Ανατροπή… τριάδας ο Άρης!

2016-03-12T18:28:07+00:00 2016-03-12T18:56:52+00:00.

12/Mar/16 18:28

Ο Άρης έκανε σερί 8-0 στο τελευταίο λεπτό κι απέδρασε (67-65) από το “Ζηρίνειο” κι έκανε ένα ακόμα βήμα προς την κατάληψη της τρίτης θέσης στην Basket League.

Οι “κίτρινοι” έχουν να χάσουν από τις 17 Ιανουαρίου και αυτή ήταν η όγδοη συνεχόμενη νίκη τους! Μάλιστα, την πέτυχαν μολονότι είχαν σε κακό απόγευμα τους Οκάρο Ουάιτ και Τζέρελ ΜακΝιλ… οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν μια μεγάλη ανατροπή στο τελευταίο λεπτό καθώς μετέτρεψαν το 65-59 σε 65-67!

Ο αρχηγός των φιλοξενούμενων, Σπύρος Μούρτος είχε 4/4 δίποντα κι 1/1 τρίποντα κι ήταν αυτός που έκανε το 66-65, ενώ νωρίτερα ο Ουότερς είχε σημειώσει μεγάλο τρίποντο! Οι δυο τους είχαν καθοριστική συμβολή στο “διπλό” του Άρη.

Οι γηπεδούχοι που “φωνάζουν” για την τελευταία τους επίθεση για φάουλ πάνω στον Χογκ είχαν σε εξαιρετική μέρα τον Ελ Αμίν, ο οποίος όμως εξελίχθηκε σε μοιραίο καθώς έκανε λάθος με το σκορ 65-64 υπέρ της ομάδας του.

Ένα σερί 7-0 της Κηφισιάς έβαλε φρένο στην προσπάθεια του Άρη να πάρει τον έλεγχο στο ξεκίνημα. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 11-6 κι ο Πρίφτης αναγκάστηκε να καλέσει τάιμ άουτ, αλλά οι παίκτες του δεν έδειξαν να “ξυπνούν”.

Η διαφορά έφτασε στο +9 (18-9) για την ομάδα των βορείων προαστίων που εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των φιλοξενούμενων που πήραν “ανάσες” από τη γραμμή των βολών.

Οι Έλ Αμίν και Χογκ διατήρησαν τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ αλλά μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Ηλίας Παπαθεοδώρου βοήθησε τον Άρη να μειώσει σε 23-20. Η Κηφισιά, πάντως, μολονότι είχε 0/10 τρίποντο στο πρώτο μέρος, βρήκε λύσεις και με 5 διαδοχικούς πόντους ξέφυγε και πάλι.

Ο άποντος στο πρώτο 20λεπτο, Οκάρο Ουάιτ σημείωσε 7 γρήγορους πόντους στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου και βοήθησε την ομάδα του να μπει δυνατά. Ο Άρης με σερί 9-0 προηγήθηκε με 35-32 (23′) και λίγο αργότερα με 40-34!

Η άμυνα των “κίτρινων”, όμως, αδυνατούσε να περιορίσει τον Ελ Αμίν κι η Κηφισιά ισοφάρισε σε 42-42 (27′), αναγκάζοντας τον Πρίφτη να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Άρης, πάντως, ήταν αποδοτικός στην τρίτη περίοδο και με επιμέρους 24-15, πήγε προηγούμενος στην τέταρτη περίοδο.

Η τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Πρίφτης έδωσε τη δυνατότητα στην Κηφισιά να ανατρέψει την κατάσταση και να περάσει και πάλι μπροστά με 52-50 (33′). Οι φιλοξενούμενοι έδειξαν να μένουν και λύσεις με την Κηφισιά να κάνει το 65-59 στα 49” πριν το φινάλε.

Ο Άρης δεν το έβαλε κάτω και πέτυχε μια μεγάλη ανατροπή καθώς με τρίποντο του Ουότερς μείωσε στον πόντο (65-64) για να ακολουθήσει λάθος του Ελ Αμίν! Στα 8” για το τέλος ο Μούρτος έκανε το 66-65 κι οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη αφού ο Χογκ δεν μπόρεσε να σκοράρει σε μια φάση που οι γηπεδούχοι φωνάζουν για φάουλ!

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-15, 32-26, 47-50, 65-67.