Διασυρμός της Λαμποράλ από Μάλαγα

2016-03-20T20:10:58+00:00 2016-03-20T20:17:38+00:00.

Lefteris Moutis

20/Mar/16 20:10

Πολύ βαριά ήττα υπέστη η Λαμποράλ στο γήπεδο της από τη Μάλαγα (83-56) λίγο πριν τους “τελικούς” στο Top 16 της Ευρωλίγκας.

Οι Βάσκοι έχασαν και άλλο έδαφος στο ισπανικό πρωτάθλημα, έμειναν τέταρτοι και δεν κατάφεραν να εκμεταλλευτούν τη γκέλα της Ρεάλ Μαδρίτης. Ωστόσο, το χειρότερο όλων ήταν η εμφάνιση τους στη Βασκονία απέναντι στη Μάλαγα λίγο πριν την τελική ευθεία του Top 16 της Ευρωλίγκας.

Εχασαν το ματς με κάτω τα χέρια από τους Ανδαλουσιάνους που έφθασαν τη διαφορά μέχρι και στους 35 πόντους (44-79, 38′) λίγο πριν το φινάλε, ενώ το επιμέρους σκορ στη δεύτερη και την τρίτη περίοδο ήταν 18-45!

Ο Γιάννης Μπουρούσης είχε μόλις 0/2 σουτ σε 17 λεπτά συμμετοχής με τους Χάνγκα (15π.) και Ανταμς (13π.) να είναι οι μοναδικοί που κατάφεραν να ξεχωρίσουν.

Η Μάλαγα παραπαίει στην Ευρωλίγκα στις τελευταίες αγωνιστικές και παλεύει να μπει στην οκτάδα των πλέι οφ στο ισπανικό πρωτάθλημα, αλλά κατάφερε να πάρει μια σπουδαία νίκη που θα εκτοξεύσει τη ψυχολογία της.

Κορυφαίος για την ομάδα του Πλάθα ήταν ο Ουίλ Τόμας με 24 πόντους (4/6 διπ., 5/7 τριπ.).