Τυφώνας “Λόκο”!

2016-02-12T19:59:34+00:00 2016-02-12T21:22:51+00:00.

12/Feb/16 19:59

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν εκμεταλλεύτηκε την ποιότητα της κι επικράτησε 82-58 της Νταρουσάφακα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκλεισε τον πρώτο γύρο του Top-16 με ρεκόρ 5-2, πανγυρίζοντας παράλληλα την έβδομη νίκη της σε οκτώ εντός έδρας ματς στην Ευρωλίγκα. Μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει στο Κρασνοντάρ είναι η Ζιέλονα Γκόρα!

Οι γηπεδούχοι στο μεγαλύτερο διάστημα έδειξαν το καλό πρόσωπο που συνηθίζουν τη φετινή σεζόν αλλά είχαν κι ορισμένα κακά διαστήματα σε ένα παιχνίδι που τα λάθη είχαν την τιμητική τους (συνολικά 37!). Οι Ντιλέινι και Ράντολφ οδήγησαν την ομάδα τους επιθετικά, με τους Μπρέκχοφ και Βορόνοφ να έχουν καταλυτική συμβολή στην τέταρτη περίοδο. Ο Σκότι Ουίλμπεκιν προσπάθησε να κρατήσει όρθια την τουρκική ομάδα αλλά με 20 λάθη και 6/22 τρίποντα δεν θα μπορούσε να πετύχει πολλά.

Με φόρα από την παρθενική της νίκη στο Top-16, η Νταρουσάφακα ήταν εύστοχη στο ξεκίνημα (4/7 σουτ) κι έδειξε ότι ενδεχομένως θα μπορούσε να βάλει δύσκολα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα. Οι γηπεδούχοι, όμως, ξεκίνησαν με 5-0 το δεύτερο δεκάλεπτο κι άρχισαν σταδιακά να επιβάλουν τον ρυθμό τους. Η διαφορά δεν άργησε να φτάσει στο +10 (31-21 στο 15’) με την τουρκική ομάδα να μην μπορεί να αντιδράσει στο… τσουνάμι που ακολούθησε.

Ο Σίνγκλετον σημείωσε πέντε διαδοχικούς πόντους κι έδωσε το έναυσμα για το επιμέρους 13-2, με το οποίο ολοκλήρωσε το πρώτο μέρος η «Λόκο». Κάπως έτσι το 31-26 έγινε 44-28… Ούτε η ανάπαυλα του ημιχρόνου δεν μπόρεσε να σταματήσει τους γηπεδούχους που συνέχισαν από εκεί που είχαν μείνει! Με το πόδι πατημένο στο γκάζι, μετά τις δύο βολές του Ερντέν, έτρεξε σερί 11-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου με τη διαφορά να φτάνει στο 55-30 (25’).

Η Νταρουσάφακα δεν είχε επιθετικές λύσεις και στην τρίτη περίοδο με εξαίρεση ένα τρίποντο του Ουίλμπεκιν, σκόραρε μόνο με βολές. Έκανε, πάντως, την ύστατη προσπάθεια της στην αρχή της τέταρτης περιόδου, όπου οι παίκτες των δύο ομάδων διαγωνίστηκαν στην… απροσεξία με το ένα λάθος να διαδέχεται το άλλο.

Οι παίκτες του Μπαρτζώκα χαλάρωσαν επικίνδυνα κι έχοντας σημειώσει μόλις έναν πόντο στα πρώτα 4,5 λεπτά της τελευταίας περιόδου επέτρεψαν στους φιλοξενούμενους να μειώσουν σε 61-50. Το τρίποντο του Μπρέκχοφ έμοιαζε με βαθιά ανάσα για τη «Λόκο», η οποία βρήκε τις λύσεις στο τέλος να φτάσει στην εύκολη νίκη.