Ανατροπή για… πλέι οφ!

2016-03-18T23:42:02+00:00 2016-03-19T00:06:21+00:00.

18/Mar/16 23:42

Ο Ερυθρός Αστέρας επέστρεψε από το -19, νίκησε (78-72) τη Μάλαγα και βρίσκεται μια… ανάσα από τα προημιτελικά της Ευρωλίγκας.

Οι “ερυθρόλευκοι” είναι έτοιμοι να γράψουν ιστορία και να βρεθούν για πρώτη φορά στην ιστορία τους στα πλέι οφ της διοργάνωσης και με τέτοιες εμφανίσεις θα τα καταφέρουν… Αυτό φυσικά ισχύει μόνο για την εικόνα τους στο δεύτερο ημίχρονο καθώς στο πρώτο μέρος η Μάλαγα είχε τον απόλυτο έλεγχο.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμα και με 19 πόντους (49-30) αλλά η ομάδα του Βελιγραδίου έκανε μια εντυπωσιακή ανατροπή και με επιμέρους 25-12 στην τέταρτη περίοδο έφτασε στο “διπλό”. Την ίδια ώρα, η Μάλαγα αποχαιρέτησε τις ελπίδες πρόκρισης.

Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα ο Ερυθρός Αστέρας έπιασε Λοκομοτίβ Κουμπάν και Παναθηναϊκό, ο οποίος υστερεί στην τριπλή ισοβαθμία καθώς έχει χάσει δύο φορές από τους “ερυθρόλευκους”. Οι “πράσινοι” βρίσκονται πλέον στην τέταρτη θέση…

Η ομάδα της Ανδαλουσίας έδειξε στο ξεκίνημα ότι το ένστικτο της επιβίωσης θα την οδηγήσει, ο Νέντοβιτς ήταν ασταμάτητος κι έτσι μολονότι οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μείνουν κοντά στο σκορ, η διαφορά σταδιακά μεγάλωνε…

Οι “ερυθρόλευκοι” με καλάθι του Γκούντουριτς μείωσαν σε 25-21 αλλά μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου ο Νέντοβιτς είχε πετύχει 16 πόντους κι Μάλαγα είχε ξεφύγει με 43-27. Ο Τόμας μπήκε ορεξάτος στο δεύτερο μέρος κι η διαφορά έφτασε ως το +19 (49-30 στο 22′)

Τα τρίποντα ήταν αυτά που έδειξαν να ξεκολλούν τον Ερυθρό Αστέρα, ο οποίος έριξε μετά από ώρα τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (53-44 στο 25′). Η Μάλαγα έδειξε να αντιμετωπίζει προβλήματα στην επίθεση, την ώρα που η ομάδα του Βελιγραδίου είχε βρει ρυθμό.

Μάλιστα, με σερί 8-0 οι φιλοξενούμενοι μπήκαν για τα καλά στη διεκδίκηση της νίκης (55-51 στο 28′). Κάτι που δεν προκαλεί εντύπωση αν αναλογιστεί κάποιος ότι ο Ερυθρός Αστέρας σημείωσε 26 πόντους στην τρίτη περίοδο, ενώ είχε πετύχει 27 σε όλο το πρώτο μέρος.

Το τρίποντο του Ντίαθ στο φινάλε του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε “αέρα” 7 πόντων (60-53) στους γηπεδούχους ενόψει της τέταρτης περιόδου, εκεί όπου οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με 8-0, βάζοντας τις βάσεις για τη νίκη (60-61 στο 31′). Η Μάλαγα έδειχνε να έχει μείνει από δυνάμεις και ήταν έτοιμη να καταρρεύσει κι ο Ερυθρός Αστέρας την… έσπρωξε στον γκρεμό με τα δύο τρίποντα του Σιμόνοβιτς, με τα οποία ξέφυγε με 76-67 (38′).