Σε ρυθμούς… προπόνησης ο Παναθηναϊκός

2016-02-29T19:44:47+00:00 2016-02-29T19:48:04+00:00.

29/Feb/16 19:44

Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα έδωσε ο Παναθηναϊκός μετά την πολύ άνετη επικράτηση με 94-56 απέναντι στο νεοφώτιστο Λαύριο. Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν σοβαροί από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης…

Του Γιώργου Ορφανάκη/info@eurohoops.net

Συνέχεια στο νικηφόρο του σερί σε Ελλάδα και Ευρωλίγκα έδωσε ο Παναθηναϊκός μετά την πολύ άνετη επικράτηση με 94-56 απέναντι στο νεοφώτιστο Λαύριο. Οι “πράσινοι” παρουσιάστηκαν σοβαροί από το πρώτο λεπτό της αναμέτρησης και με πολύ ενέργεια σε επίθεση και άμυνα δεν αντιμετώπισαν το παραμικρό πρόβλημα.

Το δίδυμο των Ουίλιαμς (17π, 3ρ) και Παπαγιάννη (16π, 8/9 σουτ, 6ρ) ήταν ότι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι γηπεδούχοι, την ώρα που για το Λαύριο ξεχώρισαν οι Μπολντς (19π) και Γιανγκ (16π).

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη στρέφει πλέον την προσοχή της στον “τελικό” της επόμενης αγωνιστικής απέναντι στον Αρκαδικό.

Εξέλιξη του παιχνιδιού

Με πατημένο το πόδι στο “γκάζι” ξεκίνησε ο Παναθηναϊκός την αναμέτρηση και με τον Τζέιμς Φελντέιν να αναλαμβάνει ρόλο δημιουργού και εκτελεστή προηγήθηκε με 11-2 μόλις στο 3′. Ο ρυθμός ανέβηκε, το Λαύριο βρήκε πόντους στο αιφνιδιασμό (14-7, 5′), όμως τα αμυντικά του κενά συνέχισαν να προβληατίζουν. Η διαφορά έφτασε γρήγορα σε διψήφια επίπεδα (20-9, 6′) πριν ο Μπολντς αναλάβει δράση και με πέντε προσωπικούς πόντους βοηθήσει τους νεοφώτιστους να πλησιάσουν σε 20-14.

Στο ενδιάμεσο, ο Δημήτρης Διαμαντίδης πάτησε το παρκέ του ΟΑΚΑ και έφτασε τις 511 συμμετοχές στην ιστορία της Α1, ξεπερνώντας τον Νίκο Μπουντούρη στη δεύτερη θέση της σχετικής λίστας. Το εξαιρετικά παραγωγικό πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε τελικά με το σκορ στο 31-21 χάρη σε μακρινό δίποντο του Αντώνη Φώτση από τη γωνία.

H κυριαρχία των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά με τον πολύ θετικό Παπαγιάννη και τον Τζέιμς Γκιστ να παίρνουν την σκυτάλη στην επίθεση. Ο Αμερικάνος φόργουορντ τελείωσε με εντυπωσιακό κάρφωμα την άλει ουπ πάσα του Καλάθη και διαμόρφωσε το 38-23 στο 14′ πριν το σερί ανέβει στο 18-0 και ο Παναθηναϊκός εξασφαλίσει τη μεγαλύτερη μέχρι στιγμής υπέρ του διαφορά (49-23, 17′). Στο υπόλοιπο του ημιχρόνου η εικόνα δεν άλλαξε με τον Έλιοτ Ουίλιαμς να προσφέρει ένα άκρως θεαματικό κάρφωμα και το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται στο πολύ άνετο 56-31.

Με τη διαφορά δυναμικότητας να είναι δεδομένη, ο ΝτεΜάριους Μπολντς ήταν ό,τι καλύτερο είχαν να επιδείξουν οι νεοφώτιστοι. Ο Αμερικάνος γκαρντ πέτυχε δύσκολα καλάθια και πρόλαβει να σημειώσει 14 πόντους, αποδεικνύοντας για ακόμα μία φορά πως είναι ένας πολύ καλός σκόρερ.

Στην επιστροφή των παικτών από τα αποδυτήρια το Λαύριο συνέχισε να παρουσιάζει αρκετά προβλήματα στην επίθεση του και τα διαδοχικά λάθη επέτρεψαν στους “πράσινους” να βρουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό. Ο Τζέιμς Φελντέιν έστειλε για πρώτη φορά τον δείκτη του σκορ στο +31 (62-31, 22′) και λίγα λεπτά αργότερα ο Τζέιμς Γκιστ χάρισε ακόμα ένα μοναδικό κάρφωμα στους φίλους των γηπεδούχων (69-37, 26′). Με τον τελικό νικητή να έχει κριθεί προ πολλού, οι άμυνες χαλάρωσαν αρκετά, η διαφορά έφτασε στη μεγαλύτερη τιμή της (74-37) πριν το δεκάλεπτο “κλείσει” στο 77-43.

H διαδικαστικού χαρακτήρα τελευταία περίοδος ξεκίνησε με εκατέρωθεν εύστοχα καλάθια και το διαδοχικά τρίποντα των Διαμαντίδη και Μποχωρίδη να διαμορφώνουν το 83-48. Ο Κρουμπάλι απάντησε με ωραία ενέργεια και κάρφωμα μέσα από το ζωγραφιστό (83-50) κάτι που επανέλαβε λίγα λεπτά μετά στον αιφνιδιασμό (88-54), μόλις 3.00′ πριν τη λήξη. Στην εξίσωση του σκορ μπήκε και ο Χέινς για να στείλει τη διαφορά στο +38 (94-56), σκορ το οποίο ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 31-21, 56-31, 77-43, 94-56