Ένα μηδενικό που του δίνει φτερά!

2016-03-21T20:16:48+00:00 2016-03-21T21:02:38+00:00.

21/Mar/16 20:16

Ο Ολυμπιακός διέλυσε την Κηφισιά με 97-59 χωρίς να δεχτεί πόντο στην τρίτη περίοδο με ρεκόρ καριέρας Παπαπέτρου.

Με… μηδέν παθητικό σε ένα δεκάλεπτο ως παράσημο πάει ο Ολυμπιακός στο παιχνίδι της χρονιάς (ως το επόμενο) κόντρα στη Ρεάλ! Οι «ερυθρόλευκοι» συνέτριψαν την Κηφισιά με 97-59 κρατώντας την σε ολόκληρη την τρίτη περίοδο χωρίς καν έναν πόντο και συνολικά για 11 λεπτά από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, εκτοξεύοντας τη διαφορά από τους 12 στους +30 πόντους. Ένα μοναδικό ρεκόρ που ενέπνευσε ακόμα και τους λίγους φίλους του Ολυμπιακού που πήγαν στο γήπεδο και χειροκρότησαν το σπάνιο επίτευγμα των πρωταθλητών Ελλάδας.

Είχε έναν (σχεδόν) τέλειο Παπαπέτρου που έκανε ρεκόρ καριέρας 20 πόντων και για μεγάλο διάστημα ήταν αλάνθαστος (17 είχε πετύχει με την Ελευσίνα), πολύ κεφάτους τους Μάντζαρη, Παπανικολάου, Χάκετ και Σπανούλη (ειδικά στο διάστημα της διαφοράς) και παρότι έλειπε ο κορυφαίος του σκόρερ (Πρίντεζης), δεν δυσκολεύτηκε να αγγίξει την κατοστάρα με επιβλητική εμφάνιση.

Ο Ολυμπιακός εκμεταλλεύτηκε στο ξεκίνημα το χαμηλό σχήμα (ελλείψει Γλυνιαδάκη) με αρκετούς νεαρούς της Κηφισιάς. Προηγήθηκε με 13-5 και 25-15 μεγαλύτερη διαφορά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήταν εύστοχος στα σουτ δύο πόντων, όχι όμως και στα τρίποντα που θα μπορούσε να του δώσει ακόμα μεγαλύτερο «αέρα». Ωστόσο άνοιξε πολύ το σκορ, ξέφυγε με 39-23 στο 14’ γιατί είχε ρυθμό στην επίθεση, έβγαιναν σωστά τα ελεύθερα σουτ και πήρε πόντους από τη συντριπτική πλειοψηφία των παικτών που χρησιμοποιήθηκαν.

Αντέδρασε η Κηφισιά; Αντέδρασε και με το παραπάνω. Μείωσε μάλιστα σε 41-34 στο 17’ (!), χάρη στην ενέργεια που έφεραν από τον πάγκο ο Κασελάκης, ο Χρυσικόπουλος κι ο Ρόσκο Σμιθ δίπλα στον κορυφαίο Χογκ (11π.). Με άμυνα ζώνης και πίεση στο μεγαλύτερο μέρος του γηπέδου έκοψε το ρυθμό του Ολυμπιακού, ισορρόπησε στα ριμπάουντ, ενώ δεν υπέπεσε σε πολλά λάθη (7-7) και έμεινε κοντά σε επίπεδο συνεργασιών (12-9 ασίστ).

Τη ζώνη έσπασε κυρίως ο καταπληκτικός Ιωάννης Παπαπέτρου που μπήκε «καυτός» από τον πάγκο με 13 πόντους και απόλυτη ευστοχία, για να δώσει αέρα 50-38 στον Ολυμπιακό στο ημίχρονο.

Ο Ολυμπιακός όμως είναι μία ομάδα που χτίστηκε με προσανατολισμό στην άμυνα και οι 38 πόντοι της Κηφισιάς φάνηκαν πολλοί στον Σφαιρόπουλο. Οι «ερυθρόλευκοι» έπαιξαν με προσήλωση και περίσσια επιθετικότητα στην άμυνα κρατώντας τους φιλοξενούμενους για ένα ολόκληρο δεκάλεπτο χωρίς πόντο! Ως εκ τούτου η διαφορά «εκτοξεύθηκε στο 71-38 με σερί 21-0 σε αυτήν την περίοδο και 24-0 συνολικά από την προηγούμενη.

Το «ρόδι» έσπασε ο Ντάστιν Χογκ με γκολ φάουλ και μάλιστα η Κηφισιά σκόραρε και ένα ακόμα τρίποντο σχεδόν αμέσως μετά, μειώνοντας αισθητά τη διαφορά σε 73-46. Από τη στιγμή όμως που η Κηφισιά σκόραρε, το ενδιαφέρον χάθηκε για ένα παιχνίδι που είχε κριθεί νωρίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, περιμένοντας μόνο να δούμε την τελική διαφορά στο σκορ.

Εν κατακλείδι, ο Ολυμπιακός γνώριζε πως 99,9% θα έπαιρνε τη νίκη που θα τον έφερνε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο, ωστόσο η διπλή επιτυχία σε άμυνα και επίθεση απέναντι σε μία από τις ανταγωνιστικές ομάδες μας στην Ελλάδα (εντός οκτάδας) του ανέβασε την αυτοπεποίθηση πριν την “τιτανομαχία” με τη Ρεάλ στο ΣΕΦ που ενδεχομένως να κρίνει σε μεγάλο ποσοστό την πρόκριση του στα πλέι οφς της Ευρωλίγκας.