Χαμένη ευκαιρία, έχει κερδίσει κι άλλα κανονάκια!

2016-03-12T02:51:39+00:00 2016-03-12T02:53:01+00:00.

12/Mar/16 02:51

Ο Παναγιώτης Κατσιρούμπας γράφει στο μπλογκ του για την ανάλυση της ήττας στο Βελιγράδι και εξηγεί πως ο Παναθηναϊκός έχασε μια καλή ευκαιρία, αλλά με τις διαδοχικές του νίκες έχει ήδη κερδίσει κι άλλες για πρόκριση και καλό πλασάρισμα

Του Πάνου Κατσιρούμπα/ info@eurohoops.net

Την προηγούμενη εβδομάδα τελειώνοντας την ανάλυση του παιχνιδιού στην Μάλαγα, είχα τελειώσει το κείμενο γράφοντας ότι “ακολουθεί ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι στο Βελιγράδι σε μια καυτή έδρα και απέναντι σε μια ομάδα που ο τρόπος παιχνιδιού της δεν ταιριάζει στον Παναθηναϊκό”.

Προσπαθώντας να αναλύσω το ματς, μου φαινόταν δύσκολο για τους πράσινους να αναχαιτίσουν κάποια επιθετικά όπλα των Σέρβων, όπως είχε γίνει άλλωστε και στο πρώτο παιχνίδι ανάμεσα στις 2 ομάδες στο ΟΑΚΑ. Δεν μπορούσα σαφώς όμως να πιστέψω ότι ο Παναθηναϊκός θα μπορούσε να χάσει αυτό το παιχνίδι έχοντας περιορίσει στο ελάχιστο το αγαπημένο πικ εν ρολ παιχνίδι του Ερυθρού Αστέρα.

Οι φιλοξενούμενοι τελικά προδόθηκαν από την κακή τρίτη περίοδο αλλά και από το κάκιστο ποσοστό στα τρίποντα. Μέχρι το 39ο λεπτό οι πράσινοι είχαν 2/20 σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75, ποσοστό που είναι καταδικαστικό σε ένα εκτός έδρας παιχνίδι, με τέτοιο βαθμό δυσκολίας.

Η ήττα εν τέλει ήρθε, ο Παναθηναϊκός αδίκησε την εικόνα που ήταν αρκετά καλή για 30 λεπτά και πλέον έχει ακριβώς τα ίδια ποσοστά για να τερματίσει σε οποιαδήποτε θέση ανάμεσα στη δεύτερη και τη τέταρτη. Το παιχνίδι της επόμενης εβδομάδας απέναντι στην Λοκομοτίβ Κουμπάν είναι κομβικό για την προσπάθεια που γίνεται έτσι ώστε η ομάδα να παλέψει ακόμα και για το πλεονέκτημα έδρας.

Ξεκίνημα με σούπερ άμυνα, μαύρη τρύπα το περιφερειακό σουτ

Το παιχνίδι ήταν αρκετά δυνατό, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετά προβλήματα στα πρώτα λεπτά, κάνοντας το ένα λάθος μετά το άλλο. Με την είσοδο του Ραντόυλιτσα στο παρκέ ο Παναθηναϊκός απέκτησε ένα σημείο αναφοράς μέσα στο καλάθι, μετατρέποντας το αρχικό 6-2 σε 9-16 με σερί 3-14. Εκτός του Ραντούλιτσα, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σε κάθε ευκαιρία και σκόραραν πόντους στο τρανζίσιον με τον Νικ Καλάθη και τον Τζέιμς Γκιστ.

Όλα τα λεφτά όμως σε αυτό το διάστημα ήταν η άμυνα. Η αμυντική τακτική της ομάδας στην αντιμετώπιση του πικ εν ρολ, ήταν με εμπλοκή και τρίτου παίκτη από την αδύνατη πλευρά, που στις περισσότερες των περιπτώσεων ήταν ο Πάβλοβιτς ή ο Γκιστ. Αυτού του είδους η βοήθεια ουσιαστικά βραχυκύκλωσε την επιθετική λειτουργία της Σερβικής ομάδας που στα πρώτα 10 λεπτά δεν είχε πετύχει ούτε πόντο σε παιχνίδι πικ εν ρολ.

Εκτός αυτού οι πράσινοι πίεζαν αρκετά σε όλα τα μήκη και τα πλάτη του μισού γηπέδου και είχαν γρήγορες περιστροφές μετά τις βοήθειες. Οι παίκτες του Ράντονιτς άλλαξαν προσανατολισμό προσπαθώντας να περάσουν την μπάλα στο ζωγραφιστό με απλωμένη επίθεση και απομόνωση του Τζίρμπες στη ρακέτα, αλλά ο Ραντόυλιτσα βγήκε δύο φορές μπροστά από τον αντίπαλό του κλέβοντας την μπάλα.

Συνολικά η άμυνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο ήταν απόλυτα προετοιμασμένη και πολύ διαβασμένη για σχεδόν κάθε κατάσταση που θα αντιμετώπιζε. Είναι χαρακτηριστικό ότι ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε 28 πόντους, είχε όμως μόλις 5 εύστοχα σουτ, τα 2 εκ των οποίων ήταν τρίποντα απελπισίας στο τέλος της επίθεσης από τους Κουίνσι Μίλερ και Τέρενς Κίνσεϊ. Οι Σέρβοι τελείωσαν το πρώτο ημίχρονο με 5/18 σουτ, τη στιγμή που είχαν μόλις 3 τελικές πάσες και 13 λάθη. Νούμερα που συνιστούσαν μια ολοκληρωτική νίκη της άμυνας.

Το ανησυχητικό σενάριο

Από τα στοιχεία που προαναφέραμε καθίσταται ξεκάθαρο πως οι Σέρβοι είχαν βγει εντελώς εκτός ρυθμού στο πρώτο ημίχρονο, σκόραραν μόλις ένα καλάθι μέσα από πικ εν ρολ και γενικά ήταν τρομερά άστοχοι. Με τέτοια αστοχία και τόσα λάθη θα περίμενε κανείς ότι οι παίκτες του Τζόρτζεβιτς θα είχαν πάει με μια πολύ καλή διαφορά στα αποδυτήρια, ως παρακαταθήκη για το 2ο ημίχρονο.

Δυστυχώς αυτό δεν συνέβη για δύο λόγους. Ο πρώτος ήταν τα τραγικά ποσοστά των πράσινων από την περιφέρεια, έχοντας μόλις 1/11 τρίποντα στα πρώτα 20 λεπτά, με το μοναδικό εύστοχο να προέρχεται με τον πλέον αδόκιμο τρόπο, δηλαδή τον Γκιστ να ευστοχεί από τη γωνία πάνω σε άμυνα. Ο δεύτερος λόγος ήταν τα πολλά λάθη, 10 στον αριθμό που υπέπεσαν οι πράσινοι στο πρώτο ημίχρονο. Η διαφορά των 3 πόντων ήταν πραγματικά πολύ μικρή για αυτά που είχε πετύχει ο Παναθηναϊκός ειδικά στο κομμάτι της άμυνας. Ένα ξέσπασμα από τους γηπεδούχους θα αρκούσε για να γυρίσει τούμπα το παιχνίδι σε μια τέτοια συγκυρία.

Μπλακ άουτ σε άμυνα και επίθεση

Το αναμενόμενο ξέσπασμα του Ερυθρού Αστέρα ήρθε στη τρίτη περίοδο. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού έδειχναν να έχουν ξεχάσει τον καλό εαυτό τους στα αποδυτήρια της Kombank Arena, και οι Σέρβοι μέσα σε 3:30 δευτερόλεπτα πέτυχαν όσα καλάθια είχαν πετύχει σε ολόκληρο το πρώτο ημίχρονο.

Ξαφνικά η άμυνα έγινε αρκετά ευάλωτη στο πικ εν ρολ, κυρίως στις αντιδράσεις των ψηλών στις αλλαγές, όπου χρειάστηκε να μαρκάρουν τους γκαρντ του Ερυθρού Αστέρα. Κίνσεϊ και Γιόβιτς σκόραραν γρήγορους πόντους τιμωρώντας το κακό αμυντικό τρανζίσιον, που ήταν μία ακόμα πληγή στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου.

Τα πράγματα στην επίθεση ήταν εξίσου άσχημα. Με τους Σέρβους να παίζουν σε όλα τα πικ under τον Νικ Καλάθη, αφήνοντας του προκλητικά ελεύθερο το σουτ, με τον Έλληνα γκαρντ να είναι όμως δραματικά άστοχος σε όλα τα σουτ που επιχείρησε από μέση και μακρινή απόσταση. Τελείωσε το παιχνίδι με 2/10 σουτ έχοντας, όμως, 0/8 πίσω από τα 4 μέτρα.

Εκτός αυτού η μπάλα κολλούσε αρκετά στα χέρια του Καλάθη, που έχοντας ουσιαστικά μια αδιάφορη άμυνα απέναντι στο σουτ του, κρατούσε την μπάλα περισσότερο από όσο έπρεπε και καθυστερούσε σημαντικά την εξέλιξη των plays, οδηγώντας τις κατοχές σε άσχημες επιλογές και άστοχα σουτ.

Μετά από 6 λεπτά, οι φιλοξενούμενοι είχαν πετύχει μόλις ένα καλάθι με τον Κούζμιτς μετά από επιτυχημένο πικ εν ρολ. Από εκεί που ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα κατακτώντας διαφορές που έφταναν τους 10 πόντους, μέσα σε ένα δεκάλεπτο άφησε το παιχνίδι να του γυρίσει τούμπα και να ξεκινούσε την 4η περίοδο με αφετηρία τους -11 πόντους, έχοντας να ανέβει ένα βουνό αγωνιστικά.

Εκπληκτικός Γουίλιαμς, αλλά δεν ήταν αρκετός

Ο Παναθηναϊκός της τέταρτης περιόδου θύμισε έντονα την ομάδα του πρώτου ημιχρόνου, που με βάση την άμυνα κυριάρχησε στο παιχνίδι. Εκτός όμως της άμυνας που βελτιώθηκε πολύ, βρέθηκε και μία σταθερή απειλή για το αντίπαλο καλάθι στο πρόσωπο του Έλιοτ Γουίλιαμς.

