Επιβίωση αλα… ΝΒΑ!

2016-03-12T19:13:39+00:00 2016-03-12T22:28:04+00:00.

12/Mar/16 19:13

Η Καβάλα νίκησε στην παράταση το Ρέθυμνο με 103-102 (92-92κ.α.), με καλάθι του Κοστόβ στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου και εξακολουθεί να έχει δικαίωμα στην ελπίδα.

Η Καβάλα νίκησε στην παράταση το Ρέθυμνο με 103-102 (92-92κ.α.), με καλάθι του Κοστόφ στο φινάλε του έξτρα πενταλέπτου και εξακολουθεί να έχει δικαίωμα στην ελπίδα.

Η αναμέτρηση ήταν… βγαλμένη από το ΝΒΑ, με τις δύο ομάδες να αφήσουν σε δεύτερη μοίρα την άμυνα, ενώ ο Στηβ Γιατζόγλου προστέθηκε στη λίστα των προπονητών που την τρέχουσα εβδομάδα δεν έδωσαν εντολή για φάουλ ενώ η ομάδα τους ήταν μπροστά με +3! Και φυσικά το πλήρωσε…

Ο Μάντεν με τρίποντο από το κέντρο έστειλε το ματς στην παράταση εκεί όπου το Ρέθυμνο επέστρεψε από το 100-94 αλλά το καλάθι του Χάροου στα 4.6” πριν το φινάλε έμελλε να μην είναι το νικητήριο καθώς ο Τσάβνταρ Κοστόφ είπε την τελευταία λέξη!

Ακόμα και με αυτό τον δραματικό τρόπο η Καβάλα μπόρεσε να πάρει αυτό που ήθελε κι ήταν φυσικά η πέμπτη φετινή νίκη της που την κρατάει “ζωντανή” στη μάχη της παραμονής. Η ομάδα της Μακεδονίας επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά το 0/5 που είχε τον Φεβρουάριο.

Το γεγονός ότι ο Λέιζερ μπήκε “ζεστός” επέτρεψε στην Καβάλα να μπει από νωρίς σε θέση οδηγού. Οι γηπεδούχοι μολονότι ήταν άστοχοι κοντά στο καλάθι (3/11διπ.), ήταν αποτελεσματικοί έξω από τα 6μ75 (6/9), την ώρα που το Ρέθυμνο έκανε με ευκολία το λάθος.

Οι άμυνες είχαν ρόλο… κομπάρσου και η ομάδα του Στηβ Γιατζόγλου προηγήθηκε με 41-34 (26′), εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι έλεγξε και τον τομέα των ριμπάουντ. Ο Κρομά έδωσε λύσεις στην επίθεση για την Καβάλα, η οποία όμως δεχόταν με σχετική ευκολία καλάθια.

Η αδυναμία των γηπεδούχων στην άμυνα τους πλήγωσε στο δεύτερο ημίχρονο όταν το Ρέθυμνο ανέβασε κατακόρυφα τα ποσοστά του στα δίποντα (20/32) κι έκανε την ανατροπή καθώς προηγήθηκε με 59-57 στο 27′.

Ουσιαστικά από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και μοιραία στα τελευταία λεπτά οδηγηθήκαμε στις βολές. Η Καβάλα βρέθηκε να προηγείται με 88-84 αλλά ο Ντελινινκάιτις με τις βολές του κι ένα καθοριστικό επιθετικό ριμπάουντ κράτησε το Ρέθυμνο.

Ο Ταπούτος ήταν εξίσου εύστοχος από τη γραμμή κι όλα έδειχναν ότι η ομάδα της Μακεδονίας θα έπαιρνε αυτό που ήθελε, ωστόσο ο Γιατζόγλου δεν έκανε φάουλ στην τελευταία φάση κι ο Μάντεν με τρίποντο από το κέντρο έστειλε στο ματς στην παράταση (92-92).

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Καβάλα προηγήθηκε με 100-94 (2’30” πριν το τέλος) αλλά το Ρέθυμνο με καλάθι του Χάροου πέρασε μπροστά με 102-101, ολοκληρώνοντας επιμέρους 8-1. Τον τελευταίο λόγο, όμως, τον είπε ο Κοστόφ που χάρισε τη νίκη στην ομάδα του στο φινάλε!