Παναθηναϊκός σε απογείωση!

2016-02-07T18:02:27+00:00 2016-02-07T18:23:00+00:00.

07/Feb/16 18:02

????????????????????????????????????

Ο Παναθηναϊκός νίκησε 77-64 τον άκρως ανταγωνιστικό Κολοσσό στη Ρόδο, συνεχίζοντας την ανοδική του πορεία.

Οι “πράσινοι” πέτυχαν την τέταρτη σερί νίκη τους σε Basket League και Ευρωλίγκα, πηγαίνοντας με την καλύτερη δυνατή ψυχολογία στο καθοριστικό παιχνίδι με την Αναντόλου Εφες. Οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς στηρίχθηκαν στην ασφυκτική τους άμυνα και στην υπεροχή τους στα ριμπάουντ, ειδικά όσον αφορά στα επιθετικά όπου μάζεψαν 14.

Ο Όγκνιεν Κούζμιτς ήταν ο μοναδικός μαζί με τον Λευτέρη Μποχωρίδη που δεν έπαιξαν δευτερόλεπτο, ενώ ο Μαρκίζ Χέινς αγωνίστηκε κάτι λιγότερο από 13 λεπτά καθώς αντιμετώπισε νωρίς προβλήματα με φάουλ (σ.σ. έκανε τα δύο πρώτα μέσα σε 6 δευτερόλεπτα). Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν άστοχος (0/5 σουτ) στο ντεμπούτο του. Ο Δημήτρης Διαμαντίδης, ο οποίος τιμήθηκε στο ημίχρονο γνώρισε την αποθέωση με την ολοκλήρωση της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε νωθρά στο παρκέ, με αρκετά λάθη στην άμυνα και 1/8 τρίποντα, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στον Κολοσσό να είναι ανταγωνιστικός και μάλιστα να κλείσει την πρώτη περίοδο, όντας μπροστά. Οι φωνές του Σάσα Τζόρτζεβιτς φαίνεται ότι αφύπνισαν τους παίκτες του, οι οποίοι ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοση τους στην άμυνα, με την οποία “έπνιξαν” τους αντιπάλους τους. Παράλληλα, βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, όπου είχαν σωστή κυκλοφορία (βλ. 15 ασιστ στο πρώτο ημίχρονο). Αποτέλεσμα ήταν το 24-24 (14’) να μετατραπεί σε 42-28 (19’) υπέρ των “πράσινων”.

Σαν να ξέχασαν ό,τι καλό έκαναν μετά τα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου έμοιαζαν οι “πράσινοι” στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, με αποτέλεσμα ο Κολοσσός να κάνει την αντεπίθεση του και να ισοφαρίσει σε 46-46. Σταδιακά, όμως, ο Παναθηναϊκός ισορρόπησε την κατάσταση και πήρε τον έλεγχο με αποτέλεσμα στο ξεκίνημα του τελευταίου δεκαλέπτου να προηγηθεί με 65-54.

Κάπου εκεί ο Κολοσσός έδειξε να μένει από δυνάμεις αλλά μολονότι βρέθηκε στο -15 (56-71 στο 36′) βρήκε λύσεις από την άμυνα ζώνης που προβλημάτισε τον Παναθηναϊκό αλλά το τρίποντο του Τζέιμς Φελντέιν απλοποίησε (έκανε το 61-74 στο 38′) κάπως τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους.