Κέρδισε Απόλλωνα και Χέινς ο Παναθηναϊκός!

2016-02-15T19:15:26+00:00 2016-02-15T22:25:48+00:00.

15/Feb/16 19:15

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε πολύ εύκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 87-81 έχοντας για ακόμα μία φορά τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ως πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης…

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Συνέχεια στα θετικά αποτελέσματα έδωσε ο Παναθηναϊκός ο οποίος επικράτησε πολύ εύκολα του Απόλλωνα Πάτρας με 87-81 έχοντας για ακόμα μία φορά τον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα ως πολυτιμότερο παίκτη της αναμέτρησης.

Ο Σέρβος σέντερ σταμάτησε στους 18 πόντους (5/6 δίποντα, 8/9 βολές) ενώ μάζεψε και 7 ριμπάουντ επιβεβαιώνοντας την περίοδο φόρμας που διανύει. Σημαντική σε όλους τους τομείς ήταν επίσης η συνεισφορά του Νικ Καλάθη με 15 πόντους, 9 ασίστ και 5 κλεψίματα. Από την πλευρά των φιλοξενούμενων το δίδυμο των Λαμπρόπουλου (17π, 5ρ) και Σάντλερ (22π, 6ασ.) ήταν αυτό που προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό.

Ειδική αναφορά αξίζει να γίνει στον Μαρκίζ Χέινς (11 πόντοι) ο οποίος αγωνίστηκε για κάτι λιγότερα από 23 λεπτά και έδωσε την ευκαιρία στον Σάσα Τζόρτζεβιτς να δοκιμάσει σχήματα με τρία γκαρντ.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με τον Μαρκίζ Χείνς να ξεκινάει για πρώτη φορά στη βασική πεντάδα του Παναθηναϊκού, ο Απόλλωνας μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 13-7 στο 5′ χάρη σε διαδοχικούς πόντους του Λαμπρόπουλου. Ένα γρήγορο 8-0 ωστόσο έβαλε προσωρινά τους “πράσινους” σε ρόλο οδηγού (15-13), πριν ο Σάντλερ σκοράρει ξανά έξω από τα 6.75 και αναγκάσει τον Τζόρτζεβιτς να καλέσει σε τάιμ άουτ. Το πολύ παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με τους γηπεδούχους να έχουν το προβάδισμα (24-20) και να σουτάρουν με 3/6 τρίποντα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής των επόμενων λεπτών ήταν ο Μαρκίζ Χέινς ο οποίος σημείωσε έξι προσωπικούς πόντους και ανέβασε γρήγορα τη διαφορά στο +8 (33-25, 12′). Η απάντηση των Πατρινών ήταν άμεση και με δικό τους σερί 6-0 πλησίασαν ξανά σε απόσταση μίας κατοχής (33-31, 14′). Από αυτό το σημείο και έπειτα η εικόνα του παιχνιδιού άλλαξε ριζικά αφού ο Παναθηναϊκός έσφιξε την άμυνα του και έκλεισε τους δρόμους προς το καλάθι. Αποτέλεσμα; Ο Απόλλωνας έμεινε χωρίς καλάθι για κάτι λιγότερο από τέσσερα λεπτά ενώ στο διάστημα αυτό δέχθηκε 17 αναπάντητους πόντους.

Οι δύο ομάδες πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 53-36 και τον Παναθηναϊκό να έχει “καθαρίσει” από πολύ νωρίς την υπόθεση νίκη. Στο πρώτο μισό ο Χέινς ήταν πολύ θετικός στα 11′ που αγωνίστηκε, ενώ ο κορυφαίος της αναμέτρησης Ραντούλιτσα επιβεβαίωσε για ακόμα μία φορά πως διανύει περίοδο εξαιρετικής φόρμας. Αντίθετα, ο Απόλλωνας είχε για μοναδικό διακριθένα τον πρώτο σκόρερ του παιχνιδιού, Σάντλερ με 15 πόντους.

Στο ίδιο έργο θεατές και στο δεύτερο ημίχρονο με τις δύο άμυνες να απουσιάζουν και τους παίκτες να σκοράρουν κατά βούληση! O Απόλλωνας μείωσε ακόμα και στο -13 (57-44, 23′), όμως ένα από τα πολλά νεκρά διαστήματα στοίχισε για ακόμα μία φορά. Ο Παναθηναϊκός πάτησε ξανά “γκάζι”, ξέφυγε με +20 (68-48, 27′) και ο Σάσα Τζόρτζεβιτς βρήκε την ευκαιρία να δοκιμάσει σχήμα με τους Χέινς, Καλάθη και Μποχωρίδη στην περιφέρεια.

Με το τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού οι δύο ομάδες συνέχισαν να δίνουν αποκλειστικά βάση στην επίθεση και ο Χέινς με ακόμα ένα τρίποντο έφτασε τους 11 προσωπικούς πόντους και διαμόρφωσε το 73-57 (32′). Ο Απόλλωνας δεν το έβαλε κάτω και κατάφερε να ρίξει τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (79-70) για πρώτη φορά στο δεύτερο ημίχρονο δίνοντας μικρό ενδιαφέρον στην αναμέτρηση. Η συνέχεια ωστόσο δεν ήταν ανάλογη για τους φιλοξενούμενους που δεν κατάφεραν να ολοκληρώσουν το… θαύμα και βρέθηκαν ξανά πίσω στο σκορ (85-72), μόλις 2.51 πριν τη λήξη. Στα εναπομείναντα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και ο Παναθηναϊκός πήρε μία εύκολη νίκη με 87-81 κυρίως λόγω της σοβαρότητας που επέδειξε στις πρώτες τρεις περιόδους.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 53-36, 70-57, 87-81