Δεν καταλαβαίνει από άμυνες ο Ντιλέινι!

2016-02-04T23:29:18+00:00 2016-02-05T14:33:17+00:00.

04/Feb/16 23:29

Ο ασταμάτητος, Μάλκολμ Ντιλέινι έδωσε τον ρυθμό κι οι συμπαίκτες του ακολούθησαν, με τη Λοκομοτίβ να περνάει νικηφόρα (82-64) από τη Μάλαγα, σημειώνοντας 16/34 τρίποντα.

Η ήττα από τον Ερυθρό Αστέρα ήταν απλά μια κακή παρένθεση για την ομάδα του Κρασνοντάρ και φρόντισε γι’ αυτό ο Μάλκολμ Ντιλέινι. Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε “σκόνη και θρύψαλα” την καλύτερη άμυνα του Top-16 (σ.σ. δεχόταν 73.8 ανά αγώνα), σημειώνοντας 21 πόντους με 6/10 τρίποντα (είχε και 7 ασίστ) κι ηγήθηκε των συμπαικτών του, σε μια ακόμη εντυπωσιακή εμφάνιση της Λοκομοτίβ που δείχνει φτιαγμένη για μεγάλα πράγματα. Η χημεία που δείχνει να έχει η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, άλλωστε, είναι μοναδική!

Αντίθετα, η Μάλαγα, η οποία δεν είχε απαντήσεις στις σαφώς περισσότερες λύσεις της “Λόκο” και τα περίμενε σχεδόν όλα από τον Κουζμίνσκας, γνώρισε την τρίτη σερί ήττα της και βλέπει τα πράγματα να δυσκολεύουν σε μεγάλο βαθμό. Η ομάδα της Ανδαλουσίας είχε μόλις 11/30 δίποντα!

Η Λοκομοτίβ αντιμετώπισε αρκετά προβλήματα με την άμυνα της Μάλαγα στο ξεκίνημα κι ως εκ τούτου ο αγώνας οδηγήθηκε σε ένα αργό τέμπο. Οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους και με πρωτοστάτη στην επίθεση τον Κουζμίνσκας βρέθηκαν στο +7 (30-23 στο 14′) αλλά υπολόγιζαν δίχως τον Ντιλέινι! Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν η απάντηση της ομάδας του Μπαρτζώκα στην άμυνα της Ουνικάχα… Σημείωσε τους 8 τελευταίους πόντους των φιλοξενούμενων και με τρίποντο στην εκπνοή τους επέτρεψε να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου προηγούμενοι με 34-32.

Τα νεύρα είχαν την… τιμητική τους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, κάτι που προδίδουν η τεχνική ποινή του Σουάρεθ και το αντιαθλητικό του Ράντολφ. Ο εκνευρισμός που προκλήθηκε “χάλασε” όπως φαίνεται το μυαλό των παικτών του Πλάθα κι επέτρεψε στη “Λόκο” να πάρει τον έλεγχο. Η ρωσική ομάδα βρήκε ρυθμό κι άρχισε να “βομβαρδίζει” από την περιφέρεια, μετατρέποντας το 41-45 σε 47-60 με τη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το νερό είχε μπει πλέον στ’ αυλάκι για τους φιλοξενούμενους που στην τελευταία περίοδο ήταν το απόλυτο αφεντικό και χωρίς να χρειάζονται τον Ντιλέινι. Οι Σίνγκλετον, Ράντολφ, Ντρέιπερ και Κλαβέρ πήραν τη σκυτάλη κι η διαφορά έφτασε στο +21 (74-53).