Χορτάτος και πεινασμένος Παναθηναϊκός!

2016-03-04T01:10:11+00:00 2016-03-05T00:33:04+00:00.

Lefteris Moutis

04/Mar/16 01:10

Η νίκη και η εμφάνιση με τη Φενερμπαχτσέ ήταν το ορεκτικό, το επιβλητικό “διπλό” στη Μάλαγα ήταν το πρώτο πιάτο και όσα ακολουθούν με Αστέρα και Κουμπάν θα ολοκληρώσουν το υπέροχο γεύμα που ετοιμάζεται να προσφέρει ο Παναθηναϊκός στο Top 16!

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Οι “πράσινοι” πέτυχαν την πέμπτη συνεχόμενη νίκη τους, αλλά το πιο ευχάριστο γεγονός για τους φιλάθλους του είναι οι εμφανίσεις και η εντελώς διαφορετική εικόνα που δείχνει πια το τελευταίο διάστημα. Η εικόνα που έβγαλαν στο παιχνίδι τους οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς στη Μάλαγα ήταν γεμάτη αυτοπεποίθηση, σιγουριά και θέληση να αποδείξουν ότι είναι οι καλύτεροι στο παρκέ. Η χημεία ανεβαίνει συνεχώς, η ποιότητα και οι λύσεις στο ροτέισον έχουν αυξηθεί και πλέον είναι θέμα χρόνου ο Παναθηναϊκός να παίξει ακόμα καλύτερο και πειστικότερο μπάσκετ.

Οι αναμετρήσεις της επόμενης εβδομάδας στο Βελιγράδι κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα και της μεθεπόμενης στο ΟΑΚΑ απέναντι στη Λοκομοτίβ Κουμπάν είναι μαεστρικά τοποθετημένες στο καλεντάρι ώστε να βοηθήσουν τους “πράσινους” να στείλουν μήνυμα σε όλη την Ευρώπη!

Οι οπαδοί του μπορούν να νιώθουν χορτασμένοι από το μπάσκετ που έπαιξε ο Παναθηναϊκός και σε αυτό το ματς, αλλά σίγουρα είναι πεινασμένοι για τα επόμενα. Οπως ακριβώς δηλαδή δείχνουν και οι παίκτες…

elliot williams pao malaga

Σοβαρότητα, βελτίωση και 5 στα 5

Ο Παναθηναϊκός ταξίδεψε στην Ανδαλουσία για να διευρύνει το σερί του αντιμετωπίζοντας την Ουνικάχα Μάλαγα. Οι συνθήκες ήταν όλες ευνοϊκές, με την ισπανική ομάδα να περνάει περίοδο παρατεταμένου ντεφορμαρίσματος, έχοντας μάλιστα να αντιμετωπίσει και σημαντικές απουσίες. Πέραν του Τζαμάρ Σμιθ, που είχε κάνει σπουδαίο παιχνίδι στο ΟΑΚΑ και τον εδώ και καιρό απόντα Στέφαν Μάρκοβιτς, το πρόβλημα στους γκαρντ μεγάλωσε και η απουσία του Νεμάνια Νέντοβιτς.

Εκτός αυτού οι “πράσινοι” έχουν ήδη πλέον περισσότερο καιρό στο ενεργό ρόστερ τους παίκτες που πρόσθεσαν για τον δεύτερο γύρο της Ευρωλίγκα. Όλα αυτά μαζί έδιναν ξεκάθαρα την εικόνα, ότι αν ο Παναθηναϊκός ήταν αρκούντος σοβαρός και με σταθερή απόδοση, θα μπορούσε να πάρει μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Ο αγώνας

Το ξεκίνημα των παικτών του Σάσα Τζόρτζεβιτς στο παιχνίδι ήταν κάτι περισσότερο από ιδανικό. Με άρμα την πιεστική άμυνα απέναντι σε μια περιφέρεια που είχε ελάχιστες επιλογές, κατάφερε ουσιαστικά να περιορίσει τη κυκλοφορία μπάλας των γηπεδούχων, να κλέψει μπάλες που έφεραν εύκολους πόντους στο τρανζίσιον παιχνίδι και γενικά να αναγκάσει τη Μάλαγα σε πολλά λάθη και κακές επιλογές.

