Απολλώνια ΑΕΚ στην Πάτρα!

2016-02-18T20:44:57+00:00 2016-02-18T23:13:50+00:00.

18/Feb/16 20:44

????????????????????????????????????

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε την καλύτερη της φετινή εμφάνιση και πέρασε… αέρα από την Πάτρα, επικρατώντας 82-63 του Απόλλωνα.

Η ΑΕΚ πραγματοποίησε την καλύτερη της εμφάνιση και πέρασε… αέρας από την Πάτρα, επικρατώντας 82-63 του Απόλλωνα.

Η “Ένωση” πανηγύρισε την πέμπτη σερί νίκη της στη Basket League κι εξακολουθεί να βρίσκεται μόνη στην τρίτη θέση της βαθμολογίας. Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς έπαιξαν αποτελεσματική άμυνα, όπως και στην Καβάλα, με τη διαφορά ότι ήταν αποτελεσματικοί και στην επίθεση. Κάπως έτσι μια θεωρητικά επικίνδυνη αποστολή εξελίχθηκε σε περίπατο στο ντεμπούτο του Τορίν Γκριν με την κιτρινόμαυρη φανέλα.

Ο Γουντς αποτέλεσε τον μοναδικό “πονοκέφαλο” για την άμυνα της ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Απόλλωνας σημείωσε τους 12 από τους πρώτους 13 πόντους του μέσα από το “ζωγραφιστό” αλλά από εκεί και πέρα οι φιλοξενούμενοι ανέλαβαν τον έλεγχο.

Σε αντίθεση με την Καβάλα, οι παίκτες του Ζντοβτς δούλεψε καλά επιθετικά κι είχε ήδη 12 ασιστ στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν λύσεις επιθετικά κι οι “κιτρινόμαυροι” με πρωταγωνιστές τους Χέρστον και Μαυροκεφαλίδη άρχιζαν να απομακρύνονται…

Με καλάθι του Έλληνα φόργουορντ, η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα, όντας στο +22 (47-25). Η “Ένωση” συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μέρος κι από τη στιγμή που ο Απόλλωνας δεν είχε λύσεις η διαφορά έφτασε σε πολύ υψηλά επίπεδα (58-27). Το υπόλοιπο του αγώνα εξελίχθηκε σε τυπική διαδικασία με τους γηπεδούχους να προσπαθούν να ρίξουν τη διαφορά χωρίς μεγάλη επιτυχία.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 25-47, 37-63, 63-82.