Το ντέρμπι ήρθε νωρίτερα για την ΑΕΚ!

2016-02-21T19:02:58+00:00 2016-02-21T20:11:50+00:00.

21/Feb/16 19:02

Του Βαγγέλη Πάτα/ info@eurohoops.net

Η ΑΕΚ βιάστηκε να θεωρήσει τελειωμένη την υπόθεση νίκη κόντρα στην Κηφισιά και παραλίγο να το πληρώσει. Τελικά νίκησε 76-73 κι έφτασε στην έκτη σερί νίκη πριν το ντέρμπι με τον Άρη στο Αλεξάνδρειο.

Οι “κιτρινόμαυροι” αντιμετώπισαν προβλήματα από το ξεκίνημα αλλά με το ξέσπασμα τους στην τρίτη περίοδο, όπου έκαναν επιμέρους 27-7, έδειξαν ότι θα φτάσουν εύκολα στη νίκη (67-50 στο 33′). Οι παίκτες του Ζντοβτς, όμως, άρχισαν να σκέφτονται περισσότερο το ντέρμπι με τον Άρη στο “Nick Galis Hall” και το… ντέρμπι ήρθε τελικά νωρίτερα.

Η χαλάρωση στην τέταρτη περίοδο ήταν αδικαιολόγητα μεγάλη για τους γηπεδούχους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Κηφισιά που σημείωσε 27 πόντους στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Χογκ συνέβαλε τα μέγιστα (19π., 14ρ.), ώστε η ομάδα του να πάρει 46 πόντους στο “ζωγραφιστό” ενώ τα τρίποντα του Πέταρ Πόποβιτς έβαλαν για τα καλά τους φιλοξενούμενους στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, ο πρώην “κιτρινόμαυρος”, Λεωνίδας Κασελάκης έχασε στο φινάλε δύο ευκαιρίες για να στείλει το ματς στην παράταση.

Λαχτάρα με τον Πόποβιτς στο φινάλε, ο οποίος μετά τη λήξη σωριάστηκε μπροστά στη γραμματεία κι έμεινε αρκετή ώρα κάτω. Ο νεαρός γκαρντ δέχθηκε αγκωνιά από τον Μιλόσεβιτς, με αποτέλεσμα να ματώσει, με αποτέλεσμα να χρειαστεί να του γίνουν ράμματα αμέσως.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γιούρι Ζντοβτς είχε φραστικό επεισόδιο με τον ΤζεϊΚόβαν Μπράουν, την ώρα που ο Αμερικανός γκαρντ γινόταν αλλαγή. Ο Μαρκ Κάρτερ, πάντως, πήρε από το χέρι τον συμπαίκτη του κι η κατάσταση γρήγορα ηρέμησε.

Η Κηφισιά εμφανίστηκε διαβασμένη στο ΟΑΚΑ και “χτυπώντας” μέσα στο καλάθι αιφνιδίασε την ΑΕΚ. Είναι χαρακτηριστικό ότι οι 18 από τους 25 πόντους της στο ξεκίνημα προήλθαν μέσα από το “ζωγραφιστό”, έχοντας πρωτοστάτες του Γλυνιαδάκη και Χογκ. Οι παίκτες του Ζντοβτς είχαν πολύ κακές επιλογές στην επίθεση, κάτι που έδωσε τη δυνατότητα στους φιλοξενούμενους να βρεθούν στο +11 (25-14).

Τα πράγματα άλλαξαν όταν η ΑΕΚ έδειξε μεγαλύτερη διάθεση στην άμυνα και κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα στην επίθεση. Κάπως έτσι μετά τα 0/9 τρίποντα, ακολούθησαν 3/4 εύστοχα σουτ έξω από τα 6μ75, με τα οποία οι “κιτρινόμαυροι” έσπασαν την άμυνα ζώνη της Κηφισιάς.

Η ομάδα του Παπαθεοδώρου πήγε προηγούμενη (39-36) στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα του ημιχρόνου αλλά το μομέντουμ είχε αλλάξει… Σίγουρα ο Ζντοβτς θα είπε στα αποδυτήρια ορισμένα πράγματα στους παίκτες του, οι οποίοι εμφανίστηκε μεταμορφωμένοι στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Στίγγερς σημείωσε το πρώτο καλάθι στην τρίτη περίοδο αλλά κάπου εκεί ξεκίνησε το σόου της ΑΕΚ. Με τους Σάκοτα, Χέρστον και Καλαμπόκη να είναι εξαιρετικοί οι “κιτρινόμαυροι” έτρεξαν σερί 21-0 και μετέτρεψαν το 36-41 σε 57-41, αναγκάζοντας την Κηφισιά να μείνει πάνω από έξι λεπτά χωρίς πόντο.

Η Κηφισιά δεν ήταν διατεθειμένη να τα παρατήσει έτσι απλά, πίεσε σε όλο γήπεδο και ανάγκασε τους “κιτρινόμαυρους” σε εύκολα λάθη. Οι “κιτρινόμαυροι” έδειχναν εκτός τόπου και χρόνου και με τον Πέταρ Πόποβιτς να σημειώνει κρίσιμα τρίποντα, η ομάδα των βορείων προαστίων μείωσε σε 74-72, 18.7 δευτερόλεπτα πριν το τέλος.

Κάρτερ, Γκίκας και Χέρστον είχαν 1/2 βολές ο καθένας κι η Κηφισιά είχε την ευκαιρία στην τελευταία επίθεση να στείλει το ματς στην παράταση αλλά ο πρώην “κιτρινόμαυρος”, Λεωνίδας Κασελάκης έχασε δύο ευκαιρίες καθώς ήταν ισάριθμες φορές άστοχος από τα 6μ75.