Δεκαεννιά τρίποντα η Ρεάλ, θρίαμβος για τον Φώτη!

2016-03-06T15:39:36+00:00 2016-03-06T16:10:15+00:00.

06/Mar/16 15:39

Εύκολη νίκη πέτυχε η Μούρθια, στην κορυφή παρέμεινε η Βαλένθια.

Η Ρεάλ Μαδρίτης πέρασε με… 100στάρα (103-93) από τα Κανάρια Νησιά, επικρατώντας με 103-93 στο πιο συναρπαστικό και σημαντικότερο παιχνίδι ως τώρα στην 22η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος. Το θέμα όμως ήταν τα 19 τρίποντα που έβαλε, αριθμός ρεκόρ στην ιστορία της, τα οποία ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο τη βοήθησαν να πάρει το προβάδισμα.

Στη ρεβάνς του τελικού Κυπέλλου, μετά το τρελό πρώτο ημίχρονο (58-55), η Ρεάλ πήρε τα ηνία του αγώνα με πρωταγωνιστές τον Γκουστάβο Αγιόν (21) και τον Σέρχιο Ροντρίγκεθ (17π.), παιρνώντας μπροστά με +10. Παρά τις προσπάθειες της Γκραν Κανάρια (Όλιβερ 18, Όμιτς 17), το ματς δεν γύρισε και πως να γίνει αυτό αφού η Ρεάλ τέλειωσε το ματς με το απίστευτο 19/36 τρίποντα ! Πέντε έβαλε ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ και τέσσερα ο Αντρές Νοτσιόνι.

Η Μούρθια του Φώτη Κατσικάρη πέτυχε εύκολη νίκη με 78-64 επί της Χιπουσκόα και κρατήθηκε εντός οκτάδας και πλέι οφς στη βαθμολογία. Από το πρώτο ημίχρονο η Μούρθια βρέθηκε μπροστά με 44-31 και δεν ξανακοίταξε πίσω. Πρώτος σκόρερ με 13 παίκτες ήταν ο Αντέλο, ενώ από 12 είχαν ο Γουντ και Ράντοβιτς.

Η Βαλένθια παρέμεινε στην πρώτη θέση του ισπανικού πρωταθλήματος με ρεκόρ 20-2, καθώς πέρασε με 86-81 από τη δύσκολη έδρα της Φουενλαμπράδα. Τρεις παίκτες της πρωτοπόρου πέτυχαν από 15 πόντους (Σαν Εμετέριο, Σούρνα, Χάμιλτον), ενώ από τους γηπεδούχους ο Έρνεστ Σκοτ έβαλε 20π.

Η Σαραγόσα δεν είχε κανένα πρόβλημα να καταβάλλει την αντίσταση της Τενερίφης με 78-65, που είχε… παραδοθεί από το πρώτο κιόλας ημίχρονο (43-24). Η Χοβεντούτ, εξάλλου, πέτυχε μεγάλη νίκη κατά της Σεβίλλης με 89–83 (38-44), παρά τους 32 πόντους του Μπόστιαν Νάχμπαρ.

Το Σάββατο άνοιξε η αυλαία της 22ης αγωνιστικής στη lida endesa, με την Ανδόρα να επικρατεί 84-82 της Εστουδιάντες με τρίποντο του Σράινερ 4’’ πριν το τέλος του αγώνα. Η Ανδόρα παρέμεινε στο «παιχνίδι» για τα πλέι οφς, ενώ η ομάδα της Μαδρίτης παρέμεινε τελευταία στη βαθμολογία.