O Λίλαρντ διέσυρε τους Ουόριορς! (video)

20 Feb 2016 2016-02-20T09:59:33+00:00.

- 20 Feb 2016

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Αντιστροφή ρόλων στο Πόρτλαντ με τους Μπλέιζερς να θυμίζουν κάτι από Ουόριορς και να διασύρουν τους πρωταθλητές με 137-105! Ο Ντάμιαν Λίλαρντ πήρε “φωτιά” και με 51 πόντους (9/12 τρίποντα), 7 ασίστ και 6 κλεψίματα σημείωσε ρεκόρ καριέρας και οδήγησε την ομάδα του στον θρίαμβο.

Οι “πολεμιστές” δεν βρέθηκαν σε καλό βράδυ αφού παρά τις προσπάθειες των Κάρι (31π, 5ασ.) και Τόμπσον (23π, 3ρ) δεν ασχολήθηκαν ιδιαίτερα με την άμυνα και έτσι γνώρισαν την 5η τους ήττα (48-5). Αντίθετα, το Πόρτλαντ σούταρε με συνολικά 17/30 τρίποντα και απέδειξε πως αξίζει και με το παραπάνω να βρίσκεται στις θέσεις που οδηγούν στα playoffs της Δύσης.

Η αναμέτρηση ήταν από το πρώτο λεπτό συναρπαστική αφού οι δύο ομάδες είναι φύσει επιθετικές κάτι που αντικατοπτρίζεται και στο 42-31 υπέρ των Μπλέιζερς στο τέλος της πρώτης περιόδου. Στη συνέχεια το Γκόλντεν Στέιτ ανέβασε την απόδοση του και πρόσεξε περισσότερο στην άμυνα με αποτέλεσμα να πάει στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει σε 68-62.

Στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ωστόσο, οι Ουόριορς παρουσιάστηκαν αγνώριστοι. Δεν θύμιζαν σε καμία περίπτωση την ομάδα που κυνηγάει το καλύτερο ρεκόρ στην ιστορία του ΝΒΑ και οι Λίλαρντ και ΜακΚόλουμ (21π, 7ασ.) έκαναν ό,τι ήθελαν πάνω στο παρκέ. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τους Μπλέιζερς να τρέχουν επί μέρους σκορ 36-17 και να θέτουν γερές βάσεις για να κάνουν την έκπληξη (104-79). Αυτή ολοκληρώθηκε λίγα λεπτά αργότερα με τον MVP της αναμέτρησης, Ντάμιαν Λίλαρντ, να πετυχαίνει το 9ο (!) του τρίποντο και να διαμορφώνει το 125-92! Τελικά, ο διασυρμός των πρωταθλητών σταμάτησε στο 137-105…