2016-03-10T22:55:01+00:00 2016-03-11T01:08:56+00:00.

Lefteris Moutis

10/Mar/16 22:55

Του Στάθη Τραπεζανλίδη/ info@eurohoops.net

Ο Ολυμπιακός έχασε ξανά από τη Μπάμπεργκ (72-71) ένα “δικό του” παιχνίδι και ελαχιστοποίησε τις ελπίδες πρόκρισης του στα πλέι οφ. Δέχθηκε τρία τρίποντα-μαχαιρίες στα τελευταία 82″.

Οι “ερυθρόλευκοι” έλεγχαν τον αγώνα μέχρι το 38′, αλλά στα τελευταία 82 δευτερόλεπτα δέχθηκαν τρία τρίποντα (δυο από τον Στρέλνιεκς και ένα από τον Ζήση) και υπέστησαν μια επώδυνη ήττα.

Ο Ολυμπιακός έλεγχε το παιχνίδι στη μεγαλύτερη διάρκεια του, έδειχνε πως έστω και δύσκολα θα έπαιρνε τη νίκη και θα συνέχιζε την αντεπίθεση του, αλλά κατέρρευσε στο φινάλε και πλέον βρίσκεται με το ενάμιση πόδι εκτός πλέι οφ. Οι Σπανούλης, Πρίντεζης και Χάντερ ήταν εξαιρετικοί, αλλά η απουσία του Στρόμπερι που τραυματίστηκε στην τελευταία προπόνηση πριν από το ματς, ήτν καθοριστική.

Παρότι οι τρεις προαναφερθέντες ήταν σε καλή επιθετικά μέρα, ο Ολυμπιακός ήταν αρκετά στατικός και μονοδιάστατος και του έλειψε η αθλητικότητα και το παιχνίδι στο ανοικτό γήπεδο. Στα πρώτα λεπτά η συνταγή επιθετικά για τους “ερυθρολεύκους” ήταν αυτή που είχε δοκιμαστεί και είχε πετύχει την προηγούμενη αγωνιστική. Ο Γιώργος Πρίντεζης είναι σε εκπληκτική κατάσταση και στο ξεκίνημα του αγώνα ανέλαβε τις περισσότερες επιθέσεις των “ερυθρολεύκων” φθάνοντας στα πρώτα δέκα λεπτά στους 12 πόντους με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας (3/5 διπ., 2/2 τριπ.)!

spanoulis olympiacos brose baskets

Ο δημιουργός “Kill-Bill”

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός δεν ήταν τόσο μονοδιάστατος όσο ήταν στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα της προηγούμενης εβδομάδας απέναντι στη Λαμποράλ. Ο Βασίλης Σπανούλης βρισκόταν σε εξαιρετική βραδιά κυρίως δημιουργικά και με συνεχόμενες συνεργασίες με τον Οθέλο Χάντερ θεμελίωσαν ένα σταθερό προβάδισμα υπέρ των “ερυθρολεύκων” (17-21, 10′).

Ωστόσο ο Στάιγκερ ξεκίνησε τον αγώνα “καυτός” και με 3/4 τρίποντα κράτησε τη Μπάμπεργκ κοντά στο σκορ χωρίς να είναι καλοί οι Γερμανοί σε αυτό το διάστημα του αγώνα, καθώς εμφάνισαν μεγάλες αμυντικές αδυναμίες κοντά στο καλάθι.

Με την επιστροφή του Σπανούλη μάλιστα στο παρκέ στην αρχή του δευτέρου δεκαλέπτου (έφθασε τις 7 ασίστ στο 15′!) ο Ολυμπιακός έτρεξε ένα μικρό σερί 7-0 και έφθασε στο +8 (22-30, 13′) για πρώτη φορά στον αγώνα. Παράλληλα, με το καλό επιθετικά παιχνίδια τους οι Πειραιώτες κυριάρχησαν και στα ριμπάουντ (σε εκείνο το σημείο είχαν 6 επιθετικά, την ώρα που οι Γερμανοί είχαν 5 αμυντικά) έχοντας συνολικά 6 περισσότερες κατοχές.

Η αντίδραση της Μπάμπεργκ

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν μπορούσαν όμως, να θεμελιώσουν ένα ευρύ προβάδισμα λόγω της κακής αντιμετώπισης αμυντικά του Ραντόσεβιτς, ο οποίος σε συνδυασμό με τον Μέλι έκαναν μεγάλη ζημιά και ισοφάρισαν πολύ γρήγορα (34-34, 16′) εξανεμίζοντας τον αέρα που είχε ο Ολυμπιακός στα πρώτα 13 λεπτά του ματς.

