“Καυτός” με τον… έκτο παίκτη του!

2016-02-11T22:48:21+00:00 2016-02-11T23:34:23+00:00.

11/Feb/16 22:48

Η “Χάλα Πιονίρ” ήταν και πάλι… καμίνι κι ο Ερυθρός Αστέρας “έλιωσε” την μαχητική Τσεντεβίτα με 94-74, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Η “Χάλα Πιονίρ” ήταν και πάλι… καμίνι κι ο Ερυθρός Αστέρας “έλιωσε” τη μαχητική Τσεντεβίτα με 94-74, επιστρέφοντας στα θετικά αποτελέσματα.

Η ήττα στην Τουρκία από τη Νταρουσάφακα ήταν απλά μια κακή παρένθεση για την ομάδα του Βελιγραδίου, η οποιά έτσι κι αλλιώς μεταμορφώνεται όταν παίζει στο “σπίτι” της. Ο κόσμος έδωσε και πάλι τον παλμό κι οι παίκτες του Ράντονιτς “έκαψαν” την Τσεντεβίτα που προσπάθησε πολλές φορές να επιστρέψει αλλά ήταν σαν να έπαιζε με παίκτη λιγότερο.

Οι “ερυθρόλευκοι” έβλεπαν σε πολλές περιπτώσεις το καλάθι σαν βαρέλι (34/62 σουτ!) και διατήρησαν τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, ενώ έκαναν το ξέσπασμα τους στην τέταρτη περίοδο, όπου σημείωσαν 32 πόντους! Ο Κουίνσι Μίλερ τράβηξε και πάλι το κουπί στην επίθεση, σημειώνοντας 22 πόντους με 8/15 σουτ, ενώ από… κόντα ήταν κι ο Μίτσιτς (14π., 9ασ.).

Ο Μίλερ μπήκε… φουριόζος στο παρκέ και σημείωσε τους 6 πρώτους πόντους του Ερυθρού Αστέρα, ο οποίος πήρε ώθηση από τον κόσμο του κι έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα. Οι “ερυθρόλευκοι” είχαν τον πλήρη έλεγχο καθώς η Τσεντεβίτα έβγαλε μεγάλο εκνευρισμένο στην επίθεση, με αποτέλεσμα να προηγηθούν με 26-12. Σταδιακά η Τσεντεβίτα ισορρόπησε το παιχνίδι και δεν επέτρεψε στους γηπεδούχους να μεγαλώσουν τη διαφορά. Υπεύθυνοι γι’ αυτό ήταν οι Πούλεν και Ουάιτ

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου ο Ερυθρός Αστέρας ήταν και πάλι αυτός που μπήκε δυνατά και με 5 διαδοχικούς πόντους ξέφυγε με +15 (48-32). Εν αντιθέσει με το πρώτο μέρος η ομάδα από την Κροατία έδειξε να συνέρχεται νωρίτερα και με τον Μίρο Μπίλαν βρήκε λύσεις κοντά στο καλάθι.

Ο Πούλεν ηγήθηκε του 7-0, με το οποίο ολοκλήρωσε την τρίτη περίοδο η Τσεντεβίτα, η οποία βρέθηκε στο -6 (62-56). Οι φιλοξενούμενοι, όμως, δεν μπόρεσαν να σταματήσουν και πάλι τη… φόρα της ομάδας του Βελιγραδίου που με επιμέρους 9-2, εκτόξευσε τη διαφορά στο +13 (71-58 στο 32’). Η κροατική ομάδα βρέθηκε πλέον στα σχοινιά, με τους παίκτες του Ράντονιτς να συνεχίζουν το σφυροκόπημα μετατρέποντας σε… περίπατο το φινάλε της αναμέτρησης, με τη διαφορά να φτάνει στους 20 πόντους.