Στην αντίπερα όχθη, με μαέστρο τον Νίκ Καλάθη ο Παναθηναϊκός έτρεξε το γήπεδο, κυκλοφόρησε καλά την μπάλα και χτύπησε του αντιπάλους του με κάθε τρόπο. Ο Έλληνας γκαρντ, άνοιξε το παιχνίδι της ομάδας από το αμυντικό ριμπάουντ και κυνήγησε κάθε ευκαιρία για εύκολο σκοράρισμα. Με καλά σκριν πάνω στην μπάλα, αλλά και καλά κοψίματα από την baseline δημιουργήθηκαν αρκετές όμορφες συνεργασίες που κατέληξαν σε εύκολα καλάθια.

Με την είσοδο του Ραντόυλιτσα οι φιλοξενούμενοι χτύπησαν και μέσα στη ρακέτα σκοράροντας με όποιο τρόπο ήθελαν απέναντι σε μια Ισπανική άμυνα που ήταν πολύ αργή στις αντιδράσεις της, με ελάχιστη συγκέντρωση και καθόλου σκληράδα. Δεν είναι τυχαίο ότι οι παίκτες της Μάλαγα στα πρώτα 14 λεπτά είχαν μόλις 2 φάουλ, με το ένα να είναι επιθετικό του Χέντριξ πάνω στον Μίροσλαβ Ραντούλιτσα.
Όταν λοιπόν μια ομάδα δέχεται 26 πόντους στην πρώτη περίοδο, έχοντας κάνει μόλις ένα φάουλ, γίνεται ξεκάθαρο ότι δεν μπήκε καθόλου στο πνεύμα της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι μετά από 10 λεπτά αγώνα είχαν προβάδισμα 26-7 έχοντας επιτρέψει μόλις 3 εύστοχα σουτ στους αντιπάλους τους, την ίδια στιγμή που τους ανάγκασαν σε 6 λάθη. Στο ίδιο χρονικό διάστημα οι παίκτες του Παναθηναϊκού είχαν 9/11 σουτ 2 πόντων, 2/5 τρίποντα, και 7 τελικές πάσες.

calathes

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έδειξαν κάποια σημάδια αντίδρασης κυρίως χάρις στο ατομικό ταλέντο κάποιων παικτών τους. Οι Κουζμίνσκας και Τζάκσον σκόραραν με σουτ κυρίως από μέση και μακρινή απόσταση εκμεταλλευόμενοι την εν μέρει λογική χαλάρωση της άμυνας του Παναθηναϊκού στο κομμάτι των close out, στα σκριν μακριά από την μπάλα αλλά και στην άμυνα αλλαγών.

Μείωσαν τη διαφορά μέχρι και στους 11 πόντους (21-32), αλλά ήταν ξεκάθαρο ότι δεν έχουν ούτε το βάθος, ούτε την ποιότητα να αντέξουν για μεγάλο χρονικό διάστημα να σκοράρουν αλλά και να είναι αποτελεσματικοί στην άμυνα. Η αντίδραση του Παναθηναϊκού δεν άργησε να έρθει με τον Έλιοτ Ουίλιαμς και Τζέιμς Γκιστ να δίνουν λύσεις.

Ο Ουίλιαμς σκόραρε κυρίως σε καταστάσεις απομόνωσης είτε με διεισδύσεις είτε με σουτ από μέση απόσταση, ενώ ο Γκιστ κέρδισε πολλές μάχες και σκόραρε πόντους δεύτερης ευκαιρίας. Πολύ λογικά η διαφορά ανέβηκε στους 15 και εκεί έκλεισε το ημίχρονο (27-42).

Εκτός της καλής άμυνας οι πράσινοι είχαν εξαιρετική κυκλοφορία μπάλας, με καλά κοψίματα στα κενά της ισπανικής άμυνας και αναζητούσαν πάντα την καλύτερη επιλογή όντας εξαιρετικά αλτρουιστές. Συνολικά ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε απόλυτα στο γήπεδο. Με την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου ήταν ξεκάθαρο πως μόνο εμφανίζοντας τάσεις αυτοχειρίας θα μπορούσε να χάσει το παιχνίδι.

