Ένας “MR Triple Double” γεννιέται!

2016-03-01T05:48:29+00:00 2016-03-01T11:06:25+00:00.

01/Mar/16 05:48

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έγραψε το δεύτερο Triple Double της καριέρας του στη νίκη των Μπακς επί των Ρόκετς, μόλις μια εβδομάδα μετά το πρώτο!

Γράφει από το Μιλγουόκι ο Νίκος Βαρλάς/ info@eurohoops.net

Πόσα πράγματα μπορεί να κάνει αυτός ο παίκτης στο παρκέ και πόσα μπορεί να μας χαρίσει στο μέλλον! Νέο Triple Double έγραψε ο Γιάννης Αντετοκούνμπο στον αγώνα με τους Χιούστον Ρόκετς, μια εβδομάδα μετά το πρώτο του απέναντι στους Λέικερς! Όπως συνέβη απέναντι στην ομάδα του Κόμπι Μπράιαντ, έτσι και κόντρα σε αυτή του Τζέιμς Χάρντεν, οι Μπακς πήραν την νίκη με 128-121 κι έτσι ο Γιάννης συνδύασε το Triple Double με το θετικό αποτέλεσμα, κάτι πολύ σημαντικό!

Απόντος του τραυματία Μάικλ Κάρτερ Γουίλιαμς, έμεινε στο παρκέ για 42 λεπτά και σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης εκτελούσε χρέη πλέι μέικερ και έπαιζε στην θέση του ποιντ γκαρντ.

Κατέθεσε στο παρκέ… τόνους ενέργειας και πραγματοποίησε μια ακόμα πληθωρική εμφάνιση. Ο 21χρονος διεθνής πόιντ φόργουορντ έπαιξε σπουδαία άμυνα και παράλληλα πέτυχε 18 πόντους (7/11 δίποντα), πήρε 17 ριμπάουντ, μοίρασε 11 ασίστ, έκανε 4 κλεψίματα και έριξε 2 τάπες!

guannis inside

Είχε κακή βραδιά στις βολές, αφού έχασε τις πρώτες, επηρεάστηκε ψυχολογικά και τελικά σούταρε με 4/11 παρότι έχει ποσοστό 75% μέσα στην σεζόν. Υπέπεσε σε 5 λάθη, αλλά είναι λογικό αν αναλογιστεί κανείς πως είχε την μπάλα συνέχεια στα χέρια του και έπαιξε κάτι περισσότερο από 42 λεπτά. Ρεκόρ καριέρας έκανε ο άλλος ανερχόμενος αστέρας των Μπακς, Τζαμπάρι Πάρκερ που σκόραρε 36 πόντους με 16/25 σουτ. Ο Κρις Μίντλετον πέτυχε 30 πόντους με 7/11 σουτ.

Το Μιλγουόκι πήγε να… χαρίσει το ματς στους Ρόκετς, αφού προηγήθηκε με 125-112 3,5 λεπτά πριν το τέλος και με 5 διαδοχικά λάθη έδωσε την ευκαιρία στο Χιούστον να μειώσει σε 125-121 20” πριν το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βάλουν την μπάλα στο παρκέ από την επαναφορά, έκαναν 5 δευτερόλεπτα και στην επόμενη κατοχή, ο Μπέιλες πήγε στις βολές και με 1/2 διαμόρφωσε το 126-121, 18.4” πριν το τέλος του αγώνα. Ο Χάρντεν αστόχησε σε προσπάθεια για 3 πόντους και τα πάντα κρίθηκαν οριστικά, με τους Μπακς να διατηρούν τις όποιες ελπίδες τους για πρόκριση στα πλέι οφ, έχοντας τώρα διαδοχικά παιχνίδια μέσα στην έδρα τους.