Ας πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Βινς Χάντερ έκανε αισθητή τη παρουσία με 2 καλές αντιδράσεις στις hedge out άμυνες, οδηγώντας τους αντιπάλους του σε λάθη, δίνοντας το έναυσμα για την αντεπίθεση. Μαρκίζ Χέινς και Έλιοτ Γουίλιαμς πήραν πάνω τους την ομάδα στην επίθεση. Ο πρώτος πέτυχε 5 πόντους με σουτ από την περιφέρεια μετά από καλή κυκλοφορία μπάλας ενώ ο δεύτερος, ουσιαστικά ήταν ο δημιουργός και ο εκτελεστής στις περισσότερες επιθέσεις.

Εκμεταλλεύτηκε άριστα την ταχύτητα του σε καταστάσεις απομόνωσης και σκόραρε με καλά σουτ από μέση απόσταση, αφού είχε βγάλει εκτός φάσης τον προσωπικό του αντίπαλο. Ο Αμερικανός πέτυχε συνολικά 14 πόντους στη τελευταία περίοδο και ήταν μια πραγματική όαση στο επιθετικό παιχνίδι της ομάδας του.

Ο Παναθηναϊκός έκανε ένα επιμέρους 13-0 μετατρέποντας το 55-42 σε 55-55, αλλά από εκεί κει μετά έγινε αρκετά προβλέψιμος. Η άμυνα του Ερυθρού Αστέρα έσφιξε πάνω στον Γουίλιαμς, που αντιμετώπισε πολλά double team ειδικά όταν πήγαινε να δημιουργήσει αυτός με πικ εν ρολ παιχνίδι, και οι υπόλοιποι ακόμα και όταν η μπάλα κυκλοφορούσε καλά δεν σούταραν, παρά τις καλές προϋποθέσεις με τις οποίες έφτανε η μπάλα στα χέρια τους.

Ένα καλάθι του Μίλερ και άλλο ένα του Κίνσεϊ, που έκανε πολύ μεγάλη ζημιά στους πράσινους, έδωσαν αέρα 6 πόντους στους γηπεδούχους, με λιγότερο από 2 λεπτά για το τέλος με τους παίκτες του Τζόρτζεβιτς την ίδια στιγμή να είναι πολύ άστοχοι από την περιφέρεια. Στο τέλος έγινε η ύστατη προσπάθεια με μπροστάρη τον Γουίλιαμς που έκλεψε την μπάλα από την επαναφορά και στην επόμενη κατοχή σκόραρε ένα τρίποντο, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό.

Οι φιλοξενούμενοι ηττήθηκαν, έχοντας μόλις 4/22 σουτ τριών πόντων, με τα 2 από αυτά να επιτυγχάνονται στα τελευταία 30 δευτερόλεπτα που γινόταν η ύστατη προσπάθεια επιστροφής.

Συνολικά, ήταν ένα ματς που η ομάδα θα μπορούσε να το κερδίσει, αν ουσιαστικά δεν εξαφανιζόταν από το γήπεδο για ένα δεκάλεπτο, ή έστω αν ήταν υποφερτά πιο εύστοχη από την περιφέρεια, όχι αποκλειστικά στα τρίποντα αλλά και στα σουτ ενδιάμεσης απόστασης.

Το παιχνίδι αυτό τελείωσε και πρέπει να ξεχαστεί άμεσα, με την ομάδα να κοιτάζει τη μεγάλη πρόκληση της επόμενης εβδομάδας, που είναι να νικήσει μια ομάδα που φέτος τον έχει κερδίσει και στις τρεις μεταξύ τους αναμετρήσεις. Ο Παναθηναϊκός έχασε μια πραγματικά καλή ευκαιρία στο Βελιγράδι, αλλά με τις 5 σερί νίκες που έκανε, κέρδισε… κανονάκια κι έχει κι άλλες στη συνέχεια όχι μόνο για να προκριθεί, αλλά και για καλό πλασάρισμα!

Ο Χάντερ

Σαν φινάλε, πρέπει να κάνουμε και μια αναφορά στον Βινς Χάντερ που έκανε την πρώτη του εμφάνιση με την πράσινη φανέλα. Αυτό που έδειξε είναι ότι πρόκειται για πολύ γρήγορο ψηλό, που μπορεί να προσφέρει δυναμικά hedge out και γρήγορες καλύψεις στην άμυνα. Κυνηγάει το ριμπάουντ και έχει γρήγορα βυθίσματα στο πικ εν ρολ, αν και σήμερα δεν τροφοδοτήθηκε καθόλου με αυτόν τον τρόπο, όπως και όλοι οι υπόλοιποι ψηλοί. Πρέπει να καταλάβει λίγο καλύτερα το παιχνίδι με τον τρόπο που παίζεται στην Ευρώπη, αλλά φαίνεται να έχει τα προσόντα σαν πρώτη ύλη, να δώσει κάποια πράγματα που λείπουν από τον τρόπο που αγωνίζεται ο Παναθηναϊκός, τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση.