Κούπα για Φενέρ με buzzer-beater

2016-02-21T20:29:53+00:00 2016-02-21T22:11:04+00:00.

Lefteris Moutis

21/Feb/16 20:29

Ο Μπόγκντανοβιτς ευστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή του τελικού Κυπέλλου και έδωσε την κούπα στη Φενερμπαχτσέ απέναντι στη Νταρουσάφακα (67-65).

Η Φενερμπαχτσέ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και χάρη στην ευστοχία του Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς κατάφερε να κυριαρχήσει στη δεύτερη περίοδο και να χτίσει διψήφιο προβάδισμα (35-24, 17′) λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου. Η Νταρουσάφακα προσπάθησε να αντιδράσει κυρίως με τον Μαρκοϊσβίλι, ο οποίος και οδήγησε την ομάδα του στην ανατροπή μαζί με τον Ουίλμπεκιν.

Ο Γεωργιανός φόργουορντ και ο Αμερικανός γκαρντ έτρεξαν σερί 8-0 στις αρχές του τέταρτου δεκαλέπτου και η Νταρουσάφακα ολοκλήρωσε την ανατροπή προηγούμενη με 59-57 στο 34′.

Οι Ντατόμε και Μπογκντάνοβιτς έφεραν ξανά τη Φενερμπαχτσέ μπροστά στο σκορ με 64-63, 82 δεύτερα πριν τη λήξη του αγώνα, αλλά ο Ουίλμπεκιν έδειχνε ότι δεν θα παρδιδόταν τόσο εύκολα. Ευστόχησε σε ένα σουτ από τα πέντε μέτρα 15 δεύτερα πριν το τέλος για το 65-64, αλλά αυτός που έκρινε το παιχνίδι ήταν ο κορυφαίος του γηπέδου.

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ανέλαβε την ευθύνη και με τρίποντο από τη γωνία στη λήξη του αγώνα έδωσε το τρόπαιο στη Φενερμπαχτσέ, το τέταρτο τα τελευταία επτά χρόνια. Ο Σέρβος γκαρντ έφθασε τους 21 πόντους με 4/7 τρίποντα. Ο Γιαν Βέσελι είχε 14 πόντους και 9 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ο Μαρκοϊσβίλι τελείωσε το ματς με 16 πόντους και ο Ουίλμπεκιν με 15.