Άλλο επίπεδο “Λόκο” και Ράντολφ!

2016-02-25T21:50:54+00:00 2016-02-25T22:12:30+00:00.

25/Feb/16 21:50

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν απέδειξε την ανωτερότητα της κι επικράτησε 87-63 της Τσεντεβίτα.

Από τη στιγμή που η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα βρήκε ρυθμό, η αντίπαλος της δεν θα μπορούσε να περιμένει πολλά! Ο Άντονι Ράντολφ έμοιαζε “σεληνιασμένος” κι έκανε διαστημική εμφάνιση (28π. με 9/10διπ., 13ρ., 5ασ., 43RKG), ενώ παράλληλα η “Λόκο” βομβάρδιζε έξω από τα 6μ75 (12/32).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν εντυπωσιακά σημειώνοντας 29 πόντους στην πρώτη περίοδο, ενώ με το 26-13 της τρίτης περιόδου, μετέτρεψαν σε περίπατο το υπόλοιπο του αγώνα. Παράλληλα, απέδειξε γιατί διαθέτει την καλύτερη άμυνα στη διοργάνωση (σ.σ. δέχεται μόλις 69.9 πόντους παθητικό), με αποτέλεσμα να φτάσει άνετα στην τρίτη σερί νίκη.

Το όνειρο της πρόκρισης στα πλέι οφ χάνεται για την Τσεντεβίτα, η οποία όσο κι αν ήθελε να διεκδικήσει τη νίκη, έμοιαζε αδύνατο να αποφύγει την τέταρτη διαδοχική ήττα.

Ο Αράποβιτς… άνοιξε το σκορ με μια βολή αλλά η Λοκομοτίβ απάντησε με 8 σερί πόντους, δείχνοντας με το «καλημέρα» ότι δεν έχει διάθεση να αφήσει την Τσεντεβίτα να πιστέψει στην έκπληξη.

Ο Ράντολφ έκανε ό,τι ήθελε τους αντίπαλους ψηλούς και η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα άρχισε να «χτίζει» διαφορά. Σκόραρε με μεγάλη ευκολία και πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου είχε ήδη ξεφύγει με 29-11.

Με κάποιες ατομικές προσπάθειες, κυρίως του Μπίλαν, η κροατική ομάδα έδειξε σημάδια ζωής και προσπάθησε να μειώσει τη διαφορά. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο -11 (44-33), αλλά η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική.

Για την ακρίβεια η Λοκομοτίβ έκανε το παιχνίδι της κι από τη στιγμή που βρήκε ρυθμό, η Τσεντεβίτα δεν θα μπορούσε να κάνει και πολλά. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να “βομβαρδίζουν” από τα 6μ75 κι η διαφορά εκτοξεύθηκε σε πολύ υψηλά επίπεδα.

Είναι χαρακτηριστικό ότι με δύο βολές του Μπρέκχοφ, προηγήθηκαν με 70-41! Το υπόλοιπο του αγώνα ήταν απλά τυπική διαδικασία…