Ρεκόρ ο Ζήσης, νικητής ο Βουγιούκας!

2016-03-04T21:43:33+00:00 2016-03-04T22:39:57+00:00.

04/Mar/16 21:43

Ο Νίκος Ζήσης έκανε ρεκόρ καριέρας στην Ευρωλίγκα (25π.) αλλά οι βολές του Ίαν Βουγιούκα χάρησαν τη νίκη (75-73) στη Ζαλγκίρις, η οποία εξακολουθεί να ελπίζει.

Η ομάδα του Κάουνας μόλις τη δεύτερη νίκη της στο Top 16, με τον Ίαν Βουγιούκα να είναι μεν άστοχος (13π. με 1/7 δίποντα) αλλά ήταν αποτελεσματικός από τη γραμμή των βολών (11/12) και με δύο λίγο πριν το φινάλε έδωσε τη νίκη στην ομάδα του.

Ο Νίκος Ζήσης ήταν εκπληκτικός αλλά τόσο ο Έλληνας γκαρντ, όσο κι ο Στρέλνιεκς δεν μπόρεσαν να στείλουν το ματς στην παράταση στα τελευταία 29.5”.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τρίποντο του Στρέλνιεκς προηγήθηκε με 9-4 αλλά η απάντηση των γηπεδούχων ήταν άμεση. Με πρωτοστάτη τον Γιανκούνας αλλά και τον Βουγιούκα, η ομάδα του Κάουνας έκανε την ανατροπή και πέρασε μπροστά με 17-11.

Οι γηπεδούχοι πέρασαν αρκετές φορές τη μπάλα στο καλάθι, με αποτέλεσμα να κερδίσουν αρκετές βολές. Η αποτελεσματικότητα από τη γραμμή τους έδωσε τη δυνατότητα να ξεφύγουν με 23-15 (9’).

Οι προσπάθειες του Ουόναμεϊκερ δεν επέτρεψαν στη Ζαλγκίρις να ξεφύγει με μεγάλη διαφορά, ενώ τα τρίποντα του Ζήση στην τρίτη περίοδο έδωσαν τη δυνατότητα στην Μπάμπεργκ να μειώσει σε 49-47 (25’).

Μάλιστα, η γερμανική ομάδα μπόρεσε ακόμα και να ισοφαρίσει (53-53) αλλά ένα 7-0 στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου έδωσε «αέρα» 9 πόντων (66-57 στο 33’) στους γηπεδούχους.

Ο Ζήσης πήγε να πάρει την υπόθεση ανατροπή πάνω του και σημείωσε τους επόμενους 7 πόντους της Μπάμπεργκ, η οποία μείωσε σε 68-67 (36’). Εκεί, όμως, “μίλησε” ο Βούγιούκας, ο οποίος με 3/4 βολές κράτησε μπροστά την ομάδα του.

Αποτελεσματική ήταν κι η γερμανική ομάδα, η οποία βρήκε πόντους από τη γραμμή και ισοφάρισε σε 73-73 (38’). Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να περάσουν μπροστά αλλά ο Ουόναμεϊκερ έκανε βήματα (38.5’’ πριν το τέλος).

Ο Βουγιούκας ήταν τελικά αυτός που με δύο βολές έδωσε τη νίκη (75-73) στην ομάδα του καθώς στα 29.5’’ που απέμεναν τόσο ο Ζήσης, όσο κι ο Στρέλνιεκς απέτυχαν να στείλουν το ματς στην παράταση.