαχητικό Ρέθυμνο! Κορυφαίος των “πρασίνων” ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ο οποίος…

Επιστροφή στις νίκες για τον Παναθηναϊκό ο οποίος συνδύασε ουσία και θέαμα, επικρατώντας με 84-62 απέναντι στο μαχητικό Ρέθυμνο, το οποίο βρίσκεται μόλις μία νίκη πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Κορυφαίος για τους “πράσινους” ήταν ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς ο οποίος ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 13 πόντους (5/7 σουτ), 9 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Από την πλευρά των Κρητικών, το δίδυμο των Κάρτερ (18π, 9ρ) και Χάροου (13π, 2ρ) ήταν αυτό που κατάφερε να ξεχωρίσει.

Αξίζει να σημειωθεί πως ο Σάσα Πάβλοβιτς δεν πήρε χρόνο συμμετοχής, ενώ ο Όγκνιεν Κούζμιτς χρησιμοποιήθηκε από τον προπονητή του μόλις για 4 λεπτά.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Σε ένα παιχνίδι εξαιρετικού ρυθμού, το Ρέθυμνο κατάφερε να παρουσιαστεί ανταγωνιστικό και να κρατηθεί κοντά στο σκορ (11-10, 5), μετά από τρίποντο του Στόουν. Η είσοδος των Ραντούλιτσα και Παππά έδωσε περισσότερες επιθετικές λύσεις στον Παναθηναϊκό. Ο Σέρβος σέντερ διαμόρφωσε το 16-13, πριν οι Κρητικοί αντιδράσουν ξανά και περάσουν μπροστά με 17-16 μετά από μικρό σερί 4-0. Το πολύ καλό ποιοτικά πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά στο 22-18 υπέρ των γηπεδούχων.

Η ενέργεια που έβγαλε ο Παππάς στις δύο πλευρές του παρκέ βοήθησαν τον Παναθηναϊκό σταδιακά να κυριαρχήσει και να ξεφύγει για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά (29-19, 14′), έπειτα από καλάθι του Τζέιμς Φελντέιν. Ο Κάρτερ ήταν ο μοναδικός παίκτης του Ρεθύμνου που “πλήγωσε” την αντίπαλη άμυνα και έτσι μοιραία οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν ακόμα πιο πίσω (39-25, 17′), χάρη σε εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ. Οι παίκτες των δύο ομάδων πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 45-31 και τους “πράσινους” να έχουν θέσει ήδη γερές βάσεις για να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρώτο μισό της αναμέτρησης οι Κούζμιτς και Πάβλοβιτς δεν αγωνίστηκαν λεπτό! Παρά το γεγονός πως κάθισαν κανονικά στον πάγκο και δεν αντιμετώπισαν πρόβλημα τραυματισμού, ο Σάσα Τζόρτζεβιτς επέλεξε να μην τους δώσει χρόνο συμμετοχής.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου το στυλ του παιχνιδιού έγινε αρκετά άναρχο, με συνεχείς συνθήκες αιφνιδιασμού και πολλά λάθη. Η παραγωγικότητα ωστόσο των δύο ομάδων έπεσε και ο Βλαδίμηρος Γιάνκοβιτς με προσωπικές ενέργειες χάρισε στον Παναθηναϊκό τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής διαφορά (51-33, 25′). Το νεκρό διάστημα των γηπεδούχων, οι οποίοι έμειναν χωρίς πόντο για κάτι περισσότερο από 3′, οδήγησε στη μείωση του σκορ μετά από καλάθια των Κάρτερ και Χάροου (54-40, 28′), πριν το δεκάλεπτο κλείσει στο 61-43 χάρη σε πολύ δύσκολη προσπάθεια του Παππά.

Στα επόμενα λεπτά “πράσινοι” χαλάρωσαν αρκετά και έτσι το Ρέθυμνο μείωσε σε 61-49, πριν ο Μποχωρίδης σκοράρει έξω από τα 6.75 και διαμορφώσει το 64-49 (33′). Την σκυτάλη πήραν οι Γκιστ και Φελντέιν οι οποίοι έστειλαν για πρώτη φορά τη διαφορά πάνω από τους είκοσι (72-50, 35′). Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί εδώ και ώρα, οι δύο ομάδες αποφάσισαν να χαρίσουν θέαμα και τα καρφώματα των Ραντούλτσα και Στόουν σημείωσαν το 77-52, 3.18′ πριν το τέλος. Στο υπόλοιπο της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι, ο 19χρονος Θεοδωρίδης πέτυχε 5 διαδοχικούς πόντους και μείωσε σε 84-62, το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 45-31, 61-43, 84-62

Που κρίθηκε

Στην όρεξη που έδειξε ο Παναθηναϊκός! Άπαντες στο στρατόπεδο των “πρασίνων” γνωρίζουν πως η περίοδος που διανύει η ομάδα δεν είναι η καλύτερη δυνατή και το κλίμα μπορεί να αλλάξει μέσα από τα θετικά αποτελέσματα και τις καλές εμφανίσεις. Όσοι παίκτες αγωνίστηκαν έβγαλαν αρκετή ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ εξασφαλίζοντας τη νίκη.