Το “άβατο” του Ρεθύμνου

2016-03-19T18:54:01+00:00 2016-03-19T19:58:27+00:00.

19/Mar/16 18:54

Η κρητική ομάδα νίκησε (70-69) όπως και πέρσι την ΑΕΚ, η οποία δεν έχει πανηγυρίσει “διπλό” σε τρεις επισκέψεις στο Ρέθυμνο.

Η κρητική ομάδα νίκησε (70-69) όπως και πέρσι την ΑΕΚ, η οποία δεν έχει πανηγυρίσει “διπλό” σε τρεις επισκέψεις στο Ρέθυμνο, για την Basket League.

Οι παίκτες του Θανάση Σκουρτόπουλο έκαναν την ανατροπή στην τέταρτη περίοδο και πανηγύρισαν την 3η νίκη σε ισάριθμα ματς που υποδέχθηκε την “Ένωση”, η οποία έπαιξε δίχως τους τραυματίες Μπράουν και Χέρστον. Μοιραίος για τους “κιτρινόμαυρους” ο Γιάννης Καλαμπόκης, ο οποίος ήταν καλός αλλά αστόχησε σε δύο προσπάθειες στο φινάλε.

Την περσινή σεζόν ο έμπειρος γκαρντ είχε σημειώσει 17 πόντος, βοηθώντας το Ρέθυμνο να κερδίσει την ΑΕΚ, για την οποία δεν έφτασε η εμφάνιση του Μαυροκεφαλίδη (20π. με 9/20 σουτ)! Μάλιστα, στο ημίχρονο η κρητική ΚΑΕ τίμησε τον Καλαμπόκη για την προσφορά του.

Γενικότερα, οι δύο ομάδες συνθέτουν ένα ζευγάρι, όπου τον πρώτο λόγο έχει η έδρα καθώς και στην έκτη τους συνάντηση (ανεξαρτήτως έδρας) δεν εμφανίστηκε το “διπλό”. Μάλιστα, όσα ματς έλαβαν χώρα στην Κρήτη ήταν ντέρμπι… Το Ρέθυμνο είχε νικήσει 72-70 στη σεζόν 2007-08 και 80-79 στο περσινό πρωτάθλημα.

Το… κακό τρίτωσε για την ΑΕΚ μετά τις ήττες από Άρη και Ολυμπιακό, με την τρίτη θέση πλέον να μοιάζει με… μακρινό όνειρο καθώς θέλει “3 στα 3” και παράλληλα ο Άρης να κάνει τρεις ήττες.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν ιδανικά στο παιχνίδι (9-0) κι είχαν τον έλεγχο μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου. Η “Ένωση” εκμεταλλεύτηκε την αποτελεσματικότητα της κοντά στο καλάθι καθώς ξεκίνησε με 10/13(!) δίποντα, κάτι που της έδωσε τη δυνατότητα να προηγηθεί ακόμα και με +11 (24-13 στο 11’).

Η άμυνα ζώνης του Ρεθύμνου, όμως, άλλαξε τα δεδομένα καθώς οι παίκτες του Ζντοβτς βγήκαν εκτός ρυθμού, την ώρα που Μάντεν και Σάφτερνααρ έδιναν λύσεις στην επίθεση. Κάπως έτσι οι γηπεδούχοι πλησίασαν στο καλάθι (31-33 στο 17’) αλλά το τρίποντο του “μικρού” Μωραϊτη στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου έδωσε τη δυνατότητα στους “κιτρινόμαυρους” να πάνε στα αποδυτήρια, έχοντας διαφορά 6 πόντων.

Η ΑΕΚ διατήρησε τον έλεγχο και στο δεύτερο ημίχρονο αλλά η άμυνα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με τη βελτίωση στα σουτ έξω από τα 6μ75, δημιούργησαν προβλήματα στους “κιτρινόμαυρους”. Οι παίκτες του Σκουρτόπουλου είχαν 1/6 τρίποντα στο πρώτο μέρος αλλά 3/5 στο τρίτο δεκάλεπτο και μείωσαν σε 41-45 (25’), ωστόσο Μιλόσεβιτς και Καλαμπόκης βρήκαν απαντήσεις κι οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 57-45 (28’)

Το Ρέθυμνο αποδείχθηκε σκληρό καρύδι και μολονότι ο Καλαμπόκης έκανε με τρίποντο το 59-64 (34’) έκανε την αντεπίθεση του. Με πρωτοστάτες τον εντυπωσιακό Μάντεν και τον Σάφτενααρ ανέτρεψε την κατάσταση και πέρασε μπροστά με 67-66 (2’34’’). Ο Μαυροειδής έδωσε λύσεις στην ΑΕΚ που πέρασε μπροστά αλλά ο Κάρτερ με τρίποντο έκανε το 70-69.

Στο τελευταίο 1’30’’ ακολούθησαν άστοχα τρίποντα, με την ΑΕΚ να έχει την τελευταία επίθεση αλλά ο Καλαμπόκης αστόχησε τόσο στο λέι απ, όσο και στο τρίποντο που πήρε μετά το επιθετικό ριμπάουντ στο φινάλε.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 33-39, 52-59, 70-69.