“Σφράγισε” το πλεονέκτημα η Φενέρ

2016-03-17T21:48:58+00:00 2016-03-17T22:24:56+00:00.

17/Mar/16 21:48

Η Φενέρμπαχτσε “ζορίστηκε” περισσότερο απ’ οσο ενδεχομένως περίμενε από την Νταρουσάφακα αλλά πήρε τη νίκη (77-69) κι εξασφάλισε το πλεονέκτημα έδρας στα πλέι οφ.

Μάλιστα, αν ο Παναθηναϊκός νικήσει τη Λοκομοτίβ Κουμπάν τότε η ομάδα του Ομπράντοβιτς θα εξασφαλίσει από σήμερα και την πρωτιά στον Στ’ όμιλο. Σε ένα ματς με αρκετά άστοχα σουτ, ο Λουίτζι Ντατόμε “μίλησε” στην τελευταία περίοδο, όπου πέτυχε τους 9 από τους 14 πόντους του. Οι 7 εξ αυτών ήταν στο τελευταίο τετράλεπτο.

Η έναρξη του αγώνα έδειξε αυτό που έμοιαζε το πιο πιθανό, ότι δηλαδή η Φενέρ θα είχε τον πρώτο λόγο. Οι παίκτες του Ομπράντοβιτς μπήκαν δυνατά και προηγήθηκαν με 25-17 αλλά η Νταρουσάφακα δεν ήταν διατεθειμένοι να χάσει χωρίς μάχη την τελευταία της ευκαιρία.

Με τον Ουίλμπεκιν να δίνει τον ρυθμό έξω από τα 6μ75, οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν σερί 14-0 και προηγήθηκαν με 31-25! Ο Χίκμαν, όμως, βρήκε ρυθμό στην επίθεση και «ξεκόλλησε» την ομάδα του στην επίθεση. Την ίδια ώρα, η Ντραρουσάφακα έμεινε για περίπου τέσσερα λεπτά δίχως πόντο.

Αποτέλεσμα ήταν η ομάδα του Ομπράντοβιτς να βρεθεί στο +6 (41-35) αλλά μια τεχνική ποινή του Χίκμαν λίγο πριν τα μέσα της τρίτης περιόδου έβαλε και πάλι τους φιλοξενούμενους στη διεκδίκηση της νίκης.

Μάλιστα, πέρασαν μπροστά με 54-52, με καλάθι του Γκόρντον αλλά η Φενέρ ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 5-0. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι έδειξαν να «καθαρίζουν» όταν μετά το αντιαθλητικό φάουλ του Μαρκοϊσβίλι ξέφυγαν με 66-58 (33’)

Ο Ουίλμπεκιν, ωστόσο, ήταν και πάλι εκεί δίνοντας λύσεις στην ομάδα του που μείωσε σε 68-66 (36’) αλλά το τρίποντο του Ντατόμε της έκοψε τη φόρα! Μάλιστα, ο Ιταλός φόργουορντ έκανε το 75-69 (39’).