Συνήλθε μετά το ΟΑΚΑ η Φενέρ

2016-02-27T22:46:37+00:00 2016-02-27T23:01:39+00:00.

27/Feb/16 22:46

Η νίκη (77-68) στο ντέρμπι με τη Γαλατάσαραϊ ήταν το καλύτερο γιατρικό για τη Φενέρμπαχτσε, μετά την πρώτη της ήττα στην Ευρωλίγκα, στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό.

Η ομάδα του Ομπράντοβιτς ανέβηκε στο 15-4 και παραμένει στην κορυφή του τουρκικού πρωταθλήματος. Ο Έκπε Ούντο ήταν για ακόμα ένα παιχνίδι εξαιρετικός (15π., 7ρ.), ενώ ο Γιάν Βέσελι (13π., 4ρ.) συνέβαλε ώστε η Φενέρ να πάρει σημαντική διαφορά σε κρίσιμα σημεία του αγώνα.

Επίσης, “μεστή” εμφάνιση πραγματοποίησαν οι Ντίξον (10π., 4ασ., 4ρ.) και Μπογκντάνοβιτς (10π., 7ασ., 4ρ.).

Ένας… Λάσμε δεν θα μπορούσε να φέρει την άνοιξη για τη Γαλατά. Ο πρώην σέντερ του Παναθηναϊκού ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του με 21 πόντους.

Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν τη Φενέρ και προηγήθηκαν με 22-17 στο πρώτο δεκάλεπτο αλλά στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πήραν τον έλεγχο της αναμέτρησης. Πέρασαν μπροστά στο 16′ (30-29) κι από εκεί και πέρα άρχισαν να “χτίζουν” αργά αλλά σταθερά διαφορά ασφαλείας. Η Φενέρ ξέφυγε με 52-40 στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Η Γαλατά προσπάθησε να αντιδράσει αλλά οι παίκτες του Ομπράντοβιτς είχαν βρει ρυθμό και ουσιαστικά “καθάρισαν” την υπόθεση νίκη όταν ξέφυγαν με 71-55 στο 36′.