16/Mar/16 08:45

Μία ασίστ μακριά από το τριπλ νταμπλ ο Γιάννης!

16 Mar 2016 2016-03-16T08:45:54+00:00.

- 16 Mar 2016

Στο… τσακ χάθηκε ένα ακόμα τριπλ νταμπλ για τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, αλλά όχι και τόσο κοντά το παιχνίδι απέναντι στους Ράπτορς που κυριάρχησαν με 107-89 μέσα στο Μιλγουόκι.

Ο Έλληνας άσος εντυπωσίασε και πάλι κάνοντας τα πάντα μέσα στο γήπεδο με 18 πόντους (6/12σουτ, 6/11 βολές), 12 ριμπάουντ και εννιά τελικές πάσες, ενώ πρόσθεσε και τρία μπλοκ με μόλις ένα λάθος σε 35 λεπτά συμμετοχής.

Με το παιχνίδι χαμένο από τους Μπακς, ο Τζέισον Κιντ απέσυρε τον Γιάννη 2.50’’ πριν το τέλος κι έτσι ο Αντετοκούνμπο δεν μπόρεσε να μοιράσει τη δέκατη ασίστ για το πέμπτο τριπλ νταμπλ σε 12 ματς.

Βέβαια, ο ίδιος ασχολήθηκε με την ήττα από τους Ράπτορς που έπαιξαν χωρίς ΝτεΡόζαν και Βαλαντσιούνας αλλά στο δεύτερο ημίχρονο δεν ασχολήθηκαν: «Υποτίθεται πως έπρεπε να μπούμε στο τρίτο 12λεπτο και να παίξουμε σκληρά (στο -3) για να νικήσουμε επειδή ήταν πολύ σημαντικό για μας τη δεδομένη στιγμή. Απλά δεν παίξαμε σκληρά. Αυτό είναι όλο», δήλωσε ο Γιάννης.

Ο Αντετοκούνμπο ήταν πρώτος σκόρερ των Μπακς μαζί με τον Τζαμπάρι Πάρκερ με 18 πόντους. Ο τελευταίος είχε τα γενέθλια του.

Από το Τορόντο των απουσιών, ο Λάουρι έβαλε 25 σε 28 λεπτά και ο Νόρμαν Πάουελ που είχε επιλεχθεί στο περσινό ντραφτ από το Μιλγουόκι σημείωσε 17 πόντους.