Νίκησαν οι Μπουλς, αποθέωση για Κόμπι (video)

2016-02-22T10:49:52+00:00 2016-02-22T10:50:44+00:00.

22/Feb/16 10:49

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα κατάφεραν να δώσουν οι Μπουλς μετά τη νίκη τους με 126-115 απέναντι στους Λέικερς. Στην τελευταία επίσκεψη του Κόμπι Μπράιαντ στο Σικάγο, οι “Ταύροι” βρήκαν σημαντικές λύσεις από τον πάγκο και επικράτησαν…

Συνέχεια στα νικηφόρα αποτελέσματα κατάφεραν να δώσουν οι Μπουλς μετά τη νίκη τους με 126-115 απέναντι στους Λέικερς. Παρά τους πολλούς τραυματισμούς, η ομάδα του Σικάγο έχει βρει σημαντικές λύσεις από τις ρεζέρβες και προσπαθεί να πλασαριστεί όσο γίνεται πιο ψηλά ενόψει playoffs.

To δίδυμο των Ρόουζ (24π, 7ρ, 6ασ.) και Γκασόλ (21π, 7ρ, 5ασ.) ήταν για ακόμα μία φορά εντυπωσιακό για τους “Ταύρους”, όμως ένας από τους παίκτες που έδωσαν το κάτι παραπάνω ήταν ο Ετουάν Μουρ. O 26χρονος γκαρντ πέτυχε 24 πόντους με 4/4 τρίποντα και απέδειξε στον προπονητή του πως αξίζει περισσότερο χρόνο συμμετοχής τη φετινή σεζόν.

Από πλευράς Λέικερς, ο Κόμπι Μπράιαντ αγωνίστηκε για τελευταία φορά στο United Center και όπως είναι λογικό αποθεώθηκε. Ο “Black Mamba” ολοκλήρωσε την αναμέτρηση με 22 πόντους χωρίς ωστόσο να καταφέρει να αποτρέψει την ήττα για την ομάδα του.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι μόλις για ένα ημίχρονo αφού οι Λέικερς κατάφεραν να κρατηθούν κοντά στην πρώτη περίοδο (31-30) και να πάνε τελικά στα αποδυτήρια με το σκορ στο 62-58. Στο πρώτο μισό της αναμέτρησης πέραν του Κόμπι, σημαντικές βοήθειες έδωσε και ο Ραντλ ο οποίος πρόλαβε να πετύχει 15 πόντους. Η τρίτη περίοδος ωστόσο αποδείχθηκε καταστροφικοί για τους “Λιμνάνθρωπους” αφού οι Μπουλς έτρεξαν επί μέρους σκορ 35-23 και “καθάρισαν” επί της ουσίας την υπόθεση νίκη (97-81). Στον εναπομείναντα χρόνο δεν άλλαξε τίποτα με μοναδικό αξιοσημείωτο σημείο να είναι η αποθέωσε του Κόμπι κατά τη διάρκεια της αλλαγής του, λίγα δεν δευτερόλεπτα πριν τη λήξη (126-115).

Friends for life! Η παρουσίαση του Κόμπι από τον Γκασόλ…