10/Feb/16 23:18

“Έσβησε” το όνειρο!

10 Feb 2016 2016-02-10T23:36:56+00:00.

- 10 Feb 2016

Ο ΠΑΟΚ πάλεψε αλλά πλήρωσε απουσίες και κούραση από την υπερπροσπάθεια στο ΣΕΦ κι ηττήθηκε 79-61 από τη Λιμόζ, μένοντας εκτός συνέχειας στο Eurocup.

Με τους Βασιλειάδη και Σχορτσανίτη να μην μπορούν να βοηθήσουν ο ΠΑΟΚ κλήθηκε, δύο ημέρες μετά την υπερπροσπάθεια στον αγώνα με τον Ολυμπιακό, να τα δώσει όλα για τη νίκη στη Γαλλία για να ελπίζει, αν και τελικά θα έμενε έτσι κι αλλιώς εκτός από τη στιγμή που η Βαλένθια νίκησε την Όλντενμπουργκ.

Οι παίκτες του Μαρκόπουλου, όπως ήταν αναμενόμενο έδειξαν σημάδια κούρασης κι από τη στιγμή που οι γηπεδούχοι έκαναν πολύ καλή δουλειά στον περιορισμό του Χάτσερ τα πράγματα έγιναν πολύ δύσκολα. Η ελληνική ομάδα δεν είχε λύσεις στην επίθεση, με αποτέλεσμα να είναι άστοχη (7/29 δίποντα) και προσπάθησε να μείνει στο παιχνίδι με τις προσπάθειες του Γιώργου Δέδα, ο οποίος έκανε ρεκόρ καριέρας στη διοργάνωση (19π.).

Η Λιμόζ είχε περισσότερες λύσεις και πήρε τη νίκη-πρόκριση που αναζητούσε, ως δεύτερη πίσω από την Όλντενμπουργκ, εξαργυρώνοντας τις δύο νίκες επί της Βαλένθια.

Ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να εκμεταλλευτεί το νωθρό ξεκίνημα της Λιμόζ, η οποία έμεινε άποντη στο πρώτο δίλεπτο του αγώνα. Οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου υπέπεσαν σε πολλά αβίαστα λάθη, με αποτέλεσμα όταν οι γηπεδούχοι βρήκαν ρυθμό να ξεφύγουν στο σκορ. Οι 9 πόντοι στην πρώτη περίοδο προδίδουν την έλλειψη ρυθμού που είχε ο ΠΑΟΚ στην επίθεση. Κάπως έτσι η Λιμόζ βρέθηκε στο +13 (24-11 στο 12’). Η ελληνική ομάδα προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά ο Μπο ΜακΚάλεμπ σημείωσε 5 πόντους στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου κι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια, έχοντας εξασφαλίσει διαφορά 14 πόντων (39-25).

Οι απουσίες έπαιξαν καθοριστικό ρόλο καθώς ο ΠΑΟΚ δεν είχε επιθετικές λύσεις, ωστόσο τα τρίποντα του Τσόχλα ήταν αυτά που τον κράτησαν μέσα στο παιχνίδι. Η γαλλική ομάδα με σερί 7-0 ξέφυγε με 46-29 αλλά η ελληνική ομάδα απάντησε και με επιμέρους 9-2 έριξε τη διαφορά στο -10 (48-38). Ο ΜακΚάλεμπ, όμως, συνέχισε να πληγώνει την άμυνα του ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε μόλις 5/24 δίποντα ως το 30′ κι η Λιμόζ των σαφώς περισσότερων λύσεων διατήρησε απόσταση ασφαλείας. Μοιραία λοιπόν στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ παρέδωσε πνεύμα κι η διαφορά έφτασε στο +20 (72-52 στο 36′).