Δεν έφαγε ούτε πόντο στο τρίτο δεκάλεπτο!

2016-03-21T20:17:58+00:00 2016-03-21T23:59:31+00:00.

21/Mar/16 20:17

Ο Ολυμπιακός σε μια πολύ σπάνια επίδοση δεν άφησε την Κηφισιά να βάλει ούτε ένα πόντο στην διάρκεια της τρίτης περιόδου!

Είναι πολύ σπάνιο, ακόμα ο ΕΣΑΚΕ με βάση τα επίσημα στατιστικά από εποχής καταβολής του δεν έχει ενημερώσει επίσημα, αλλά όπως και να έχει είναι είδηση πως ο Ολυμπιακός δεν δέχτηκε ούτε ένα πόντο σε όλο το τρίτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης με την Κηφισιά!

Ακόμα και στην περίπτωση που έχει γίνει ξανά – δύσκολο – σίγουρα το ρεκόρ… ισοφαρίστηκε! Το ημίχρονο έληξε με το σκορ στο 50-38 και το επί μέρους σκορ στη τρίτη περίοδο ήταν 21-0! Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου δεν έφαγαν ούτε ένα πόντο και σε αυτό το διάστημα η Κηφισιά είχε 0/13 σουτ και 7 λάθη!

Ρεκόρ όλων των εποχών

Όπως ανακοίνωσε και ο ΕΣΑΚΕ το παθητικό των 0 πόντων είναι το απόλυτο ρεκόρ. Δύο πόντους είχε σημειώσει ο Ηλυσιακός στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της περιόδου 2003-2004 κόντρα στον Άρη. Το σκορ ήταν 88-61 στο τέλος της 3ης περιόδου αλλά ο Ηλυσιακός σημείωσε μόλις δύο πόντους στην τέταρτη για να διαμορφωθεί το 114-63 με τον Άρη να κάνει επιμέρους σκορ 26-2.

Δύο πόντους είχε και ο Πανιώνιος στο εκτός έδρας παιχνίδι με τον Πανελλήνιο της περιόδου 2008-2009 όταν για την 22η και πάλι αγωνιστική έχασε με 66-60. Το σκορ ήταν 32-30 στο τέλος του ημιχρόνου και στο φινάλε της 3ης περιόδου ήταν 53-32 με τον Πανελλήνιο να κάνει επιμέρους 21-2.