Το πρόβλημα όμως, του Ολυμπιακού στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου ήταν κυρίως επιθετικό. Οταν περιορίστηκαν οι φάσεις του Πρίντεζη και οι συνεργασίες Σπανούλη-Χάντερ, διότι η Μπάμπεργκ προσαρμόστηκε αναλόγως, οι Πειραιώτες έγιναν προβλέψιμοι και σκόραραν μόλις ένα καλάθι εντός παιδιάς στα τελευταία έξι λεπτά του πρώτου ημιχρόνου. Και έτσι φυσιολογικά η Μπάμπεργκ προηγήθηκε (38-36, 20′).

Ο Ολυμπιακός επανέλαβε στο τρίτο δεκάλεπτο ο,τι είχε κάνει και στο ξεκίνημα του αγώνα. Τροφοδότησε τον Γιώργο Πρίντεζη και με τον Βασίλη Σπανούλη σε ρόλο δημιουργού κατάφερε να τρέξει νέο σερί 8-0 για το 49-41 (26′) και επιμέρους 12-2 για το πρώτο διψήφιο προβάδισμα (43-53, 28′) στον αγώνα.

Σε αυτό το διάστημα ο Ουόρικ είχε αντικαταστήσει τον Χάντερ στη θέση του σέντερ και ο Ολυμπιακός έδειχνε να μην λειτουργεί αρμονικά, καθώς ο νεοαποκτηθείς Αμερικανός δεν έχει μάθει ακόμα τις κινήσεις των συμπαικτών του και έδειχνε δυσκολία να τελειώσει τις φάσεις ή να αμυνθεί αποτελεσματικά.

warrick olympiacos brose baskets

Κυριάρχησε, αλλά δεν “καθάρισε”

Η Μπάμπεργκ μείωσε στο καλάθι (51-53, 30′ ) με δυο συνεχόμενα τρίποντα των Στρέλνιεκς, Μέλι και ένα καλάθι του Μίλερ και αποσυντόνισε επιθετικά τον Ολυμπιακό λόγω της κλειστής άμυνας που επέλεξε να εφαρμόσει ο Αντρέα Τρινκέρι για να δυσκολέψει τα εύκολα καλάθια των φιλοξενούμενων.

Οι Πειραιώτες έδειχναν να χάνουν το ρυθμό τους επιθετικά, αλλά στην τελευταία περίοδο διατήρησαν σταθερά το προβάδισμα τους (56-62, 36′) χάρη στην πολύ καλή άμυνα τους. Ο Ουοναμέικερ πέτυχε δυο μόλις τρίποντα από το 31′ μέχρι το 38′ (61-64), αλλά ο Ολυμπιακός δεν μπορούσε να ξεφύγει και να “κλειδώσει” τη νίκη διότι περίμενε τα πάντα σχεδόν από τους πόντους ή τη δημιουργία του αρχηγού του. Ο “Kill-Bill” πέτυχε ένα καλάθι με διείσδυση και ένα μεγάλο τρίποντα στο 38′ για το 69-63 δείχνοντας ότι οι Πειραιώτες θα έπαιρναν το “διπλό”.

Η μεγάλη ανατροπή των Γερμανών

Ωστόσο, ο Στρέλνιεκς και ο “διόσκουρός” του, Ζήσης ευστόχησαν σε δυο συνεχόμενα τρίποντα φέρνοντας και πάλι το ματς στην κόψη του ξυραφιού (69-71, 42”).

Στην επόμενη επίθεση ο Σπανούλης αστόχησε, ο Χάντερ πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και αστόχησε σε δυο συνεχόμενα φόλοου και ο Ολυμπιακός το πλήρωσε πολύ ακριβά! Ο Στρέλνιεκς ευστόχησε σε αμαρκάριστο τρίποντο από τη γωνία στα 4” και έδωσε το προβάδισμα στη Μπάμπεργκ (72-71), καθώς οι Πειραιώτες δεν έκαναν φάουλ!

Στην τελευταία φάση η μπάλα έφυγε από τα χέρια του Σπανούλη, ο οποίος διαμαρτυρήθηκε ότι ο Μέλι την έδιωξε με το πόδι, αλλά ο Ολυμπιακός δεν επιχείρησε καν σουτ για να διεκδικήσει τη νίκη και ηττήθηκε άδοξα στη Γερμανία.