Λόκο για δυάδα, Εφές για αποκλεισμό

2016-03-03T23:35:07+00:00 2016-03-03T23:38:07+00:00.

Lefteris Moutis

03/Mar/16 23:35

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν έχει βάλει πλώρη για το πλεονέκτημα έδρας μετά τη σπουδαία νίκη (76-61) στην Πόλη επί της Εφές που πλέον είναι με το ενάμιση πόδι εκτός οκτάδας.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα πέτυχε την τέταρτη συνεχόμενη νίκη της στο Top 16 και έβδομη συνολικά έχοντας εξασφαλίσει ουσιαστικά την πρόκριση στα πλέι οφ. Η ρωσική ομάδα κυνηγά πια το πλεονέκτημα έδρας με την αναμέτρηση στο ΟΑΚΑ σε δυο εβδομάδες να φαίνεται πως θα είναι η πλέον κρίσιμη για την κατάταξη.

Η Εφές βρισκόταν με την πλάτη στον τοίχο, διότι γνώριζε ότι με ήττα θα έμενε πολύ πίσω στη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη τετράδα. Παρόλα αυτά, ήταν για μια ακόμα φορά νωθρή, χωρίς ρυθμό, πλάνο και στόχευση στο παιχνίδι της.

Η ομάδα του Ντούσαν Ιβκοβιτς ξεκίνησε το παιχνίδι με άξονα δημιουργίας και εκτέλεσης τον Τόμας Ερτέλ. Ο Γάλλος γκαρντ ξεκίνησε εξαιρετικά το παιχνίδι με 9 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο (14-13, 9′).

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν προσπάθησε να χτίσει διαφορά με δυο συνεχόμενα τρίποντα του Ντιλέινι (19-26, 12′), η Εφές ισοφάρισε (26-26, 15′), αλλά οι Ρώσοι κατάφεραν να φθάσουν στο +10 (26-36, 19′) χάρη στο πολύ καλό παιχνίδι του Σίνγκλετον και του Ράντολφ κοντά στο καλάθι που περιόρισαν τους ψηλούς των Τούρκων.

Η Εφές δεν μπορούσε να επιστρέψει στο ματς και όταν μάλιστα στο δεύτερο ημίχρονο ανέβηκε επιθετικά και ο Κλαβέρ, η Λοκομοτίβ έδειχνε να πατά γερά στα πόδια της και να μην απειλείται. Ο Ισπανός φόργουορντ ήταν άποντος στο πρώτο ημίχρονο, αλλά έφθασε τους 14 πόντους στο 34′ κρατώντας τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα (49-60).

Ο Γκρέιντζερ ανέβηκε αρκετά στο δεύτερο ημίχρονο και με την υπεροπλία στα επιθετικά ριμπάουντ η Εφές προσπάθησε να κάνει την ύστατη προσπάθεια να επιστρέψει στο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Ολοκλήρωσε το ματς με 42% ευστοχία στις βολές (6/14), σκόραρε μόλις 1 πόντο από το 34′ μέχρι το 39′ και έτσι ηττήθηκε με κάτω τα χέρια…