Το πιο θετικό σημάδι ήταν ότι ειδικά στην επίθεση η ομάδα δείχνει μια ταχύτητα πιο γρήγορη σε όλα τα επίπεδα, είτε αυτό είναι κίνηση χωρίς μπάλα, είτε αυτό είναι κυκλοφορία, είτε αυτό είναι εκτέλεση. Αυτό ήταν ένα κομμάτι που έλλειπε από το παιχνίδι των πρασίνων στα πρώτα ματς του Top 16.

Ίδιο μοτίβο, έκρηξη Γουίλιαμς, εύκολη επικράτηση

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι παίκτες του Σάσα Τζόρτζεβιτς μπήκαν όπως και στο πρώτο και με ένα επιμέρους 8-0, με τον Καλάθη να είναι εκπληκτικός σε άμυνα και επίθεση, κάνοντας πολλά κλεψίματα και μοιράζοντας αφειδώς ασίστ εκτόξευσαν τη διαφορά στο +23 και ουσιαστικά έκοψαν τα πόδια και κάθε διάθεση των γηπεδούχων για ανατροπή.

Από εκεί και πέρα το παιχνίδι είχε ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα με τη διαφορά να κυμαίνεται συνεχώς κοντά στο προπύργιο των 20 πόντων. Ο Παναθηναϊκός έκανε ουσιαστικά ένα σοβαρό δεύτερο ημίχρονο και χτύπησε αρκετά στα αδύνατα σημεία της Μάλαγα. Ο Ραντούλιτσα έκανε πολύ καλή δουλειά στο ποστ ενώ και ο Έλιοτ Γουίλιαμς κατέθεσε για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι τα διαπιστευτήρια του ταλέντου του στο παρκέ.

Ο Αμερικανός γκαρντ ήταν χάρμα οφθαλμών όντας ασταμάτητος σε προσωπικές φάσεις , καταλαβαίνοντας και χτυπώντας ακόμα και τις αλλαγές της άμυνας, με πιο χαρακτηριστική τη φάση που βρήκε στη γωνία απέναντί του τον Φραν Βάσκεθ, και με μια εκπληκτική crossover τον προσπέρασε, καρφώνοντας την μπάλα στο καλάθι. Επίσης έδειξε για δεύτερο σερί παιχνίδι την έφεση και την έκρηξη που έχει στο τρανζίσιον παιχνίδι σκοράροντας πολλούς πόντους στο ανοιχτό γήπεδο.

Ήταν πρώτος σκόρερ της ομάδας με 16 πόντους, αλλά αν κάποιος αξίζει να πάρει το βραβείο του MVP, αυτός δεν είναι άλλος από τον Νίκ Καλάθη, που είχε πολύπλευρη προσφορά σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού. Είχε double double με πόντους και ασίστ, τελειώνοντας το παιχνίδι με 10 σε κάθε μία από τις 2 αυτές κατηγορίες, ενώ είχε ακόμα 5 ριμπάουντ και 4 κλεψίματα.

Το μέλλον

Με αυτή τη νίκη ο Παναθηναϊκός έφτασε τις 5 συνεχόμενες, βελτίωσε ακόμα περισσότερο τη βαθμολογία του με το συνολικό 6-3 και πλέον, μετά την ήττα της Εφές από την Λοκομοτίβ Κουμπάν, μπορεί να κυνηγήσει ακόμα και τη δεύτερη θέση. Με την Εφές σε απόσταση πλέον 3 νικών η πρόκριση πλέον είναι αρκετά πιθανή με τους πράσινους πλέον να ψάχνουν το καλύτερο πλασάρισμα εν όψει play offs.

Το παιχνίδι απέναντι στο Ερυθρό Αστέρα την επόμενη εβδομάδα είναι πολύ δύσκολο, όχι μόνο γιατί οι Σέρβοι έχουν παίξει εκπληκτικά στο Top 16, αλλά γιατί τα δυνατά τους σημεία κολλάνε αρκετά στις αδυναμίες του Παναθηναϊκού ειδικά στο αμυντικό κομμάτι. Μια νίκη στο Βελιγράδι ουσιαστικά εξασφαλίζει την πρόκριση αλλά και γλυτώνει τους πράσινους από έναν πιθανό συναπάντημα με την ΤΣΣΚΑ, που φαίνεται να πηγαίνει για την πρωτιά, στη φάση των 8 αφού λογικά το πλασάρισμα θα είναι μεταξύ της πρώτης και τρίτης θέσης.