Νίκη στο φινάλε για Μπακς, καλός ο Γιάννης

2016-02-10T07:38:01+00:00 2016-02-10T11:04:51+00:00.

10/Feb/16 07:38

Οι Μπακς επικράτησαν των Σέλτικς με 112-111, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Μίντλετον.

Του Γιάννη Ανδριγιαννάκη/ info@eurohoops.net

Οι Μπακς επικράτησαν των Σέλτικς με 112-111 στο Μιλγουόκι και πέτυχαν την 14η εντός έδρας νίκη τους με 22 αγώνες (21-32 συνολικά).

Οι δύο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο ήταν κοντά στο σκορ, ωστόσο η ομάδα από το Μιλγουόκι πραγματοποίησε ένα εξαιρετικό τρίτο δωδεκάλεπτο και πήρε προβάδισμα 19 πόντων (93-74). Οι “κέλτες” όμως κατάφεραν να επιστρέψουν από το -19 και να ισοφαρίσουν σε 109-109 23” πριν από τη λήξη. Το παιχνίδι κρίθηκε στις βολές, με τον Κρις Μίντλετον να ευστοχεί στην μία βολή 0.6” πριν το φινάλε και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.
Μάρκους

Κορυφαίος για τους Μπακς ήταν ο Γκρεγκ Μονρό με 29 πόντους και 12 ριμπάουντ, ενώ σε καλή μέρα ήταν και ο Κρις Μίντλετον με 20 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο τέλειωσε το παιχνίδι με 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα και 3 κοψίματα σε 37 λεπτά συμμετοχής.

Για τους φιλοξενούμενους οι Μπράντλεϊ και Κρόουντερ πέτυχαν από 18 πόντους, ενώ οι Αϊζάια Τόμας και Μάρκους Σμάρτ τελείωσαν τον αγώνα με 15 πόντους.