“Πράσινο” ξέσπασμα αντεπίθεσης!

2016-02-04T21:39:32+00:00 2016-02-04T22:31:16+00:00.

04/Feb/16 21:39

Αυτός ναι, ήταν Παναθηναϊκός! Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή, με σωστές επιλογές στην επίθεση και πολλή ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να επικρατήσει με το πολύ άνετο 78-60 απέναντι στην Τσεντεβίτα…

Αυτός ναι, ήταν Παναθηναϊκός! Η ελληνική ομάδα παρουσιάστηκε σοβαρή, με σωστές επιλογές στην επίθεση και πολλή ενέργεια στην άμυνα με αποτέλεσμα να επικρατήσει με το πολύ άνετο 78-60 απέναντι στην Τσεντεβίτα.

Ο Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ήταν ο κορυφαίος παίκτης της αναμέτρησης αφού τελείωσε με 21 πόντους (9/11 δίποντα, 3/3 βολές), 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ και ο Νικ Καλάθης πέτυχε ένα εντυπωσιακό νταμπλ-νταμπλ με 10 πόντους και 10 ασίστ!

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκε με 8-2 στο 3′ έχοντας για κύριο επιθετικό εκφραστή τον Τζέιμς Φελντέιν και βασικό όπλο την άμυνα. Η είσοδος του Πούλεν στην πεντάδα της Τσεντεβίτα άλλαξε προσωρινά την εικόνα αφού η κροατική ομάδα βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας και μείωσε σε 10-8 (7′). Ο Αμερικάνος γκαρντ μάλιστα διατήρησε με τρίποντο τους γηπεδούχους σε απόσταση αναπνοής (14-13, 9′), πριν ο Δημήτρης Διαμαντίδης “κλείσει” το δεκάλεπτο στο 18-13.

Μεγαλύτερο πρόβλημα για τους “πράσινους” μετά το τέλος της πρώτης περιόδου ήταν τα δύο γρήγορα φάουλ με τα οποία χρεώθηκαν οι δύο βασικοί σέντερ, Ραντούλιτσα και Κούζμιτς.

H παραγωγικότητα των δύο ομάδων έπεσε αρκετά, τα λάθη αυξήθηκαν, ωστόσο ο Παναθηναϊκός διατηρήθηκε σε ρόλο οδηγού χάρη σε κάρφωμα του Ραντούλιτσα (22-16, 15′). Στο ενδιάμεσο ο Διαμαντίδης χρεώθηκε με το τρίτο του φάουλ και ο Γκιστ κάθισε στον πάγκο με ενοχλήσεις στον αστράγαλο. Παρά τις συγκεκριμένες συνθήκες, η Τσεντεβίτα όχι μόνο δεν κατάφερε να μειώσει αλλά βρέθηκε ακόμα και στο -16 (34-18, 19′), με τον Σέρβο σέντερ να κάνει ό,τι θέλει μέσα στο ζωγραφιστό. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 39-22 υπέρ της ελληνικής ομάδας που έθεσε από νωρίς τις βάσεις για μία πολύ σημαντική νίκη.

Ιδανικά κύλησε το πρώτο μισό της αναμέτρησης για τους παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς που διάβασαν πολύ σωστά το παιχνίδι, είχαν σωστές επιλογές και ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι (13/19 δίποντα, 3/6 τρίποντα). Απογοητευτικοί από την άλλη μεριά οι Κροάτες που υπέπεσαν σε 9 λάθη με μόλις 3 ασίστ.

H απόφαση του Μρσιτς να γυρίσει την άμυνα της Τσεντεβίτα σε ζώνη αποδείχθηκε καταστροφική αφού ο Παναθηναϊκός την τιμώρησε άμεσα. Τα τρίποντα των ΓκιστΚαλάθη και η μόνιμη σύνδεση του Ραντούλιτσα με το καλάθι ανέβασαν τη διαφορά για πρώτη φορά στο +25 (51-26, 25′) και όλα πλέον είχαν πάρει τον δρόμο τους! Τη σκυτάλη στο σκορ πήρε ο Φώτσης ο οποίος διαμόρφωσε το 56-26 (27′), πριν το μίνι 5-0 ξέσπασμα των γηπεδούχων αναγκάσει τον Σάσα Τζόρτζεβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Στα υπόλοιπα τρία λεπτά της περιόδου η διαφορά έπεσε και άλλο (60-36), όμως ήταν εμφανές πως ο τελικός νικητής είχε κριθεί ήδη.

Το ξεκίνημα του Παναθηναϊκού στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν ήταν το καλύτερο δυνατό. Μπορεί ο Ραντούλιτσα να σκόραρε με κάθε τρόπο απέναντι στον Μπιλαν, ωστόσο η άμυνα χαλάρωσε αρκετά. Αποτέλεσμα; Οι πρωταθλητές Κροατίας πλησίασαν στο -19 (66-47, 34′), χάρη σε πόντους του Κάτιτς. Οι “πράσινοι” σοβαρεύτηκαν και ξέφυγαν ξανά με +26 (76-50), δια χειρός Γκιστ μετά από την δέκατη (!) ασίστ του Καλάθη στην αναμέτρηση. Η Τσεντεβίτα έτρεξε σερί 8-0 και μείωσε σε 76-55 αλλά πλέον στο ρολόι απέμεναν μόλις 1.11′. Το τελικό 78-60 βρήκε την ελληνική ομάδα απόλυτα άξια νικήτρια.