Σαν να μην πέρασε μια μέρα για “Παπ”

2016-02-15T22:22:01+00:00 2016-02-15T22:30:35+00:00.

Lefteris Moutis

15/Feb/16 22:22

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για 25′ απέναντι στο Λαύριο, αλλά πήρε τη νίκη με 71-55 χάρη στο ξέσπασμα του Κώστα Παπανικολάου, το “γεμάτο” παιχνίδι του Μάντζαρη και τα 4/5 τρίποντα του Οντομ!

Το Λαύριο αγωνίστηκε χωρίς τρεις ξένους του και όλοι ανέμεναν ότι το επίπεδο ανταγωνιστικότητας του θα ήταν πολύ χαμηλότερο. Οι Μπολντς, Γιανγκ και Χάμιλτον έμειναν εκτός αγώνα, αλλά οι συμπαίκτες τους φρόντισαν να αποδείξουν ότι ο αγώνας του πρώτου γύρου στο ΣΕΦ, όταν και ο Ολυμπιακός πέτυχε την τρίτη μεγαλύτερη νίκη από καταβολής Α’ Εθνικής, ήταν μια κακή παρένθεση γι’ αυτούς.

Οι Πειραιώτες από την άλλη παρατάχθηκαν χωρίς τους Λοτζέσκι, Αθηναίου και Τολιόπουλο και ο Γιάννης Σφαιρόπουλος βρήκε την ευκαιρία να δώσει έξτρα λεπτά στον Κώστα Παπανικολάου, ο οποίος θα έχει από εδώ και πέρα δικαίωμα συμμετοχής σε όλες τις διοργανώσεις.

Οι πρωταθλητές ξεκίνησαν μουδιασμένα το παιχνίδι και προσπάθησαν να αποκτήσουν ευρύ προβάδισμα χάρη στην άμυνα τους. Ωστόσο, έκαναν 5 λάθη στα πρώτα 8′ λεπτά επιτρέποντας στο Λαύριο να βρει εύκολους πόντους και να προηγηθεί με 14-11 χάρη στο καλό ξεκίνημα του πρώην “ερυθρόλευκου” Μάρκο Κέσελ.

Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να συνέλθει με τον Βαγγέλη Μάντζαρη να βρίσκεται σε πολύ καλή μέρα δημιουργικά και εκτελεστικά, αλλά οι συμπαίκτες του στο δεύτερο δεκάλεπτο δεν είχαν διάρκεια στην απόδοση τους επιτρέποντας στο Λαύριο να διατηρεί ισχνό προβάδισμα (26-25, 15′).

Οι Μπάρλος, Περράκης και Ντίξον πλήγωναν την άμυνα του Ολυμπιακού που είχε άσχημα ποσοστά ευστοχίας (8/18 δίποντα λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου) και δεν μπορούσε να επιβάλει το ρυθμό του.

Οι Πρίντεζης, Στρόμπερι και Παπανικολάου έβγαζαν ενέργεια προσπαθώντας να αλλάξουν τη ροή του αγώνα, αλλά το Λαύριο είχε πια πολύ καλή ψυχολογία και με πρωταγωνιστή τον Μπάρλο κατάφερε να προηγηθεί και με 6 πόντους (40-34) στο 23′.

Σε εκείνο το σημείο ωστόσο, ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει περισσότερο στην άμυνα, να βρίσκει εύκολους πόντους στο ανοικτό γήπεδο και με τον Παπανικολάου να θυμίζει τον προ διετίας και τριετίας εαυτό του, γύρισε το παιχνίδι φθάνοντας στο +9 (49-58, 30′) πολύ γρήγορα.

Εκπληκτικός ήταν σε αυτό το διάστημα επίσης, ο Ντάριους Τζόνσον Οντομ εκτελεστικά από μακριά. Ο ρόλος του Αμερικανού γκαρντ έχει μειωθεί το τελευταίο διάστημα, αλλά εκείνος έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει λύσεις έστω και για μικρό χρονικό διάστημα. Είχε 4/4 τρίποντα σε διάστημα 12 λεπτών και έδωσε λύσεις όταν τον χρειαζόταν η ομάδα του μέχρι να αστοχήσει στην πέμπτη του προσπάθεια στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Σπουδαία συνεισφορά είχε στο τρίτο δεκάλεπτο και ο Βαγγέλης Μάντζαρης, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 10 ασίστ! Στην τελευταία περίοδο ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε καθόλου, ανέβασε τη διαφορά μέχρι το +18 (53-71) και κατέκτησε εύκολα εν τέλει τη νίκη σε ένα ματς που ανησύχησε μέχρι το 25′.