21/Mar/16 09:57

Χαμηλή πτήση για Μπακς και Γιάννη

21 Mar 2016 2016-03-21T09:57:32+00:00.

- 21 Mar 2016

Το κίνητρο των Τζαζ να μπουν στα playoffs της Δύσης αποδείχθηκε πολύ ισχυρό για τους Μπακς οι οποίοι για ακόμα ένα παιχνίδι επέστρεψαν από τα αποδυτήρια αγνώριστοι και γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 94-85. Η τρίτη περίοδος της αναμέτρησης ήταν η πλέον καθοριστική αφού τα “Ελάφια” δέχθηκαν επί μέρους σκορ 31-18 και βρέθηκαν να κυνηγούν με διψήφια διαφορά.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για 29 λεπτά και πρόλαβε να σημειώσει 12 πόντους (5/10 σουτ, 2/2 βολές), 7 ασίστ, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 2 μπλοκ, με τον προπονητή του, Τζέισον Κιντ να τον αφήνει αρκετή ώρα στον πάγκο και να μην τον βοηθάει να βρει ρυθμό. Κορυφαίος παίκτης των Μπακς ήταν ο Τζαμπάρι Πάρκερ με 19 πόντους και 8 ριμπάουντ σε μία γενικότερα κακή εμφάνιση των γηπεδούχων.

Αντίθετα, η Γιούτα βρέθηκε να έχει πολλούς παίκτες σε καλή μέρα, με τον Χέιγουορντ (18π. 4ρ) να βρίσκει σιγά σιγά επιθετικό ρυθμό μετά τον τραυματισμό του και τον σταθερά καλό Ρούντο Γκομπέρ να πετυχαίνει ακόμα ένα νταμπλ-νταμπλ με 12 πόντους και 14 ριμπάουντ. “Διπλός” τελείωσε την αναμέτρηση και ο Σέλβιν Μακ ο οποίος συνέβαλε τα μέγιστα στον τομέα της δημιουργίας με 13 πόντους και 12 ασίστ.

Την ανικανότητα τους να παρουσιαστεί σταθερό για 48 λεπτά πλήρωσε για ακόμα έναν αγώνα το Μιλγουόκι και έτσι κατάφερε να παραμείνει ανταγωνιστικό μόλις για ένα ημίχρονο. Η ομάδα του Τζέισον Κιντ ξεκίνησε πολύ καλά την αναμέτρηση και με το δίδυμο των Πάρκερ και Αντετοκούνμπο να ξεχωρίζει πήγε στα αποδυτήρια στο -1 (42-41) και τον ρυθμό να θυμίζει περισσότερο παιχνίδι… Ευρωλίγκας.

Στην επιστροφή από τα αποδυτήρια όμως οι Τζαζ απέδειξαν πως δίκαια βρίσκονται τόσο ψηλά στην Δύση και διεκδικούν ένα εισιτήριο για τα playoffs της Δύσης. Κυριάρχησαν πλήρως πάνω στο παρκέ, βρήκαν ελεύθερα σουτ κυρίως με τον Χέιγουορντ και οικοδόμησαν σημαντική διαφορά +14 (73-59) στο τέλος της περιόδου. Από αυτό το σημείο και έπειτα οι Μπακς συμβιβάστηκαν με την ήττα, ο Γιάννης παρακολούθησε την εξέλιξη από τον πάγκο και το τελικό 94-85 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Οι καλύτερες φάσεις των Bucks στην αναμέτρηση…

Μία από τις γνωστές συνεργασίες Γιάννη-Πάρκερ!