Έκτη νίκη και τώρα… ΑΕΚ για τον Άρη!

2016-02-20T18:54:10+00:00 2016-02-20T19:18:25+00:00.

20/Feb/16 18:54

Ο Άρης έχασε διαφορά 17 πόντων αλλά τελικά πέρασε νικηφόρα (77-71) από την Καβάλα και πανηγύρισε την έκτη σερί νίκη του στη Basket League.

Οι “κίτρινοι” παραμένουν σε απόσταση… αναπνοής από την ΑΕΚ, την οποία υποδέχονται την ερχόμενη αγωνιστική στο “Nick Galis Hall” στο μεγάλο ντέρμπι για την 3η θέση. Οι παίκτες του Δημήτρη Πρίφτη προηγήθηκαν με +17 (46-29) στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου αλλά στη συνέχεια έκαναν τα εύκολα δύσκολα.

Η μαχητική Καβάλα δεν το έβαλε κάτω και με επιμέρους 24-13 στην τρίτη περίοδο μπήκε στη διεκδίκηση της νίκης αλλά στο τέλος μέτρησε η εμπειρία των φιλοξενούμενων, οι οποίοι την έστειλαν ακόμα πιο κοντά στην Α2.

Οι “κίτρινοι” μπήκαν δυνατά κι όντας αποτελεσματικοί στην επίθεση (6/10 σουτ εντός πεδιάς) έθεσαν τις βάσεις για να “χτίσουν” σταδιακά διαφορά και να πάρουν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Ο Ουίλιαμς κατέβαλε φιλότιμες προσπάθειες για να κρατήσει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι, όμως, είχαν περισσότερες λύσεις στο σκοράρισμα και με καλάθι του Μούρτου, η διαφορά έφτασε στο +17 (29-46) με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Το ένστικτο της επιβίωσης δεν επέτρεψε στην Καβάλα να πετάξει λευκή πετσέτα. Οι γηπεδούχοι που είχαν 2/10 τρίποντα στο πρώτο μέρος, σημείωσαν 3/5 στην τρίτη περίοδο και βρήκαν ρυθμό στην επίθεση. Λέιζερ και Κρομά πλαισίωσαν ιδανικά τον Ουίλιαμς κι η ομάδα της Μακεδονίας μείωσε σε 50-53 (28′), εκμεταλλευόμενη και τις βολές (15/15).

Το τρίποντο του Ουάιτ ήταν μεγάλη “ανάσα” για τον Άρη, ο οποίος ξέφυγε με 67-59, 5’46” για το φινάλε κι έφερε τον αγώνα και πάλι στα μέτρα του. Η Καβάλα φάνηκε να μένει από δυνάμεις και το καλάθι του ΜακΝιλ έστειλε τη διαφορά στο +9 (72-63 στο 38′), γέρνοντας οριστικά την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του.